Новото издание на „Нощта на литературата“ ще се проведе на 27 септември 2023 година.
Разговор с акцент по темата в предаването „Радиокафе“ с Вал Стоева - председател на фондация “Детски книги” и организатор на инициативата.
Освен в София, “Нощта на литературата“ ще се разгърне в още 15 населени места в цялата страна и ще бъдат представени вълнуващи заглавия от съвременната европейска литература, така че не само жителите и гостите на столицата, посетителите на Варна, Бургас, Стара Загора, Русе, Добрич и община Чавдар ще могат да бъдат част от това прекрасно събитие“, съобщи тя.
“12-а Нощ на литературата”, но не по Шекспир.
“Фокус на събитието е съвременната европейска поезия и проза - литература, която наистина си струва да бъде забелязана, която много често остава извън полезрението на почитателите на книгите, затова организаторите и културните институции на европейските държави целим да покажем, че тези книги наистина заслужават внимание и се надяваме, че както всяка година, посетителите ще открият своя нов, любим автор”, подчерта Вал Стоева.
Инициативата се заражда през 2011година. Как се развива през годините тази идея да се представят по нетрадиционен начин творби на непознати автори?
“Тази инициатива тръгва от Чехия. Инициатор е Чешкият център в София, който в началото обединява посолствата и културните институти на Европейските държави, за да могат те да представят европейската поезия и проза в превод на български език, а фондация “Детски книги“ има удоволствието за втора поредна година да координира събитието“, отбеляза Вал Стоева.
По думите й, освен интересния формат, в който се провеждат четенията, забележително е, че все повече нови хора се включват като зрители, а има и такива, които ще участват за 12-и път в Нощта на литературата.
Още подробности, чуйте в звуковия файл. С Вал Стоева разговаря Гергана Пейкова.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...