Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Архитектурата на столицата - да я опазим, но как?

Снимка: Данаил Стоимиров

Запазването на фасадите на сградите с архитектурна или историческа стойност е важно, за да може да се съхрани облика на столицата. Как да намерим и да се свържем с професионалистите, когато ни предстои подобен проект в сградата, в която живеем/работим? Коментар пред Радио София направи арх. Константин Пеев, заместник председател на Камарата на архитектите в България.

Той сподели, че има реставрационна индустрия, която се занимава с възстановяването на недвижими културни ценности. Това се прави на доста места в България, а в по-стари времена, преди политическите промени доста средства са се отделяли в тази насока. За архитектурните резервати като Копривщица, Котел, Жеравна, Стария Пловдив държавата е отделяла по 50-60 милиона долара годишно.

"След промените тези суми драстично намаляха. Допреди 7-8 години бяха 500 хиляди за всичките 40 хиляди сгради и археологически ценности. По принцип финансиране се прави и на сгради даже частна собственост, или на концесионери, или бизнес ползуватели, които могат да кандидатстват към НФ "Култура", отбеляза арх. Пеев.  


Той добави, че за да се работи по опазването на такива сгради първо е нужно да се направи проект, една голяма част от който е изучаване на самата сграда. Ако зданието има културна стойност се прави и историческа справка. За правното опазване на недвижимите културни ценности отговаря Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" към Министерство на културата. Те реагират на сигнали, когато има действия, разрушаване или саморазрушаване на такива сгради, правят проверка и оттам нататък се прилагат санкции по Закона за културното наследство.

"Имайте предвид, че Законът за културното наследство допуска и привнасяне на съвременни елементи, които да са полезни за текущата функция на сградата. Могат да се направят модерни санитарни възли, прилично отопление или климатизация, но всичко това трябва да се прави малко по друг начин. Да не се вижда, да не нарушава запазените старинни елементи - интериори, тавани, фризове, корнизи, стенописи. Всичко това е хубаво да се пази и това се прави от проектант", посочи архл Пеев. Той добави, че за своеволно променяне на архитектурен паметник глобите са скочили и са от 30 до 50 хиляди лева.

"Трябва да кажа, че има и бонуси за добре направени реставрации. Първо, собствениците не плащат данък сгради, а след това ако се реставрира сградата по одобрен проект от Министерство на културата, след като мине комисия от министерството и се пусне в експлоатация, може срещу този документ да бъде приспадната тази сума от облагаемата данъчна ставка", каза арх. Пеев.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Филмовият конкурс "35 секунди демокрация" представя гледните точки на млади творци

През 2024 г. отбелязваме 35 години от падането на берлинската стена. По този повод филмово студио „Ню Бояна“, Крис Захариев и с подкрепата на Фондация „Америка за България“, организират филмов конкурс „35 секунди демокрация”. Той е насочен към български творци на възраст между 18 и 30 години. Целта е да бъдат представи гледните точки на..

публикувано на 18.07.24 в 18:05

Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители

Днес Столичната община отбелязва професионалния празник на българските спасители в Деня на Гражданската защита.  До 18 часа екипи на Гражданска защита и на Дирекция "Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община ,  БЧК и ГД "Пожарна безопасност и защита на населението“ разясняват на гражданите как да реагират при бедствия и аварии...

обновено на 18.07.24 в 16:55
Проф. Ивайло Даскалов, началник на Клиниката по кардиология във Военномедицинската академия

Проф. Ивайло Даскалов: Българите неглижират рисковите фактори, свързани със сърдечно-съдовите заболявания

България е на едно от челните места по сърдечно-съдови заболявания. Освен ниската здравна култура и липсата на профилактика, друг важен фактор за развитието им е затлъстяването на нацията. Много често артериалната хипертония протича безсимптомно, а нелекуването на високото кръвно налягане уврежда сърцето. Съветът на специалистите е да..

публикувано на 18.07.24 в 15:19
Велека Цанкова от

Мишо Йосифов и "Новините в джаза" представят своята Лятна емисия в последния ден на юли

Велека Цанкова за Лятната емисия на "Новините в джаза", която ще можем да видим на терасата на "Топлоцентрала" на 31 юли 2024 г.  и съвсем не е за изпускане, защото… "Подбрали сме музика със съвсем лятно настроение, ще има интересни кавъри на популярни пиеси, а в същото време разбира се, ще си посвирим и от авторската ни музика, която се..

публикувано на 18.07.24 в 13:23

Започна реконструкцията на ул. "Опълченска"

Днес започва реконструкцията на ул. "Опълченска", което се случва 12 години след изготвянето на проекта. Дейностите стартираха от мостовото съоръжение при река Владайска на кръстовището с бул. Сливница, където вече са въведени и ограничения в движението. Участъкът, който предстои да бъде ремонтиран е до кръстовището на ул. Опълченска с бул...

публикувано на 18.07.24 в 12:22