Изкуството на репортажната фотография и уловените моменти между хора и животни е показано в изложбата "Истории с опашки", в галерия "Синтезис". Тя бе открита в края на септември и ще може да бъде видяна до 11 ноември. В предаването “Радиокафе“ я представи нейният автор проф. Красимир Андонов - кинооператор, фотограф и преподавател в НАТФИЗ.
Работата му като фотограф е показвана и награждавана в България, Франция, Канада, Нова Зеландия и Китай. За него казват, че рядко показва творческите си проекти.
„Когато започна един проект ми се иска да го развивам достатъчно дълго. Фотографията е изкуство, което запечатва определени моменти и когато ги насложиш във времето, те вече звучат по друг начин. Снимка направена сега, ако я видиш след години, тя вече изглежда по съвсем друг начин“, споделя той и допълва, че всички фотографии, представени в изложбата са в стил репортажна фотография, но в едно специално направление наречено „фотография на решаващия миг“ – ситуация, в която съдържанието и визуалната форма са в равновесие, а фотографът избира един-единствен миг, който иска да изрази.
“Фотографиите са от този тип, който показва ежедневния живот и малките неща в него, които не забелязваме. Ако ти си настроен да гледаш, да виждаш, да снимаш, животът може да ти покаже ситуации, които никога не можеш да измислиш“, подчерта проф. Красимир Андонов.
По думите му, красивото на този тип фотография е точно това – да си отвориш очите и да откриваш неща, които са ти интересни.
За своята фотографска сесия той събира материали 25 години.
Броят на подбраните фотографии е 43, а за името подсказва неговата дъщеря. В „Истории с опашки“ проф. Андонов е заснел и доста човешки истории. Споделя, че ситуациите, човек може да види и с хора и с животни, а и в комбинация между тях са еднакво интересни.
Още аспекти за света на репортажната фотография, за два документални филма, които предстои да бъдат заснети тази есен, чуйте в разговора с проф. Красимир Андонов. С него разговаря Гергана Пейкова.
В средата на тази седмица най-после можем да съобщим дълго очакваната новина за редовно правителство. В минутите на днешния "Форум" Иво Инджов и Аркади Шарков коментираха по темите: Кабинетът "Желязков" – състав, перспективи, възможности. Министри и хоризонти пред партиите в коалицията. В седмицата преди встъпването на Доналд Тръмп като..
Внедряването на изкуствения интелект в класната стая, макар и противоречиво, се разглежда от организации като ЮНЕСКО, ОИСР и Световния икономически форум като ключова стъпка към модернизация на образованието и подготовка на учениците за изискванията на съвременния свят. Според екипа на Приложна академия за образование "Синдео“, специализирана..
Дванадесетокласничката Александра Петкова от Националната природо-математическата гимназия "Акад. Любомир Чакалов" (НПМГ) в София бе аплодирана от пълна зала с млади учени, след като в рамките на 7 минути представи своя разработка, с която допълва теорията на Келвин за константните вълни . Това стана преди броени дни по време на Нобеловите..
"На кино на село" е ежегоден фестивал, който стартира в село Трудовец през юли-септември 2024 г. Целта е да се осигури равен достъп до новите кинопродукции в малките населени места в България, чрез изграждане на мрежа от кино-села и местни "кино-будители". За тази година са предвидени 60 прожекции в 10 български села, каза пред Радио София..
Нов Правилник за дейността на Съвета за осиновяване е публикуван от социалното министерство за обществено обсъждане. Във връзка с промените в Семейния кодекс от края на 2023 г., социалният министър издаде Наредба за реда за вписването, воденето, съхраняването, поддържането и функционирането на Националната електронна информационна..
В град Елин Пелин тече процедура за приемане на кандидатури за финансово подпомагане на двойки с репродуктивни проблеми, които живеят на територията на общината. Крайният срокът за прием на документите е 21 февруари. От края на 2023 г. от местната власт е приет Правилник за финансово подпомагане на хора с такива проблеми, съобщи пред..
Музикантите от група Аffection пристигнаха от Казанлък, за да свирят и пеят, както и да разкажат за себе си в предаването “Добър вечер, София“. Те са петима, без своя талисман, който остана забулен в мистериозна тайна. “След два месеца Affection ще навърши двайсет години и мисля, че 2025-а започва като най-добрата в нашата история..