Именитият ни цигулар Марио Хосен – артистичен директор на Международния музикален фестивал "Варненско лято", на който БНР е медиен партньор, за финалния модул на фестивала – Барок и не само:
"Снощният концерт бе вълнуващо преживяване - Бах и Шуман, срещата бе вдъхновяваща и за публиката. В последните дни на живота си Шуман е искал диалог с Бах и е написал допълнителна партия на най-космическото произведение на Бах. Това се изпълнява рядко, записваме с Пиеро Барбарески записваме цикъла сонати и партити в БНР.
Основната тенденция е да запознаем ценителите - тази вечер ще чуем полски барок, после - португалска ренесансова музика (понеделник) и И Солисти Венети (вторник). В последния ден на юни във Варна посланиците извършиха ритуал за символично предаване на Председателството на ЕС, последван от музика - Виенски камерен оркестър, Варненски оркестър и Сборен хор - да бъдем обединени. Изключително интересни произведения, богатството на европейската музикална традиция ни помага да се опознаваме взаимно.
Иберийският полуостров бе на фокус в симпозиума - интересно бе да се запознаем с 26 ренесансови композитори, какъв конгломерат от култури! Няколко дни ни гостуваха президентите на европейските национални асоциации, които се занимават с фестивалните политики на държавите си. Видяхме в човешка среда различни подходи. Фестивалът е обединяващата връзка между любопитството и да се чувстват у дома си с музиката.
Готови сме с програмата за 2024, работим активно и за 25 и 26, когато е стогодишнината на фестивала. Догодина лайтмотивът е изкуството на дунавските държави - и фестивала, и в симпозиума.
Една от мечтите е да има многофункционална нова концертна зала, където да свирят големи оркестри. България има нужда от такива зали. Неслучайно културните храмове, са достойнството на всеки европейски град. Изкуството е най-голямото съкровище на Европа."
Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..