Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форумът Ratio 2023 събира учени от различни държави

Снимка: Радио София

На 11 ноември в Sofia Tech Park се завръща форумът Ratio. Това е едно от най-големите събития на едноименната организация, чиято основна цел е да популяризира науката. На форума ще бъдат обсъдени научни факти от международни лектори, ще има демонстрации, изложби, допълнителни забавления и изненади. Сред темите са: дезинформацията в сферата на AI, любопиството, астрономията, океана и др. Подробности за събитието пред Радио София разказаха Никола Кереков и Енея Георгиева.

Един он гостите е Робин Инс, който заедно със своя колега Браян Кокс ще обсъдят любопитството като такова. Робин Инс ще разкаже каква е неврофизиологичната и революционна роля на любопитството.

"Интересното е, че любопитството не се среща само при нас хората, има го и при животните, като еволюционните биолози смятат, че то дава възможност на животните да обследват територии и да добият информация, която може да е жизненоважна за тях и тяхното оцеляване", отбеляза Кереков.

Относно понятието "свобода" Георгиева сподели:

"Имаме я, но идеята е какво правим с нея. Събития като Ratio ни дават възможност да погледнем към науката, да я видим по един достъпен начин и след това да си направим извод за това, какво се случва около нас и къде сме ние в цялата тази картина. Много е важно да се взема знание от хора, които го имат и то е на достъпен език. От гледна точка на това, че информацията днес е в огромни количества от много източници и ние чисто човешки нямаме времето да проверим всеки един от тях. Тя много често минава като шум, като една халюцинация и ние сами си избираме кое да го предадем нататък, когато някой любопитен срещу нас ни попита нещо и кое да запазим за себе си."

Тя отбеляза, че е много изкушаващо да очакваме, че с напредъка на технологиите те са безгрешни и съвършени. Истината е, че тези алгоритми са обучени на базата на това, което вече е в интернет, а негови създатели сме ние. AI е в помощ на тези, които са готови да работят с него и трябва да запазим критичното си мислене.


Кереков посочи, че когато работим с тези платформи се изкушаваме да им придаваме човешки качества. И допълни:

"Ако се съсредоточим ние ще видим колко е изобретателен AI. Той е изработил нещо, което чисто лингвистично и като структура изглежда абсолютно правилно, достоверно и дори в много случаи звучи много убедително. Това всъщност е големият риск. Защото ако изкуственият интелект е страхотна технология хората, които я използват трябва да имат винаги едно наум. Това до голяма степен ще представлява едно предизвикателство за начина, по който хората консумират комуникация."

Един от лекторите на събитието е Роберто Трота, който ще разкаже как звездите са повлияли на развитието на човечеството и са го напътствали по разнообразни и неподозирани начини. Пътешествието ще започне още от праисторическо време, за да разберем бъдещото и ролята на изкуствения интелект в астрономията и в изучаването на звездното небе. Ще бъде разгледан и един по-мрачен сценарий на светлинно замърсяване и екологична криза.  

Относно фалшивите новини Георгиева каза, че в последните години все повече технологични компании мислят решения в тази посока. Георгиева ще участва във форума с тема за борбата с фалшивите новини. Тя отбеляза, че решенията срещу дезинформацията се увеличават и стават все по-ефективни. По време на събитието ще бъде представена интерактивна изложба, на която хората ще могат сами да взаимодействат с различни видове теми и да видят как те могат да се променят в двете посоки - от една страна да бъдат достоверни, и от друга страна да се изопачат до ниво да граничат с конспирация.

"Най-голямото предизвикателство пред медиите е как да представяме опроверженията на тези твърдения по нов начин и изкуственият интелект ни дава различни инструменти как да го правим", посочи Георгиева.

Друга интересна тема, която ще бъде обсъдена е тази за Океана, като неин лектор ще бъде морският биолог Луиз Алкок. Изследването на морските дълбини и намирайки живот дори в Марианската падина, това дава надежда на човечеството, че би могло да потърси живот и на друга планета.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Провал на преговорите за нов колективен договор в Столичния автотранспорт

Днешните преговори между синдикатите и ръководството на Столичния автотранспорт за договаряне на новия Колективен трудов договор се провалиха. Над три часа е продължила срещата с ръководството на автотранспорта и представители на три синдиката - Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ, Съюзът на транспортните синдикати в България и Федерацията на..

публикувано на 08.01.25 в 19:07
Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов

"Форум", 08.01.25: Предизвикателствата пред българското управление и пред разделения на две свят

В това издание политологът Любомир Стефанов и Велизар Шаламанов - експерт по национална сигурност бивш министър на отбраната, разсъждаваха по някои от темите от българската и световната реалност, които вълнуват много хора. Те обхванаха и новини от последните часове: Преговорите за управление . ГЕРБ и ДБ в спор кое да е първо – Сарафов или..

публикувано на 08.01.25 в 18:55

Търсят се най-изявените млади личности на България

Международна младежка камара България (Junior Chamber International Bulgaria – JCI Bulgaria) обяви началото на програмата „Най-изявените млади личности на България", формата за номиниране (The Outstanding Young People of Bulgaria) е отворена за девети път. Тя ще е достъпна до полунощ на 28 февруари 2025 г. на интернет страницата  toyp.jci.bg...

публикувано на 08.01.25 в 17:47
Теодора Стоилова-Дончева и Станислав Дончев

Новият български филм "Преди да забравя" е черна комедия с възможен социален ефект

Истории за кино разказаха гостите в предаването “Добър вечер, София“ -  режисьорът Станислав Дончев и сценаристът Теодора Стоилова-Дончева . Става дума за първата премиера на български филм за тази година. Лентата е с многообещаващото заглавие “Преди да забравя“ и ще тръгне по кината от 10 януари . Припомняме, че кино-семейството..

публикувано на 08.01.25 в 16:24

Зелен билет за градския транспорт в София през следващите два дни

Зелен билет на стойност 1 лв. за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за утре - четвъртък и за петък - 10 януари в София. Мерките на Столичната община са заради измереното превишение на стойността на фини прахови частици във въздуха, както и във връзка с прогнозата на Националния..

публикувано на 08.01.25 в 16:03

С проектна докторантура в СУ привличат и стимулират млади учени

В Софийския университет "Св. Климент Охридски" започва процедура, подкрепяща развитието на проектната докторантура по програма "Образование" 2021-2027 г. Молбите за участие в програмата ще се подават през февруари. След това предстои препитване. Софийският университет (СУ) участва като бенефициент и партньор в изпълнението на шест..

публикувано на 08.01.25 в 15:55

Безплатна лекция за лавинната безопасност тази вечер в УАСГ

Тази вечер (08 януари 2025 г.), от 18.30 ч., в УАСГ ще се проведе безплатна лекция за лавинната безопасност. Лавините са най-големят риск при практикуване на зимни приключения в планината, а добрата подготовка може да спаси живот. По време на лекцията любителите на планината през зимата ще научат подробности за видовете лавини и какво..

публикувано на 08.01.25 в 15:13