Най-старата астрономическа обсерватория в нашата страна - тази на СУ „Св. Климент Охридски“ в Борисовата градина е в по-лошо състояние, отколкото преди започналия след дълги настоявания и спънки ремонт. От екипа на катедра „Астрономия“ при Физическия факултет на университета е изпратено Отворено писмо до Министерския съвет и отделни министерства, до Националния институт за недвижимо културно наследство, Столичната община и др. относно "пълната разруха в Обсерваторията, вследствие на действия или бездействия на изпълнителя, ангажиран с ремонтни, консервационни и реставрационни дейности по сградите", и то по силата на договор, сключен по обществена поръчка.
„Мечтаехме за ремонт и реставрация, но сега – като виждаме какъв е резултатът, съжаляваме. По договор проектът трябваше да се изготви за 45 дни, а отне 2 години, и то след намеса на министърът на културата. Работата трябваше да започне през март, но до средата на май ремонтът така и не стартира“, обясни пред БНР-Радио София доц. д-р Евгени Овчаров, ръководител на Астрономическата обсерватория.
По думите му, след това валежите бяха оправдание за спиране на работата до края на август. Имало е наводнения и други поражения, изгоряло е осветлението. Покривът така и не е завършен.
Снимка: БГНЕС
„От фирмата изпълнител отговарят на запитванията, но няма как да им вярваме. След ден-два всичко тръгва постарому“, допълни доц. Овчаров.
От 2017 г. досега са изготвени поредица от доклади за състоянието и промяната на сградите на обсерваторията.
След отвореното писмо, е имало силни реакции от страна на медии и организации.
„В миналия петък трябваше да има среща на всички заинтересувани страни, но представител на Софийския университет не можа да дойде. От фирмата изпълнител се дадоха поредните обещания, но до момента нищо не се е изпълнило. Днес на обекта е дошла нова бригада с нов ръководител“ каза още ръководителят на Астрономическата обсерватория.
Според него основните неща по укрепване остават, но след пораженията проектът трябва да се промени, и то за сметка на изпълнителя.
„Ежедневно ще правим публично достояние на това, което занапред ще се случва или няма да се случва в Обсерваторията“, зарече се доц. Евгени Овчаров.
С него разговаря Данаил Конов.
Чуйте.
Снимка: БГНЕС
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...