"Все още няма установена връзка с двамата българи и доколкото зная с никой от членовете на екипажа. По информация знаем, че те са добре, нямат никакви здравословни проблеми. Надяваме се на бърза развръзка с оглед на новината за преговорите между Израел и Палестина с ХАМАС за хуманитарната помощ. Разбрахме, че това бяха едни от целите на отвличането на кораба и исканията след това", каза той.
Сулай изрази надежда заложническата криза да приключи по-скоро, тъй като екипажът на кораба са мирни граждани с мирно преминаване през световен пролив.
"Корабът е бил отвлечен много далеч от опасния район. Това е в "чисти води" много далеч от райони, които са опасни. През последните 11-12 години няма абсолютно никакви атаки и отвличания в този район. Всичко просто беше много безметежно и съвсем традиционно. Това беше голяма изненада за всички. По отношение на това, каква защита са можели да направят - те са били абсолютно изненадани", сподели той.
По думите му на борда е нямало въоръжена охрана или военен ескорт и в такива случаи най-добре е да не се противодейства, защото при едно противодействие би могло да се стигне до кървави и опасни последици. Сулай каза, че се надява да се постигнат резултати със силата на дипломацията, тъй като това е най-доброто оръжие за разрешаването на такива кризи.
"Това е най-натовареният морски път в света през Суецкия канал и Червено море. Оттам минава целият трафик от Западна, Централна Европа и Средиземно море за Далечния изток. Мисля, че целият цивилизован свят няма да позволи така лесно той да бъде заплашен и да бъде заплашена сигурността на моряците. Разбира се, разработват се няколко варианта освен дипломацията. Като втори способ това е избягване на този морски път", посочи той и допълни, че ако се ползват заобиколни пътища това би довело до забавяне, последвано от хуманитарни и снабдителни кризи. Третият способ е да се преминава с военни конвои, които е последен вариант.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментарното предаване на БНР-Радио София "Форум" се завръща. На осмия ден след изборите за 51-во Народно събрание, разбира се първата тема е обусловена от преживяното. Коментаторите Манол Глишев и Тодор Терзиев правят своите следизборни разсъждения и прогнози : Купуването на цяла парламентарна група никога досега не е..
Започна Европейската седмицата на фертилността , която се организира ежегодно в началото на месец ноември. Тази година целта е да се повиши осведомеността по отношение на донорството на гамети (полови клетки), както и да се подчертаят належащите нужди от законови разпоредби. Повече по темата разказа в предаването "Ритъмът на столицата"..
Форматите стават съществени като място за комуникация и послания на автори на съдържание и рекламодатели. Аудио и видеоподкастите се променят като специфика, позициониране и дължина. Сравнително нова за България е възможността, която дава Тик-Ток форматът. Това коментира пред БНР-Радио София Александър Хинков – изпълнителен..
Българознайко е проект, който с времето е намерил път към сърцата на децата. Но той не е сам в този път - зад детските книжки с българска история стои писателката Виктория Петкова, техните родители и учители, които разпознават Българознайко не просто като част от учебния процес, но и като начин, по който децата научават за българската..
Младата изпълнителка Елия Тодорова - Eliya, кани всички на първия си самостоятелен концерт в София на 5 ноември. На сцената с нея ще бъдат Даниеле Феббо (бас и аранжименти), Кристиан Желев (барабани), Николай Костадинов (пиано), Jeko (китара), Иван Йорданов (алт саксофон), Тодор Бакарджиев (тромпет), Гален Николов (баритон саксофон). Певицата казва,..
Девет фундаментални цели с хоризонт от 4 години, които са напълно постижими и биха повишили значително възможностите за развитие и качеството на живот в България, предлагат от Института за пазарна икономика (ИПИ) в Бяла книга „Отключване на растежа: пътят напред след изборите“ . "Напоследък постоянно ни връхлитат някакви кризи, от 3..
Националната галерия провежда безплатна образователна програма с фокус към деца, младежи и семейства . Целта на „Форми, изкуство в публична среда“ е приобщаване към визуалните изкуства чрез поредица от ателиета в “Квадрат 500”. Изкуствоведите от Националната галерия прилагат нестандартни и иновативни подходи за обогатяване знанията на..