Най-старата астрономическа обсерватория в нашата страна - тази на СУ „Св. Климент Охридски“ в Борисовата градина е в по-лошо състояние, отколкото преди започналия след дълги настоявания и спънки ремонт. От екипа на катедра „Астрономия“ при Физическия факултет на университета е изпратено Отворено писмо до Министерския съвет и отделни министерства, до Националния институт за недвижимо културно наследство, Столичната община и др. относно "пълната разруха в Обсерваторията, вследствие на действия или бездействия на изпълнителя, ангажиран с ремонтни, консервационни и реставрационни дейности по сградите", и то по силата на договор, сключен по обществена поръчка.
„Мечтаехме за ремонт и реставрация, но сега – като виждаме какъв е резултатът, съжаляваме. По договор проектът трябваше да се изготви за 45 дни, а отне 2 години, и то след намеса на министърът на културата. Работата трябваше да започне през март, но до средата на май ремонтът така и не стартира“, обясни пред БНР-Радио София доц. д-р Евгени Овчаров, ръководител на Астрономическата обсерватория.
По думите му, след това валежите бяха оправдание за спиране на работата до края на август. Имало е наводнения и други поражения, изгоряло е осветлението. Покривът така и не е завършен.
Снимка: БГНЕС
„От фирмата изпълнител отговарят на запитванията, но няма как да им вярваме. След ден-два всичко тръгва постарому“, допълни доц. Овчаров.
От 2017 г. досега са изготвени поредица от доклади за състоянието и промяната на сградите на обсерваторията.
След отвореното писмо, е имало силни реакции от страна на медии и организации.
„В миналия петък трябваше да има среща на всички заинтересувани страни, но представител на Софийския университет не можа да дойде. От фирмата изпълнител се дадоха поредните обещания, но до момента нищо не се е изпълнило. Днес на обекта е дошла нова бригада с нов ръководител“ каза още ръководителят на Астрономическата обсерватория.
Според него основните неща по укрепване остават, но след пораженията проектът трябва да се промени, и то за сметка на изпълнителя.
„Ежедневно ще правим публично достояние на това, което занапред ще се случва или няма да се случва в Обсерваторията“, зарече се доц. Евгени Овчаров.
С него разговаря Данаил Конов.
Чуйте.
Снимка: БГНЕС
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..