Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боянското блато е обявено за воден обект. Какво следва?

Теодор Петков - кмет на Район "Витоша" пред Радио София

Снимка: МОСВ

Боянското блато официално бе обявено за воден обект. Това се случи след повече от година упорити протести на граждански организации и жители на квартал Бояна.

Преди дни, на 22 август 2023 г., със заповед на директора на Басейнова дирекция "Дунавски район" са установени границите на воден обект "Боянско блато", находящ се в местност Гърдова глава, Район "Витоша".

Припомняме, че протестите започнаха след засипването и подготовка за строеж на една трета от природната забележителност на 29 и 30 април 2022.

Боянското блато е единствената естествена влажна зона на територията на гр. София, която все още е естествено местообитание на защитени видове водна растителност, земноводни и влечуги. В района на блатото са установени и документирани над 110 вида птици – от тях 17 са включени в Червената книга на Република България, а почти всички останали са със статут на защитени видове на национално или международно ниво.

Какво произтича от заповедта за ограничаването на блатото, както и има ли други подобни казуси на територията на район Витоша, пред Радио София в разговор с районния кмет - Теодор Петков.

"Вече имаме заповед за обявяването на Боянското блато за воден обект, но за съжаление казусът не е приключил и тази заповед още не е влязла в сила", съобщи той. Също така поясни, че тя първо трябва да бъде обявена на собствениците на имоти, които са засегнати, чрез територията която обхваща Боянското блато.

"То не е само водата, която виждаме. На база на хидроложкия доклад, който беше възложен от главния архитект на София, се предвижда максималното водно количество, което може да достигне, поради което реално територията обхваща по-голяма площ, съответна на покачването на водното ниво."

Макар издадена, дългоочакваната от обществото заповед, тя все още не е влязла в сила и не може да породи правните действия, които са записани в нея, уточни Теодор Петков.

По думите му, когато заповедта влезе в сила, собствениците на имоти, чиито граници влизат на територията на Боянското блато няма да могат да извършват строителни дейности на тази площ.

"Към момента главният архитект на Район "Витоша" не е издавал визии за проектиране, нито разрешение за строеж. Няма и такива искания от страна на собствениците, но те имат право съобразно закона да обжалват заповедта – пред Басейнова дирекция, чрез нея до съда", заяви районният кмет.

"Важно е, че след дълго чакане се стигна до тази заповед, за да могат процедурите да вървят напред, евентуално, когато заповедта влезе в сила, идеята на Столичната община ще бъде да придобие тези имоти, те да придобият публичен общински характер и във времето да стане една паркова зона с естествен водоем", подчерта той.

Още подробности по темата, чуйте в разговора на Мария Бояджиева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джазът и Банско – неразделни и през 2024

Джазът отново се настанява в Банско и ще остане там от 3 до 11 август. Още в 11 часа джазът на младостта очаква своята публика на сцената в парка на Банско. Следват различни джаз преживявания у така – до след полунощ. „ Традиция и развитие – това е нашият слоган  – каза пред Радио София Илиана Иванова, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в..

публикувано на 28.07.24 в 18:08
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43