Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колите са най-застрахованото имущество в България

В случай, че сме застраховали автомобила си за 50 000 лв., то след 9 месеца от сключването на договора сумата, която ще получим при инцидент става по-ниска, тъй като колата е амортизирана за този период.

"Стандартно това е нещо, което се амортизира и му намалява цената. Все пак застраховката служи да се вземе същото нещо на неговата възраст, когато настъпи да кажем тотална вреда и например изгубим автомобила си", казва Веселин Ангелов - член на Асоциацията на българските застрахователи. Той добавя, че при допълнително плащане за покритие е възможно да се компенсира тази разлика.

Що се отнася до застраховките на жилища в София - голяма част от тях са закупени с ипотека и банката, чиято собственост е имотът, се е погрижила той да бъде застрахован. Каква сума се получава тогава при инцидент и има ли подобна "амортизация" и при жилищата?

"Ако говорим за застраховки, които служат за обезпечение по банкови кредити те най-често застраховат недвижимия имот. Така че трябва да обръщаме внимание, че всичките мебели, които си закупим и техника не са застраховани", казва Веселин Ангелов. В такива случаи при природно бедствие би следвало да бъде изплатена сума, която да покрие нанесените щети. А цялата сума ще бъде изплатена ако имотът е безвъзвратно загубен.

Сравнявайки процента на застраховано движимо и недвижимо имущество в страната, за българинът по-ценен е автомобилът, отколкото апартаментът.

"За съжаление такава е тенденцията в България: колите са най-застрахованият актив или лично имущество, което притежаваме. На второ място остават имотите, въпреки съществената разлика в тяхната стойност, тъй като една кола е драстично по-евтина от един имот", твърди застрахователят Веселин Ангелов. Той добавя и, че премията при застраховане на недвижимо имущество е по-ниска от тази при застраховка на автомобил.

Повече за застраховките на движимо и недвижимо имущество чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Генералният директор на БНР Милен Митев

В основата на Радиото са хората

Генералният директор на БНР Милен Митев за поредното партньорство на БНР с Наградите за бизнес и туризъм и за мястото на БНР като обществена медия: "Подкрепяме наградите, защато имат кауза. Събитието свързва по естествен начин бизнеса с благотворителността. Продължаваме да се борим с разбирането от началото на 90-те, че който прави бизнес е..

публикувано на 04.08.24 в 11:38
Награди за бизнес и туризъм

Въображението те прави добър човек

Наградите за бизнес и туризъм, организирани от Балканска медийна асоциация с подкрепата на Министерство на туризма, за трета поредна година бяха връчени на яхта в Несебър.  Не само представители на юридическия и бизнес свят получиха статуетки, но отличени са и най-успешните компании за туризъм - хотели, ресторанти, туристически агенции и общини,..

публикувано на 04.08.24 в 11:02
Валентин Заяков

Валентин Заяков: туризмът - приоритетен отрасъл

Радиокафе гостува на община Несебър. Говорим за развитието на туризма по южното ни Черноморие и предизвикателсвата през летния сезон. Пръв гост е Валентин Заяков - бивш председател на Комитета за физическо възпитание и спорт, експерт по туризъм и експерт в Народното Събрание в Комисията по въпросите на младежта и спорта: "Несебър е един от..

публикувано на 04.08.24 в 10:24

Историята оживява - Копривщенци в Египет - Масърлиете

Днес разказваме за смели българи, готови да се борят с всевъзможни житейски трудности. В името на по-добрия живот на семействата си, те избират пътя на гурбета. При това в далечен и горещ Египет.  Тези предприемчиви българи от Копривщица наричат масърлиете.  Маср - на арабски език това е името на страната Египет.  Предимно в Кайро и Александрия,..

публикувано на 03.08.24 в 16:00
Проект за комплекс България на Георги и Димитър Фингови

Софийски разкази: Архитектите Георги и Димитър Фингови

Изкуствоведът Теодор Караколев, фондация "Български архитектурен модернизъм" за баща и син Фингови: "По-украсените стилове, като сецесиона са по-популярни от модернизма и затова Фингов-баща е сред най-популярните архитекти у нас. След Пловдив, идва в София и работи заедно с арх. Кирил Маричков по множество проекти, като доста училища в София - като..

публикувано на 03.08.24 в 15:00
Явора и Кен

Адресите на любовта - Явора Стоилова и Кен Нагай

Всички са против брака на внучката на Яворов и потомъка на самурай Явора Стоилова е оперна певица със световна кариера, но у нас е по-известна със забележителните си корени. Тя е дъщеря на племенницата на Пейо Крачолов Яворов и най-ревностна негова изследователка Ганка Найденова и на художника класик Васил Стоилов. Кен Нагай е поет,..

публикувано на 03.08.24 в 14:00
Десислава Желева

Усещане за повече уют

Какви са ползите от воденето на читателски дневник, могат ли и възрастните да водят читателски дневник, какво трябва да съдържа той, съпоставка на книжните читателски дневници и Goodreads.  Събеседник   ни е   Десислава Желева - автор, създател на един от първите читателски дневници за възрастни: "Моята учителка във втори клас ни научи, в..

публикувано на 03.08.24 в 11:42