В предаването „Добър вечер, София“ бе гост певицата DIA, за да представи своята най-нова песен "Самовила“.
Освен, че разказа за песента, разговорът се завъртя и около фолклорните мотиви в съвременната българска музика.
“Тази песен я имам за дете, тя е много магична - както видеоклипът, така и самата история - легендата за самовилите“, сподели певицата.
Легендата за митичните самовили, познати и като самодиви, ги представя като ефирни, нежни създания, които живеят високо в планините, пият само от чисти потоци вода и омайват мъжете с ритъм на песен и своя глас, разказа DIA. Клипът към песента е заснет на фестивала на народната носия в Жеравна, там песента прозвучава за първи път, разкри още изпълнителката.
„Направи ми впечатление, че при първото слушане на песента, хората започнаха да играят хора, операторите веднага се обърнаха и започнаха да снимат, затова за клипа може да се каже, че отчасти е one shot – както съм го изпяла – така, друго интересно обстоятелство е, че всичко се случваше в малките часове на нощта, нямаше почти никакво осветление, освен на самата сцена и огънят, който гори отсреща. В самия клип има кадри от дрон, които подчертават магичността на хорото" , разказа DIA.
По думите на певицата, липсата на предварителен сценарий е допринесло да се видят естествените емоции на хората, запечатани в кадрите на клипа.
DIA разказа, че любовта ѝ към музиката в стил поп и джаз пеене, е факт от най-ранните ѝ детски години, а след време се ориентира към фолклора.
Явява се на изпит и влиза втора по резултат в музикалното училище.
“Тогава започна цялото ми приключение с фолклора“, разкри певицата.
Истинска нейна страст е електронната музика и диджей Skrillex и това я провокира да смеси фолклор с модерно звучене, въпреки неизвестните в това ѝ решение, то се увенчава с успех.
Когато вложиш цялата си енергия в нещо и мислиш постоянно за него, то се получава, убедена е DIA.
Още интересни детайли от разговора, чуйте в звуковия файл. С нея разговаря Кристиян Илиев.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...