Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Салон на музите" събира в концерт различни форми на сценичното изкуство

Снимка: Радио София

На различни форми на сценичното изкуство ще могат да се насладят почитателите на няколко художествени жанра. На 26 ноември, в столичния Военен клуб, ще се проведе „Салон на музите“.

В спектаклите са поставени различни по стил и време произведения, от предкласика, класика, романтизъм, импресионализъм, късен романтизъм, модернизъм и съвременно изкуство.

Пред Радио София сопраното Светлана Иванова и прима балерината Веса Тонова споделиха, че поканата да участват в „Салон на музите“ идва от световния шампион по художествена гимнастика Петя Ставрева, която празнува рождения си ден.

„Много сме радостни да й поднесем един такъв подарък. За нея беше мечта да има концерт за рождения си ден. Концертът е с вход свободен за всеки, който пожелае да има удоволствие и радост в една сутрешна матине обстановка“, каза Светлана Иванова.

Целта на концертната програма е да предизвика интерес и да отговори на вкусовете на широката публика. Освен Светлана Иванова и Веса Тонова, ще участват и Йоанна Стратева – цигулка и Томислав Вичев – пиано. Ще прозвучат творби от Беинса Дуно, Т. Албинони, В. Глук, Ж. Масне, Ж. Гершуин, Р. Щраус и др.

Магията на музиката ще бъде изобразена чрез танца на Веса Тонова. Тя сподели, че в изпълнението по музика Р. Щраус си представя планета, слънце и човек.

„Аз се опитах да погледна тази песен отгоре, така както бих си я представила визуално. Човекът няма идентификация. Човек, който съчетава в себе си и женствената нежност, и мъжката сила, която обръща движението на планетата. Като Ин и Ян се опитах да разположа цялата си хореография във формата на лъчи, които се завъртат след това, във финала на песента, в една спирала, която  завършва обратно на часовниковата стрелка и спира в звук“, добави Веса Тонова.

Тя и Светлана Иванова се срещат за първи път на сцената в „Салон на музите“, въпреки че са израснали заедно, тъй като са първи братовчедки.

„Имената на самите музи са архетип на човешката естетика, свързана с емоцията. Те също са семейство, 9 сестри - деветте антични музи – „Небесна“, „Пееща“, „Жизнерадостна“, „Танцуваща“, „Хубавогласна“, „Любяща“, „Даряваща слава“, „Многопесенна“ и „Радваща“, уточни Веса Тонова.

Именно деветте музи са вдъхновителки и покровителки на творческата дарба и изява на Човека.

Пианистът Томислав Вичев също не скри вълнението си от предстоящия концерт.

„Много се радвам ,че ще участвам в тази инициатива. Това ще бъдат поредица от концерти и този ще бъде първият. Ще бъде уникално. Заповядайте“, каза Томислав Вичев.

Концертът започва в 11.00 часа, на сцената на Централния Военен клуб.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Терзиев: Смяната по такъв начин на шефа на "Метрополитен" е атентат срещу София

Кметът на София го нарече "атентат срещу града" смяната на шефа на столичното метро и посочи, че го е срам защото директорът на Столичния "Метрополитен" инж. Стоян Братоев не заслужава да бъде отстранен от поста по този начин, тай като е работил за развитието на града. Ще бъдат сменени шест ръководители на общински дружества. Те ще бъдат..

публикувано на 10.07.24 в 18:45

Google Maps с нововъведения

Google Maps с иновации, които ще променят изцяло потребителското преживяване на милиони по света - интервю с Георги Караманев от платформата "Дигитални истории". По думите му постепенно идва време да се интегрират възможностите на изкуствения интелект. "Много нови възможности  дава Google Maps, те го правят тихичко и не толкова шумно..

публикувано на 10.07.24 в 18:09

Да не омаловажаваме рисковете от топлинен стрес! Как да се пазим в жегите?

Текущата 2024 година може да се превърне в най-горещата в историята на метеорологичните записи. От юни 2023 година насам всеки месец е бил най-горещият на планетата в сравнение със съответния месец през предходните години. Това се посочва в месечния бюлетин на програмата на Европейския съюз за наблюдение и мониторинг на Земята „Коперник “...

публикувано на 10.07.24 в 18:05

Защо изборите във Франция са важни за Европа

Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество направи коментар на изминалите избори във Франция. Защо те са важни за цяла Европа? "Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че..

публикувано на 10.07.24 в 15:45
Мила е в приюта в Сеславци. В характеристиката ѝ  пише, че се разбира се с деца, с кучета, дори с котки…

От 1500 кучета все някое може да ви хареса, не търсете по обяви

От началото на 2024 г. заловените кучета по софийските улици са над 800. Повече от половината от тях са кастрирани, обезпаразитени и върнати на място в квартала, където са намерени. Това съобщи пред БНР-Радио София Димитър Димитров, директор на "Екоравновесие" . Той апелира хората вместо да търсят куче по обява, да разгледат сайта на..

публикувано на 10.07.24 в 13:07
Протестите започнаха още през май т.г.

Протести пред Столичната община ще предшестват заседанието на СОС

Въпреки, че изминаха повече от две седмици след решението на съда и писмо на СДВР до Столичната община, относно въведената реорганизация на движение и паркиране по бул. "Патриарх Евтимий" , "Фритьоф Нансен" и "Витоша" и "Скобелев", хората, които протестираха многократно, са леко обнадеждени. "Има някаква чуваемост от Столичната община и ще..

публикувано на 10.07.24 в 11:59
Ангел Попов

Ангел Попов: Увеличаването скоростта на автобусите в София е ненужно и опасно

Платформата на спирката на бул. "Патриарх Евтимий" до "Витошка" създава опасност, защото тя е част от велоалеята, но хората, които чакат тролей я смятат за своя. Колоездачите слизат от платформата и я за обикалят, а това създава се рискова ситуация, коментира пред БНР-Радио София Ангел Попов , експерт от Европейския център за транспортни..

публикувано на 10.07.24 в 10:54