Видео поредицата „Аз съм мама предприемач" вече 3-ти сезон разказа за майки предприемачи. Инициативата цели да популяризира успешните истории на героините и да подчертае приноса, който те носят в България, да промотира техните бизнеси и така да насърчи тяхната икономическа и социална интеграция, а също така и да вдъхнови всички майки - без значение от произхода им - да последват мечтите си и да създадат свой бизнес у нас. Тази година се организира съвместно от онлайн медията mammi.bg. и Мулти култи, за да представят майки мигранти, които живеят в България и развиват собствен бизнес у нас. В кратки видео интервюта дамите ще имат възможност да разкажат за своя професионален и личен път и за своята фирма/бизнес проект. Самата инициатива е част от проекта Мигранти с таланти, който цели да покаже приноса, който мигрантите носят у нас. Събеседнички: Бистра Иванова, основател и председател на Мулти култи колектив; Анна Кузнецова-Николова - тя е от Москва, но е учила и живяла в САЩ и Европа много години. Майстор сладкар, има пекарна, където се фокусира върху детски торти и фаткарон (корейска версия на корейските макарони, но с много крем) и Сара Фаизи - тя е от Афганистан и има ресторант в София с богато меню от вегетариански и месни специалитети по оригинални афганистански рецепти:
"Поредицата акцентира върху майките. Първите три сезона показваха българските примери. Решихме да направим специален сезон за майките--мигранти. Имаме голяма база на мигранти с таланти в цялата страна, но идентифицирането за поредицата не бе лесно, търсихме многообразието и визуалната атрактивност. Всяка история е уникална. Някои жени идват в България, за да развиват бизнес, като тази германка, която разказва за нейния "розов българин", който в целия си род е отглеждал рози за розово масло. В момента сме заснели 5, планираме още 5 епизода." (Бистра)
"Имах идея за бизнес от много години, моето образование е такова. Видях, че няма афганска кухня и реших да отворя такъв. Имаме малка разлика в булани с баницата, манту е вид дамплинг (фини пелмени). Сега българите могат да пробват афганска храна.
Планът ни беше да отидем в Германия, до Турция дойдохме с виза за Германия. Но когато влязохме в България, синът ми се разболя, много ни помогнаха, дадоха ни (бежански) статут, хареса ми и реших да остана тук. За много кратко време ни помогнаха много и никога не мога да го забравя. Не разбирах езика и много неща, но заради милите хора останах тук и отворих ресторант. Сина ми имаше трансплантация в Германия, като оздравя, се върнахме в България.
Много трудно е да се отглеждат деца, тук съм сама, нямам никой от моето семейство. Разбрах, че мога, дори когато бяхме 2 години в болница. В това време реших да отворя ресторанта, там имам двама души, които работят. Децата са още малки, но искат да ми помагат, много са послушни. Харесва ми, че децата ми помагат за българския, аз трябва да уча повече." (Сара)
"Не съм готвач, завършила съм предприемачество, но съм и преводач. Попаднах в Италия в една френска сладкарница и разбрах, че малката хапка може да донесе голямо щастие. Затваряш очи, отхапваш и подаряваш щастие. Много се вдъхнових от корейските "фаткарони" - по-различни от френските специалитети. Бенто-тортичките ги наричам "тортичка без повод.
Аз съм гражданин на света, до 18 години живях в Москва, после тръгнах по приключения - Швейцария, Китай, Америка. Учих готварство и сладкарство, срещнах любовта. Отидохме да работим в Белгия, но след КОВИД се върнахме тук да пуснем корени. Донесла съм близките до сърцето ми медена торта и "Наполеон" - няма такова нещо като този уют от хапката.
Трудно се справям - трябва да давам енергия на малката си дъщеря, работя от 9 до 11 вечерта. Помагат ми бавачка и свекърва, не мога да се справя без тях. Не знам как го правя, събуждам се и казвам :"днес е прекрасен ден! Помощта е любов!"(Анна)
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..