Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кои важни исторически фактори са довели до българската независимост

Д-р Валентина Задгорска от НИМ пред Радио София

Снимка: БГНЕС

Няколко години след обявяването на българската независимост сме признати в световен мащаб като независима страна. С акцент върху събитията случили се в Деня на Независимостта преди 115 години, какви са или репарациите, а след това и предимствата е разговора с д-р Валентина Задгорска, ръководител на отдел "Нова и най-нова история на България" в Националния исторически музей.

С какво страната ни е била ощетена и какви са били зависимостите докато постигнем тази независимост?

Съгласно Берлинския договор България е била васално княжество, подвластно на султана. Това означава, че тя е търпяла редица ограничения – във своята външна политика, ограничена е да сключва търговски договори, трябва да плаща годишен данък на Османската империя и да участва в изплащането на държавния дълг на същата към други страни, посочи тя. По думите й най-много тегне върху държавата ни така нареченият "Режим на капитулациите", според който всички търговски договори сключени между западните държави и Османската империя, с които се ползват привилегии, митнически тарифни облекчения са били валидни и за Княжество България. Това силно ограничава икономическото развитие на страната.

"Но важното е, че Княжеството успява да заобикаля тези ограничителни клаузи, което е основна предпоставка да се стигне до 1908 година. България постига успехи в своето икономическо, политическо и културно развитие и това дава възможност да започне да работи за своята независимост", поясни Задгорска.

"Обявяването на Независимостта е задача, която не е родена спонтанно през 1908 година. Тя е резултат от дългогодишна дипломатическа подготовка, която се извършва от монарха и от правителствата управлявали дотогава. Резултат е също и от благоприятната международна обстановка настъпила през 1908 година - това е Младотурската революция с която се извършва преврат, целящ да ограничи правомощията на султана и да предотврати намесата на Великите сили в Македония и Одрин", изтъкна тя.

Не на последно място по важност е бил стремежът на всички български правителства да извоюват нашата независимост. Такива опити е имало още от 1887 година, разкри д-р Валентина Задгорска.

Според нея третият по важност фактор е, че в благоприятната политическа обстановка очакванията са били, че поне една от Великите сили подписала Берлинския договор, ще подкрепи нашата независимост.

Още за всички исторически събития и предпоставки довели до Независимостта на България, може да чуете в звуковия файл. С д-р Валентина Задгорска разговаря Божидар Янев.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50