Филмът е създаден по повод 80 години от премиерата на „Нестинарка“ на сцената на Софийската опера и въвежда в темата непросветените, каза пред Радио София Елисавета Станчева - автор и сценарист на филма.
„В последствие задълбочава разказа и го насочва към голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов. Говорим и за нестинарството като такова, тъй като се надявам филмът да привлече и чуждестранна публика. Имаме амбиции да пътуваме с филма в чужбина. Там има хора, които самия обред не познават. Въвеждаме в обреда, в танцовата драма, написването й, първата постановка, промените, които след 1944 г. претърпява, тъй като бива коригирана откъм либрето и фокус“, добави Елисавета Станчева.
Тя обясни, че филмът отвежда до 60-те години, когато се „развиделява“ културният фронт и „Нестинарка“ има нова постановка, по чийто декори работи Цанко Лавренов.
„Това е сърцето на филма и представлява по-голямата част от него. Но той е обзорен и бих казала, че както тези, които за първи път чуват за танцовата драма, така и тези, които знаят за нея, ще видят неща, които досега не са били показвани“, уточни Елисавета Станчева.
Във филма ще видим Вера Кирова, която е в ролята на Демна през 1968 г., каза Лаврен Петров - куратор в галерия "Лавренъ".
„Една от следващите – Силвия Томова и Анелия Димитрова, която е настоящата Демна, която е чудесна и се радваме, че участва. Съвременната интерпретация на „Нестинарка“ също е включена, която сега се представя в операта в Стара Загора“, изтъкна Лаврен Петров.
В програмата, освен представяне на филма, посетителите ще могат да се насладят и на кратък клавирен рецитал в изпълнение на пианистката Анжела Тодорова, на миниатюри от Марин Големинов.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Екипът на Сдружение „Приключения с кораб“ създаде нов куклен спектакъл с музика на живо „Анук“, който запознава децата с магичния живот на студения север и легендите на коренното население от инуити. Анук е смело инуитско момче, живеещо в Арктика, което преодолява много предизвикателства, за да помогне на своя приятел – мече. Поуката от историята..
Петя Андасарова и Вивиан Крайславова - студенти по етнология, специалност "Етнология и културна антропология“ към Софийския университет, разказаха за изложбата "Да търсиш дом, да намериш човек" , която се реализира в рамките на инициативата „В търсене на убежище – хора, ценности и практики“. Проектът е финансиран от ЕС и фондация..
Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..
Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..
Има много случаи, в които родителите превозват децата без да са обезопасени. Не е въпрос на контрол, че някой ще ги глоби, а когато стане удар или рязко натискане на спирачките, или пък някой се удари в нас, децата са като ритната футболна топка и няма кой да ги спре, ако не са обезопасени. Това заяви в ефира на Радио София инж. Алекси Кесяков –..