Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 3 декември

Стартира поредно издание на Международното биенале на стъклото

Пред Радио София проф. Константин Вълчев - арт директор

Проф. Константин Вълчев
Снимка: Радио София

Преди дни започна Международното биенале на стъклото, което ще продължи до 3 декември 2023 г. Повече подробности пред Радио София разказа проф. Константин Вълчев – арт директор на събитието.

Той сподели, че един от определящите фактори, поради които биеналето се провежда в България е, че ние имаме природен ресурс – кварцов пясък и сода и сме едни от най-големите производители на промишлено и амбалажно стъкло. Освен, че страната ни е в топ 3 сред производителите на стъкло, почти цяла Европа се снабдява със стъкла за автомобили от България.

Има ли България традиции в изкуството със стъкло?

Арт стъклото тепърва започва да се развива в България, въпреки че в миналия век са се създали доста предприятия за стъкло. Днес тях вече ги няма, докато в областта на амбалажното и промишлено стъкло има развитие, както и доста сериозни инвеститори – португалски, турски, гръцки, но в арт стъклото правим първите си крачки", отбеляза проф. Вълчев.

Той допълни, че стъклото е специален материал, който дава много възможности на творците, доста от които го използват в творбите си. Сред тях е и  художникът Пикасо.

"Да работиш със стъкло е предизвикателство и вълшебство", изтъкна експертът.

"Стъклото е уникален материал за работа. В последните години има много млади майстори и студенти, които учат изкуство и имат афинитет към това и се опитват да го развиват, и ние им помагаме. Даваме стипендия на студенти и популяризираме това изкуство тук", изтъкна проф. Константин Вълчев.

На изкуството сътворено от стъкло ще можем да се насладим на 17 октомври с организирана пътуваща изложба в галерия "Средец" от Министерство на културата, където ще видим изложения на унгарско стъкло. На 7 ноември ще има изложба в Нов български университет, галерия "Уни Арт", където ще участват студенти и преподаватели от Департамент "Стъкло" от Анадолски университет и Ателие по стъкло в НБУ. За биеналето работи доста сплотен екип, което личи и от слогана, под който обединява работата си – "Заедно", като една от идеите е да сплоти млади автори и световно известни професионалисти. Тази година ще бъдат представени творби на 250 избрани майстори, сред тях има и българи.

Проф. Вълчев отбеляза, че в България има утвърдени имена, но техният брой е малък, а има възможност и условия за развитие на този вид изкуство.

Повече детайли за тазгодишното издание за Международното биенале, начина на гласуване и оценяване на творбите, чуйте в разговора на Боян Бочев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яница Атанасова и Боян Бочев

Танцовият пърформанс "Шило", изграден върху екзистенциални въпроси, ще се играе в РЦСИ "Топлоцентрала"

Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...

публикувано на 18.11.24 в 17:24

Всеки втори българин избира да дарява поне веднъж в годината

Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..

публикувано на 18.11.24 в 17:15

Ще намалеят ли пушачите в България, ако се вдигне акциза върху тютюневите изделия?

В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..

публикувано на 18.11.24 в 16:23

Какви рискове крие приемането на Закона за несъстоятелност на физически лица?

Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..

публикувано на 18.11.24 в 15:17

Излезе ново допълнено издание на бестселъра “Тодор Живков. Власт – свидетели, участници“

На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..

публикувано на 18.11.24 в 13:41
Представители на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет направиха изявление за медиите на столичните улици „Пиротска“ и „Опълченска“, където се извършва мащабен ремонт.

Групата на ГЕРБ-СДС в СОС внася доклад за промяна на реконструкцията на ул. "Опълченска"

Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС) внася доклад за промяна на реконструкцията на ул. "Опълченска". Докладът е подадена ръка към кмета Васил Терзиев, живущите в района, както и към всички общински съветници. На пореден протест днес излязоха жители на улицата Преразглеждане на проекта за ремонта на столичната улица "Опълченска"..

публикувано на 18.11.24 в 13:16