Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се промени ли данък сгради?

Снимка: Яна Боянова

Ще има ли повишение на данък сгради и такса смет и какво предвиждат промените в Закона за местните данъци и такси?

Предложение за промени в Закона за местни данъци и такси предвижда данъкът върху имотите да е обвързан с пазарните им цени, а данъчните оценки на жилищата да могат да се актуализират на всеки две години. Предложението е на правителството и Националното сдружение на общините в Република България и е одобрено на заседание на Кабинета. Предстои обсъждане в Народното събрание. Какви са икономическите аргументи за това предложение и какви ще са ефектите ако то бъде прието? Подробности разказаха доц. Ивайло Симеонов, член на Управителния съвет на НСОРБ и кмет на Елин Пелин и икономистът Адриан Николов от Института за пазарна икономика (ИПИ).

"Има различни икономически аргументи, но по-важно е да започнем по-отдалеч, а именно по отношение на това защо се направи това предложение. Има много населени места, в които има изключително голяма несправедливост и то именно по декларираната стойност на сградата. Много често се получава в две съседни къщи, които са горе-долу приблизителни като разгъната застроена площ да плащат 10 и повече пъти различия в данъците, които имат за сградите, което е изключително несправедлвио. Тук не говорим само за увеличение, защото много често чувам популистки изказвания от гледна точка на това "ето, вдигат се данъците", а пък никой не поставя въпроса, че много дълги години имаше една такава крайна несправедливост, която вече е време да бъде регламентирана. Да не говорим, че има села, в които данъците, които събираме не стигат дори за покриване на уличното осветление", коментира доц. Симеонов.


Той отбеляза, че предложението цели не толкова вдигане на данъците, колкото да има справедливост, а и да няма много укрити доходи. Освен това каза:

"Това подобряване на качеството на живот, на инфраструктурата трябва да дойде отнякъде. И аз не искам да хитруваме, предпочитам варианта да има справедливост и да има прозрачност на данъците и тяхното разходване, отколкото да се залъгваме, че някой увеличава нещо, само защото иска да вземе повече средства."

Относно това, че омбудсманът Диана Ковачева е изпратила становище до шест парламентарни комисии, в които се противопоставя на предложените промени в закона, в което становище настоява да се направи анализ на социалния ефект особено върху уязвимите групи доц. Симеонов коментира:

"Тук не става въпрос за уязвими групи, а по-скоро става въпрос за това да я има тази справедливост при подхода за формиране на данъците. За тези уязвими групи трябва да се направят социални инструменти, с които те да бъдат стимулирани, подпомагани, или по някакъв начин обезщетени, ако виждаме, че има някаква несправедливост." И добави:

"Съгласен съм с абсолютно всички социални инструменти, които се правят с цел да подпомагат семейства, да подпомагат хора, които са в неравностойно положение, или по някакъв начин са изпаднали от социалния живот. В същото време съм много против популизма на някои партии, особено които са в опозиция, които се стремят да продължават да държат тази несправедливост в страната, която е направо вече крещяща."

Той изрази мнение, че за "такса смет" трябва да има разработен специфичен и много конкретен инструмент, с който хората, които генерират да плащат, а не както досега.

Адриан Николов

Коментар по темата направи и икономистът Адриан Николов. Той посочи, че въпросът за данъците и таксите е най-важната точка, тъй като тя засяга най-голям брой хора.

"Идеята, която е предложена е всъщност да се създаде механизъм, който регулярно да обновява тези оценки на база на реалните пазарни стойности. Това създава един много сериозен страх от повишение на данъците на хора, които с години и десетилетия са плащали много нисък данък на своите имоти, независимо, че живеят на много скъпи локации в големи градове. Но трябва да видим всъщност как ще изглежда във финалния си вариант този закон", сподели той.  

Николов отбеляза, че не трябва да забравяме за способността на самите общини да варират в рамките на самия данък. По думите му основната цел е да се създадат повече финансови възможности на общините да провеждат собствени политики.

"Това, което не бива да пропускаме е сериозният риск от повишаване на несъбираемостта на данъците. Дори в момента, при настоящите доста по-ниски равнища много общини, особено по-малките имат сериозен проблем с това, да събират голяма част от данъците, които налагат и които трябва да налагат. Колкото по-нагоре вдигаме данъчната ставка и реалната стойност, която домакинствата трябва да плащат, толкова повече влизаме в риск те просто да се откажат да плащат изобщо. Това трябваше да бъде оценено много преди предлагането на промените", заяви Николов.

Относно двегодишния срок за актуализация на данъчната оценка той каза, че въпросът е дали чисто административно ще може да се случи този процес, тъй като ще трябва стотици хиляди жилища да претърпят обновление на оценката, като не е възможно да се избегнат грешки, които също ще трябва да бъдат коригирани. Това зависи изцяло от капацитета на администрацията, която ще го изпълнява и ще трябва да има механизъм за подаване на жалби от граждани, които смятат, че оценките на техните жилища са прекалено високи.

Какво е мнението на гражданите чуйте в анкетата на репортера на Радио София Златина Петкова:

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
пианистката Росица Банова

Изживяването на сцена не се повтаря

Гостува пианистката Росица Банова, която живее и работи в Китай - дъщеря на писателя, драматург и преводач Банчо Банов и на балерината Росица Банова: "Колкото повече остарявам толкова по ми е приятно да се връщам. Учих 2 години в НМА и спечелих стипендия за Америка. Александър Йосифов каза на баща ми, че трябва да се насоча към музиката. От баща си..

публикувано на 14.07.24 в 12:03
Вяра Мацева в Бергамо - Порта Нуова

Тук сме за малко и трябва да дадем най-доброто от себе си

Пътешествие от Милано до Палермо с Вяра Мацева – юрист, поет, треньор по аеробика. Представяме и нейната нова стихосбирка „Размисли на сърцето“: "Днес е празникът на Палермо. Италия е за всякакви случаи - море, планина, хубава храна, хората са добронамерени, забележителности от различни епохи. Чувствам се като у дома си. Темпераментът се движи от..

публикувано на 14.07.24 в 10:55
д-р Йорданка Господинова

Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си

С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме: "Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за..

публикувано на 14.07.24 в 10:11

Историята оживява - Учителят Петър Дънов - слово първо

Срещаме ви с личност, даваща смисъл и надежда на духовното начало у човека.  Той вярва, че любовта, истината, правдата, мъдростта и добродетели са качествата, които човек трябва да изработи в себе си, за да бъде най-добрата си същност.  Този човек наричат Учителя!  Да представиш Петър Дънов - Учителя, създателя на Обществото на Всемирното бяло..

публикувано на 13.07.24 в 16:00
Ючбунар

Софийски разкази - квартал Ючбунар

В  Софийски разкази днес говорим за квартал Ючбунар: "Ючбунар-Три кладенци е по "Пиротска", до "Димитър Петков". Един от важните му символи е църквата "Св.Николай Софийски". На мястото, където е убит, бликат три извора. Легендите водят до 16 в., когато идва да рабти в София. Отказва да приеме исляма, бил е бит до смърт в "Търницата", част от..

публикувано на 13.07.24 в 15:00
Змей Горянин

Адресите на любовта - писателят Змей Горянин и Соня Змеицата

Съпругата му, Соня Змеицата, го вкарва в любовен триъгълник с Елин Пелин и Васил Стоилов Светлозар Димитров, с псевдоним Змей Горянин, днес е известен на малцина, изкушени от литературата, но през 20-те, 30-те и 40-те години на ХХ век е един от най-популярните писатели. Съпругата му Соня, от знатния род Мушанови, е една от всепризнатите..

публикувано на 13.07.24 в 14:00

Елате да научите делфински

Подводна експедиция "потегля" тази събота от Музейко точно в 12 часа.  Емблематичният формат "Професия под лупа" е посветен на делфините и Черно море. Модератор на събитието е доц. д-р Владимир Божилов, астрофизик и научен експерт в Музейко, който ни гостува в студиото заедно с Мария Лазарова (Green Advertising): "Музейко" е най-големият научен..

публикувано на 13.07.24 в 11:57