Пред Радио София д-р Александър Станев от "Археология и нумизматика" на Регионалния исторически музей в София, разказа повече.
"Късно-античният музей има своето място. Той не се разполага на територията на античния град, а презентира район, който се намира в близост до града, показва ни как са се развивали крайградските общности и какво е било социалното нива на жителите там. Късно-античният мавзолей е построен от заможен собственик, който е вложил в него доста пари, което означава ,че в крайградските части на Сердика е имало богати имения или богати производствени центрове", посочи той.
По думите му в района на Сердика има регистрирани само два раннохристиянски мавзолея – единият е в кв. "Лозенец", другия в кв."Стефан Караджа."
"Те представляват единични структури изградени като погребални храмове, за собственици с финансови възможности и са част от религиозния култ в ранното християнство", каза още той.
Значимо откритие освен самата сграда на мавзолея е гробният инвентар, който е регистриран в самото му откриване в началото на 21 век. Д-р Станев направи уточнението, че мавзолеят е бил ограбен още в античността, но въпреки, че гробната камера е ограбена и саркофазите са били отворени, все пак са останали някои предмети. Най-впечатляващият от тях е ваза Диатрета – специално създаден стъклен съд със специална декорация, който е използван само в ритуали. Ваза Диатрета може да бъде видяна в постоянната експозиция на РИМ.
Предполага се, че мавзолеят е изграден в средата на IV век, вероятно при управлението на император Константин, или това на неговите синове и функционира до последната четвърт на V век. Изобилието на исторически находки в този регион се дължи на факта, че Сердика, въпреки че е провинциален град се намира на изключително геополитическо място в Римската империя – покрай града минават едни от най-натоварените търговски военни пътища по онова време – Диагоналният път (Via Diagonalis) и пътят който води по поречието на р. Струма към Солун. Градът има своето място в римската икономическа система, благодарение на което Сердика се развива като икономически и търговски център, има значителен брой богати архитектурни сгради и цели комплекси както в града, така и в околностите му, което показва икономическите възможности на жителите му в онзи период, разказва д-р Станев.
В разговора с археолога ще научите за неговата работа над намерените разкопки, къде се съхраняват днес намерените артефакти.
Стана ясно също, че за да бъде узаконен достъпът до раннохристиянския мавзолей, трябва да бъдат преминати административни детайли, вероятно следващият месец. Зоната обособена като археологически парк ще бъде отворена за посещение, увери той.
Още интересни подробности от разказа на д-р Александър Станев, чуйте от интервюто на Десислава Попова в звуковия файл.
В чешкия град Острава в момента се строи нов комплекс с концертна зала с 1300 места, зала за театрални представления, камерна зала, образователен център, зала за конференции и звукозаписно студио. Идеята е тя да помогне за трансформацията на региона, който е един от 96-те в Европейския съюз, получаващи финансиране в рамките на Фонда за справедлив..
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..