Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пламена Велкова-Пам: За мен хората са вдъхновение

Защо е по-лесно да обидим, отколкото да кажем добра дума?

Снимка: Личен архив

В предаването „Добър вечер, София, гостува Пламена Велкова-Пам, в разговор за отговорността да  имаш своята общност в интернет и как „инфлуенсърството“ може да бъде полезно в обществото, но и обратното.

 Тя има своя вярна аудитория в социалните мрежи, с която се стреми да общува активно, предоставяйки качествено съдържание. 

„За мен хората са вдъхновение, обичам да разбуждам моят мисловен процес в диалог с някой друг - казва Пам. - Обичам да чувам, това е особено важно в комуникацията." 

Създава въпросници в социалните мрежи, за да проследи скалата на общото мислене по отделни социални теми, които я вълнуват.

„Вълнува ме какво си говорят хората, как се чувстват от комуникацията един с друг,  осъзнах, че им е трудно да казват хубави думи, чувстват се слаби когато покажат симпатия,  и силни когато се опитват да смажат някой друг", допълва Пам.

По думите ѝ, в основата на всичко това е страхът от отхвърляне, това, че ако кажеш на някой нещо хубаво, той няма да ти отвърне със същото, поради това, предпочиташ хейта (от англ. hate - омраза).

„От истинския хейт може да те заболи, защото той е крайна форма, която буквално изнасилва твоя образ, превръщайки го в нещо грозно, нещо в което можеш да повярваш, че си, ако нямаш реална самооценка“, от друга страна е добре да обръщаме внимание на аргументираните забележки или критика“, поясни Пам.


Разказва, че търси баланса между хубавото и лошото.

„Когато чуя нещо хубаво за себе си, не му вярвам напълно, когато чуя нещо много лошо – опитвам се пак да е така. Когато изпадаш в резки амплитуди от хубаво към лошо, трябва да избереш върху какво да насочиш вниманието си и най-добре това да бъде изграждането на своя лична самооценка, спрямо нещата които ти правиш в ежедневието си, защото си единственият човек, който е постоянно със себе си и ако си уверен в това, че действаш като качествен човек, никой няма да съсипе мнението ти за теб самия" , подчерта тя.

В разговора ще чуете за стереотипите които се налагат  в социалните мрежи, за ползите от физическото натоварване, за полезните хранителни навици, както и за за благотворителните инициативи, в които участва Пламена Велкова-Пам. С нея разговаря Кристиян Илиев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Джазът и Банско – неразделни и през 2024

Джазът отново се настанява в Банско и ще остане там от 3 до 11 август. Още в 11 часа джазът на младостта очаква своята публика на сцената в парка на Банско. Следват различни джаз преживявания у така – до след полунощ. „ Традиция и развитие – това е нашият слоган  – каза пред Радио София Илиана Иванова, председател на УС на асоциацията „Фестивалите в..

публикувано на 28.07.24 в 18:08
Пирдоп

Промишлен район с дадености за туризъм

Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров : "Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план..

публикувано на 28.07.24 в 11:01

Историята оживява - Учителят Петър Дънов, части 1, 2 и 3

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 27.07.24 в 16:00

Софийски разкази - София преди Освобождението

Как е изглеждала София през 1878-9? Изостанал град ли е бил? Къде е бил "Хендекът", ограждал града? Какво е било населението? Защо е намаляло преди да стане столица? Кои са махалите/кварталите: Язаджийска, Баш чешма, Драз и други? На всички и на други подобни въпроси, отговорите са в звуковия файл:

публикувано на 27.07.24 в 15:00
Ева и Йордан Соколови

Адресите на любовта - Ева и Йордан Соколови

В тежък развод пламва любовта на биохимичката и юристът Ева Соколова е професор по биохимия. Специализирала е като Хумболтов стипендиант в Германия, а докторската си дисертация е защитила в Московския химикотехнологичен институт Менделеев.Йордан Соколов е изявен юрист, председател на Народното събрание, бивш министър на вътрешните работи,..

публикувано на 27.07.24 в 13:55
Калоян Захариев

Във Вселената няма правилен ред

„Ех, магесническа му работа“ от Калоян Захариев - интервю с автора: "Писането ми отне малко време. Роди се без план, идея. Всичко тръгна от самосебе си. Главният персонаж е некромант. Тръгнах с идеята да бъде като Тери Пратчет, но реших да си измислям неща. Във Вселената няма правилен ред. Пиша нещо, което ми харесва, като пишеш един роман си мислиш..

публикувано на 27.07.24 в 11:35

Всеки може да помогне

Националната асоциация на доброволците в Република България организира безплатен уебинар на тема "Основни знания и умения за спонтанни доброволци за действие по време на горски пожари". Георги Влайков, директор ЦПО „Доброволец” с подробностите: "Планираме да запознаем доброволците как се работи на терен, какви са основите рискове, с каква лична..

публикувано на 27.07.24 в 10:43