Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли спад в българския софтуерен сектор?

Доброслав Димитров от IT сектора пред Радио София

Доброслав Димитров - БАСКОМ
Снимка: Радио София

Какво е състоянието на българския софтуерен сектор - събеседник по темата в предаването "Радиокафе" бе  Доброслав Димитров от българския софтуерен сектор.

Той е технологичен предприемач, завършва икономика с профил "Финанси" в САЩ, занимава се с бизнес от 23 години, основно в сферата на софтуерните компании, създател е на известна софтуерна компания за игри, които се разпространяват в целия свят.

"Когато се заговори за IT сектора всички си представят програмисти. Сред нас има много художници, хора, които създават идеи и всъщност това, което правим е една много творческа индустрия", разкри Димитров. И допълни:

"Нашите професии са много разнородни с едно голямо общо кратно – технологичност".

Според изнесени данни от редовния годишен доклад за състоянието на софтуерния сектор, който периодично се изготвя от от Браншовата асоциация на водещите български компании за разработка на с офттуер (БАСКОМ), софтуерният сектор е най-солидарният и отговорен в България. Той внася данъци и осигуровки, които са три пъти над средното за страната, движи потреблението в икономиката, основен инвеститор е в промяната на качеството на средата и е значим фактор за задържане на младите хора. 97% от хората, които завършват технологични специалности остават в България, секторът е отговорен и за привличането на таланти от чужбина.

Част от новините в тази сфера е и интересният факт, за 10% спад на ръста в сектора на годишна база - нещо, което не се е случвали през последните 10 години.

На какво се дължи този спад в иначе печелившия IT сектор?

"Това е спад на ръста, а не спад на самата индустрия. Ние ще пораснем с 10 или 12%, а не с 22. Ако цялата ни икономика растеше с 12%, отдавна да сме настигнали западните ни партньори", подчерта Доброслав Димитров.

Притеснителното е това, че хората не са свикнали това да се случва, а данните са по-скоро отрезвяващи. 

"Последният път, когато е имало ръст в сектора само с 10% е било преди 10 години", поясни той.

Изкуственият интелект – потенциал за ръст и развитие, или загуба на работни места и забавяне темпа на развитие?

На 30 ноември 2023 г. се навърши 1 година от както излезе ChatGPT за общо ползване и буквално промени света за 1 ден. Това, което се случва през тази една година, налага следното заключение – че с огромна скорост светът се променя именно с тези инструменти, които са колосален множител на моженето на хората. Ако ги използваме, ще станем много по-производителни, но има и предизвикателство, ако не ги ползваме. Предвид световната, глобална икономика, ние ще бъдем неконкурентни. Тук изводът е следният – това е новото ниво на грамотност", категоричен е Доброслав Димитров.

Според IT специалиста изкуственият интелект категорично е потенциал за колосален ръст. Позовавайки се на данни от вътрешно проучване, той посочи, че над 50% от компаниите използват на всекидневна база тези инструменти. Само за шест месеца те са успели да се адаптират и това е добра новина, както и повод за надежда, но и всички останали трябва да го направят. 

"Професията на бъдещето се нарича мислене с главно "М", тъй като професиите ще се променят. Те няма да изчезнат, но ще се видоизменят много сериозно – просто казано, изкуственият интелект е новият "Гугъл", изтъкна той.

Има ли спад в търсенето на кадри в IT сектора, как ще се промени в бъдеще профилът на самия програмист, защо дори хуманитарно насочените хора трябва да придобият технологично разбиране?

Чуйте подробности от интересния разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00