Кои са „модерните“ психични разстройства сред подрастващите, могат ли социалните мрежи да повлияят за поява на психично разстройства сред младите, нарастват ли разстройствата, свързани със стреса в ежедневието – по тези въпроси внесе яснота д-р Елка Божкова, клиничен психолог и психотерапевт към УБ „Александровска“. Тя участва в конференция на тема "Увеличаването на психичните разстройства при младите хора - мода или реалност“.
Няма регистър или достатъчно надеждни статистики, с които да се установи дали съществува трайна тенденция за повишаване на психичните разстройства при младите хора, уточни пред БНР-Радио София специалистът. И е трудно да се отговори на този въпрос, защото се променят и класификациите, в които се дефинират диагнозите, както и критериите, по които се поставят.
„За мен е интересен феномен, че има млади хора, които не учат и не работят. Задавала съм си въпроса дали това може да се случи поради леки психични проблеми и моето мнение е, че не е така. Според мен това е свързано с тежко психично разстройство. Вероятно процентът на тези хора се е увеличил наистина“, посочи тя. Наблюдава се по-късно порастване, по-късно съзряване, но има и конкретни прояви, и по-разпространени диагнози - например, разстройство с дефицит на внимание и хипер активност се наблюдава вече и при пълнолетни хора, а в предишни класификации тази диагноза се поставяше само на деца, допълни психологът.
Може би трябва да анализираме влиянието на интернет пространството и социалните медии.
Там човек вижда много информация, но много бързо преминава през нея, вижда само заглавията, не чете нищо задълбочено, което създава впечатление, че не можем да се концентрираме и да помним, посочи експертът. Тревожността да не изпуснем информация за нещата, които се случват.
“За мен е абсурдно, човек да вярва, че може да проследи всичко, просто няма начин, трябва да приемем, че не може да се случи“, каза д-р Елка Божкова.
По думите ѝ, съветът „Не се тревожи“ не може да подейства толкова бързо, когато човек е тревожен, добре е да изследва в дълбочина какво го тревожи, в някои случаи е добре да се изправим срещу страховете си, за да ги преодолеем и да не се травмираме.
Често срещани са паническите разстройства.
Всеки човек, когато е силно разтревожен за нещо, често не може да формулира и да каже какво го тревожи. Тогава усещаме симптоми в тялото си. Това може да се случи на всеки, но случването е проблем, когато проваля наши важни цели – не отиваме на интервю за работа, защото се опасяваме от провал, илюстрира психологът.
„Тревогата трябва да води до разрешаване на проблема – ако се тревожа, че ще ме скъсат на изпит, това трябва да доведе до сядане и четене на учебния материал“, категорична е д-р Елка Божкова.
Още подробности по темата за психичното здраве чуйте от разговора на Невена Николова в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...