Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 септември – Международен ден на благотворителността

Как и за какво дарява българинът?

Снимка: dfbulgaria.org

За първи път от 2017 г. насам даряващите българи (56% през изминалата през 2022 г.) са повече от тези, които не са подкрепили кауза.

Това показва традиционният анализ на Българския дарителски форум.

Най-често през 2022-ра благодетелите са предоставяли финансова подкрепа. Освен пари, българите правят и материални дарения (дрехи, одеяла, строителни материали, хранителни пакети), а трети полагат и доброволен труд.

Благотворителността най-често е провокирана от бедствени и кризисни ситуации - хуманитарната криза на бягащите от войната в Украйна, наводненията в Карловско и други, обясни пред БНР-Радио София Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум (▼):

 „Забелязваме, че някои не спират да подпомагат и смели идеи, свързани с подобряване качеството на живот въобще и това много ни радва.“

Теодора Бакърджиева

Запазва се и начинът, по който сънародниците ни предпочитат да даряват: дарителските кутии остават най-често използваният начин (въпреки липсата на обратна връзка), следван от SMS дарения и закупуване на продукти с кауза.

Значителна част от даренията са насочени директно към хора в нужда, даренията за каузи на граждански организации бележат спад (от 26,5% през 2021 г. на 19,3% през 2022 г.).

Малък остава делът на хората, които даряват, водени от желанието да ползват данъчни облекчения и изобщо декларират средствата, които са дарили. Някои от тях изобщо не знаят за тази възможност.

Липсата на желание за дарение се обяснява с няколко фактора: на първо място хората посочват като пречка финансови затруднения, а повече от 20% изразяват съмнение, че със средствата им може да бъде злоупотребено.

Чуйте разговора на Невена Николова.

  • На днешния ден светът отбелязва Международния ден на благотворителността. Той е част от календара на ООН от няколко години, като датата е избрана във връзка с годишнината от смъртта на Майка Тереза. Учреден е като мотивационна инициатива за всички, които имат възможността да подадат ръка на хора в нужда - неправителствени организации, корпорации, частни дарители и благотворителни учреждения. 
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 18.02.25: САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия

Коментатори във "Форум" тази седмица са социологът Елена Дариева и историкът Светослав Живков. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха, бяха: - САЩ и Русия на една маса в Саудитска Арабия - подобряване на двустранните отношения и договаряне на край на войната в Украйна - Доналд Тръмп и обкръжението му - Има ли бойкот..

публикувано на 18.02.25 в 19:14

Жители на "Кремиковци" на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района

Жители на "Кремиковци“ излязоха на протест заради задръствания на жп прелеза на входа на района. Недоволството на местните е свързано с контрола на бариерата, която често образува "тапа" в рамките на 20 до 40 минути. Христо Недялков е на 47 години. Живее в столичния район "Кремиковци". Казва, че последните 15 години е все по-трудно преминаването през..

публикувано на 18.02.25 в 18:24

За достъпна и качествена храна настояха граждански сдружения и политици

С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..

публикувано на 18.02.25 в 16:37

София възстановява своя дял от 43% в националната икономика

София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..

публикувано на 18.02.25 в 15:43
Реставрацията на текстил е трудна и в много от галериите не се прави

Чудото на реставрацията

Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..

публикувано на 18.02.25 в 15:31
Част от стенописа на Венцислав Йосифов-Jermain

Читалища разчитат на финансиране по програми от Столичната община и МК

Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..

публикувано на 18.02.25 в 15:03

Документалният филм „Скрити белези” - разказ за най-доброто ни участие във Венецианското биенале

Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..

публикувано на 18.02.25 в 13:46