Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Всички възможни победи" - първи майсторски клас на Ивет Лалова

Снимка: Интерпред

Ивет Лалова ще направи първия си майсторски клас пред българска публика, наречен "Всички възможни победи". Той ще се състои на 25 ноември 2023 г. в Интерпред, зала "София". Събитието ще представи една от най-успешните български лекоатлетки в малко по-различна светлина – тази на човек, който вдъхновява и мотивира през опита и битките – на пистата и в живота.

"На този мастер клас ще си говорим колко общи неща има между спорта и бизнеса, спорта и живота, защото нашите цели са еднакво важни и доста често са много общи. Но ние не си даваме сметка и сме свикнали да ги разделяме, затова аз вярвам и съм научила, че уроците от спорта могат да бъдат ефективни във всяка друга сфера", сподели Лалова.  

По думите й за спортиста най-ценното нещо е дисциплината и това, човек да върши своята работа всеки ден независимо от атмосферните условия, здравословното състояние и личната мотивация.

"Това учи на много качества, които са изключително полезни и след приключване на спорта. Учи на отговорност, учи на умения, които помагат да подбереш най-добрия екип, който ти трябва във всяка отделна и различна ситуация, учи наистина на много неща. Но най-вече на дисциплина, уважение и отговорност към другите", каза Лалова.

Тя посочи, че най-трудният момент за нея е бил след контузията, при която си е счупила бедрената кост и завръщането обратно към световния елит.

"Тази разлика между посредственост и елит за мен беше много важна крачка, изключително трудна, отне ми много години. И именно тогава аз направих много голяма промяна. Не само в своя екип, а и в своя живот - взех решение да се подготвям повече извън България, в Италия. Смених треньора си, което беше изключително голяма и трудна крачка за мен, защото моят първи треньор беше като баща за мен. Човек трябва да прави нужните жертви и в своя живот и разбира се, към своя екип в името на успеха и в името на постигането на своите големи цели. И винаги да се учим в движение. Да се учим повече от неуспехите, отколкото от успехите и трябва да гледаме да не повтаряме грешките си, което също го правим често", отбеляза спортистката.


Тя сподели, че е винаги усмихната, защото такова й е отношението към живота. Според думите й, когато е усмихната и насочва позитивизма си към останалите хора, получава много повече от същото. Относно мотивацията, тя каза:

"Аз вярвам повече в дисциплината. Когато ние имаме пред себе си една цел, която е изчистена, която ние истински искаме и знаем как да стигнем до нея, тази дисциплина идва сама." И добави:

"За щастие имам много бляскави мигове, благодаря на Господ за което. През последните 20 години имах и върхове и спадове, и много сълзи, но и много щастливи моменти. Моят личен фаворит, най-любим момент е спечелването на европейската титла през 2012 година. Бях първата българка, която спечели спринта на 100 метра, мястото беше много специално - Хелзинки."

Лалова подчерта, че проблемът е, че ние много често губим вяра в себе си и поставяме под въпрос собствените си възможности.

"Раждаме се в пълния си потенциал и след това започваме от разни страхове и травми да се лимитираме, да се затваряме, да спираме да мечтаем, а не трябва. И това научих от спорта, защото съм срещала невероятни таланти, неописуеми таланти, които със сигурност е трябвало да станат олимпийски шампиони, но поради една или друга причина не са. Затова започнах да търся и да уча къде е разковничето и колко наистина е важно какво има в главата ми. И да ви кажа честно, по-важно е какво има в главата ни, отколкото какво има в краката ни", отбеляза спортистката.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50