В България статистика за вродените сърдечни малформации има от 70-те години на ХХ век, но се смята, че световните проучвания се отнасят и за нашата страна. Според тях честотата е около 1% от живородените деца.
Това отбеляза пред БНР-Радио София проф. Анна Кънева, началник на Клиниката по детска кардиология в Националната кардиологична болница (НКБ) при гостуването ѝ във връзка с предстоящия Световния ден на сърцето – 29 септември.
Проф. Кънева обясни, че сърдечно-съдовата система се формира в 6-8-ата седмица на бременността. В сътрудничество с акушер-гинеколозите могат да се открият сложните сърдечни малформации, при които шансът за качествен живот е много малък и се налагат поредица от операции. Тогава е разрешено прекъсване на бременността по медицински показания.
Ако откритата рано малформацията не е толкова тежка, може да се планира раждане в близост до НКБ и ако се налага, новороденото да бъде лекувано още в първите му дни.
„Една от големите ни болки е, че държавата не позволява да детските кариолози да се грижат за пациентите над 18-годишна възраст и това е за всички педиатрични подспециалности. Благодарение на доброто проследяване голяма част от пациентите, оперирани в детска възраст, преживяват. Има и малформации, при които трябва да работим заедно с кардиолозите за възрастни, да се съветваме един друг в името на здравето на пациентите“, изтъкна специалистът.
Детските кардиолози са дали свое становище в Министерството на здравеопазването и НЗОК всяко дете до 6-месечна възраст да има направено ехокардиографско изследване, за да може достатъчно рано да се разбере дали има структурна вродена сърдечна малформация. Така се прави за бъбреците от нефролозите, но кардиолозите все още нямат разрешение.
Проф. Анна Кънева посъветва хората да водят природосъобразен начин на живот с достатъчно движение и добра храна. Отбеляза, че атеросклеротични плаки са открити и при деца, тъй че профилактиката трябва да започне много рано.
По думите на специалиста, не трябва да отлагаме преглед при кардиолог, ако чувстваме гръдна болка при усилие, имаме главоболие или световъртеж при физически усилия.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..