Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След VI конгрес на БЛС

Меморандум с 6 точки определя приоритетите в здравеопазването

Снимка: БЛС

Шестият Национален конгрес на Българския лекарски съюз (БЛС), проведен през изминалия уикенд, завърши с меморандум за приоритетите в здравеопазването през следващите години. Заключителната сесия „Политики и модели на финансиране в здравеопазването в България“ беше с международно участие, а в дискусията са участвали председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, здравният министър проф. Христо Хинков, подуправителят на НЗОК д-р Йорданка Пенкова, доц. Лъчезар Иванов –зам.-председател на Комисия по здравеопазване в НС и др.

За работата и изводите от форума пред БНР-Радио София разказа пред БНР-Радио София проф. Милена Станева - член на УС на БЛС и председател на организационния комитет на конгреса.

Шестте точки в заключителния документ се отнасят за

1. Предприемане на необходимите инициативи за законодателни промени относно въвеждане на задължително продължаващо медицинско обучение на лекарите в България. Изготвяне на методология и оценка за акредитация на продължаващото медицинско обучение.

2. Разработване и прилагане на политики за справяне с кадровата криза в сферата на здравеопазването, оценка и анализ за определяне на стимули, приоритетни области и специалности.

3. Изработване на методология и анализ за въвеждане на алтернативни модели на финансиране в здравеопазването в допълнение на съществуващата система, с цел достигане на средните нива на разходи от БВП в сектора за Европейския съюз. По-ефективното разпределение на разходите за здравеопазване, тясно свързано с резултатите.

4. Повишаване на нивото на дигитализацията за постигане на по-широка достъпност, по-високо ниво на ефективност на предоставяната здравна помощ и подобряване на координацията между различните нива в структурите на здравеопазването.

5. Разработване и прилагане на политики за повишаване на нивото на скрининг и профилактика на населението, включително подобряване на информираността на гражданите относно необходимостта и ползите от същите.

6. Предприемане на необходимите инициативи за законодателни промени за ефективна защита на медицинските специалисти от вербална и физическа агресия.

Меморандумът беше подкрепен от министърът на здравеопазването от парламентарната комисия, пациентски организации, от академичната общност, изтъкна проф. Милена Станева:

„Целта беше да се обединим за важните и нужни промени в здравеопазването. На следващ етап точките в меморандума ще бъдат разработени по-детайлно.“

По поръчка на БЛС ще се изготви икономически анализ за въздействието на всички медицински дейности върху икономиката на България.

Чуйте разговора на Данаил Конов.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Затопля се, в София до около 14°

Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно облачно и на отделни места ще превали слаб дъжд. Разкъсана средна и висока облачност ще има над Източна България. Ще духа слаб, в Източна България умерен югоизточен вятър, в западните райони на Дунавската равнина и Горнотракийската низина - слаб от изток. Максималните температури ще бъдат между 13° и..

публикувано на 14.04.25 в 06:55
Ваня Пешева (вляво) и Йоана Милкова

Човек намира себе си на сцената

Четвърто  издание на фестивала ARTIS : Ваня Пешева – създател на фестивала (слушаме я в звуковия файл и за концерта ѝ във Виена) и младата участничка Йоана Милкова: "Динамиката и в нашите професионални сфери е изключителна. На откриването гостите бяха много интересни (подробности в звуковия файл). Класическата програма преля в импровизации на Георги..

публикувано на 13.04.25 в 11:51
Aristolochia labiata - естествено е разпространена в Бразилия, а семената и се използват от местните за лекуване в отвари при стомашни неразположения. Цветовете ѝ може да се видят в 6-та малка оранжерия при колекцията от Бегонии.

Във всеки човек е заложена любовта към цветята

Катя Стоева от Ботаническата градина БАН е куратор на тропическата ѝ част и ни кани да я посетим: "Растенията са в основата на живота на Земята. В момента при нас всичко цъфти. Експозицията ни е посветена сега на мушкатата, показваме много нови сортове. Паркът също е много красив и приятен. Във всеки човек е заложена любовта към цветята, природата...

публикувано на 13.04.25 в 10:48
Лесовъд за един ден

Горската педагогика е предизвикателство и удоволст

Д-р инж. Анна Петракиева, заместник-изпълнителен директор в Агенцията по горите и преподавател по горска педагогика в Лесотехническия университет ни представя образователна инициатива „Лесовъд за един ден“, в рамките на която са предвидени състезателни игри за деца и родители, свързани с гората и горската професия: "Горската педагогика е..

публикувано на 13.04.25 в 09:24
Павел Балев

Животът на диригента или как Павел Балев дирижира българска музика в Китай

Павел Балев безспорно е един от най-успелите български диригенти зад граница. Реномето му в Европа е впечатляващо високо. Това се дължи на задълбочените му познания, прекрасното познаване на репертоара, детайлната подготовка за всеки ангажимент и изключителната му работа с оркестъра. И на интересните и често необичайни програми, които конструира..

публикувано на 12.04.25 в 19:29

Софийски разкази - Нови сведения за сладкарница “Цар Освободител”

Краят на сладкарница “Цар Освободител” е по-тривиален от очакваното: На 8 септември 1945 във в-к Отечествен фронт се говори за сладкарницата като сборно място на другарите Тодор Павлов и подобни за "народно въстание" на сутринта на 9 септември. Пак там са се продавали билети за джазова вечер. В последствие в 1946, друг вестник говори за..

публикувано на 12.04.25 в 16:00
Копривщица - Дантелената къща

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, части първа и втора

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Църквата е построена във времето, когато е създаден регистъра на мъжкото население. Над 10 годишните деца работят, около 60% от мъжете работят извън родното си място, дори 12 годишни деца работят с предприемчивите си родители в европейска Турция, Гърция. Описът..

публикувано на 12.04.25 в 15:00