Какво е състоянието на българския софтуерен сектор - събеседник по темата в предаването "Радиокафе" бе Доброслав Димитров от българския софтуерен сектор.
Той е технологичен предприемач, завършва икономика с профил "Финанси" в САЩ, занимава се с бизнес от 23 години, основно в сферата на софтуерните компании, създател е на известна софтуерна компания за игри, които се разпространяват в целия свят.
"Когато се заговори за IT сектора всички си представят програмисти. Сред нас има много художници, хора, които създават идеи и всъщност това, което правим е една много творческа индустрия", разкри Димитров. И допълни:
"Нашите професии са много разнородни с едно голямо общо кратно – технологичност".
Според изнесени данни от редовния годишен доклад за състоянието на софтуерния сектор, който периодично се изготвя от от Браншовата асоциация на водещите български компании за разработка на с офттуер (БАСКОМ), софтуерният сектор е най-солидарният и отговорен в България. Той внася данъци и осигуровки, които са три пъти над средното за страната, движи потреблението в икономиката, основен инвеститор е в промяната на качеството на средата и е значим фактор за задържане на младите хора. 97% от хората, които завършват технологични специалности остават в България, секторът е отговорен и за привличането на таланти от чужбина.
Част от новините в тази сфера е и интересният факт, за 10% спад на ръста в сектора на годишна база - нещо, което не се е случвали през последните 10 години.
На какво се дължи този спад в иначе печелившия IT сектор?
"Това е спад на ръста, а не спад на самата индустрия. Ние ще пораснем с 10 или 12%, а не с 22. Ако цялата ни икономика растеше с 12%, отдавна да сме настигнали западните ни партньори", подчерта Доброслав Димитров.
Притеснителното е това, че хората не са свикнали това да се случва, а данните са по-скоро отрезвяващи.
"Последният път, когато е имало ръст в сектора само с 10% е било преди 10 години", поясни той.
Изкуственият интелект – потенциал за ръст и развитие, или загуба на работни места и забавяне темпа на развитие?
На 30 ноември 2023 г. се навърши 1 година от както излезе ChatGPT за общо ползване и буквално промени света за 1 ден. Това, което се случва през тази една година, налага следното заключение – че с огромна скорост светът се променя именно с тези инструменти, които са колосален множител на моженето на хората. Ако ги използваме, ще станем много по-производителни, но има и предизвикателство, ако не ги ползваме. Предвид световната, глобална икономика, ние ще бъдем неконкурентни. Тук изводът е следният – това е новото ниво на грамотност", категоричен е Доброслав Димитров.
Според IT специалиста изкуственият интелект категорично е потенциал за колосален ръст. Позовавайки се на данни от вътрешно проучване, той посочи, че над 50% от компаниите използват на всекидневна база тези инструменти. Само за шест месеца те са успели да се адаптират и това е добра новина, както и повод за надежда, но и всички останали трябва да го направят.
"Професията на бъдещето се нарича мислене с главно "М", тъй като професиите ще се променят. Те няма да изчезнат, но ще се видоизменят много сериозно – просто казано, изкуственият интелект е новият "Гугъл", изтъкна той.
Има ли спад в търсенето на кадри в IT сектора, как ще се промени в бъдеще профилът на самия програмист, защо дори хуманитарно насочените хора трябва да придобият технологично разбиране?
Чуйте подробности от интересния разговор на Даниел Ненчев в звуковия файл.
В края на тази седмица коментаторите във "Форум" правят преговор на случилото се през изтеклите дни, но и обсъждат горещи теми от деня. Сътресения, пререкания, ежби в Столичната община . Драматичната смята на шефа на "Метрополитен" ЕАД. Денят на Земята беше отбелязан тази седмица. Отговорността за околната среда - лична и корпоративна...
Петър Панков е участник в три зимни Олимпийски игри и на връх Великден празнува 80-годишен юбилей. Освен това на 5 април постигна първо място в 55 км маратон в Леви, Финландия. “Чувствам се добре, защото вече имам и възможност по малко да спортувам. Не съм привърженик на големите празненства, но моите деца ме убедиха, че поне веднъж на 80..
Новият албум на Voice Academy озаглавен “Кислород“ е създаден специално за най-малките. Той ще бъде представен пред широката публика с премиерен концерт-спектакъл на 27 април, неделя в който ще участва Орлин Павлов . Петя Динкова - един от създателите на Voice Academy, разказа повече за събитието, в предаването “Добър вечер, София“...
Една нова пандемия набира скорост сред децата и това е агресията и насилието заради самото насилие . Така наречените "локали" са деца, които търсят конфликт и тормозят свои връстници. Насилието никога не е изчезвало завинаги, но сега с завръща с ново лице, коментират психолози и училищни специалисти. Защо се случва и къде са корените на..
Футболната новина на седмицата - българинът Илия Груев и неговият "Лийдс Юнайтед" се завръщат в първото ниво на английския футбол.По този повод в предаването “Радиокафе” гостуват привържениците от българския фен клуб на “йоркшърци” - Димитър Дойчинов и Момчил Ганчев - председател на привържениците на “Лийдс Юнайтед” в България. “Запалих се по..
Недоволството на хората в столичния кв. "Захарна фабрика" трябва да е към властите , които в продължение на десетки години можеха, но не намериха решение за ромите в гетото на бившия адрес ул."Суходол" №3. Свидетели сме на бедствие, което придоби международен оттенък . В момента сме на прицела на Съвета на Европа , властите са..
Виргиния Захариева издаде нов сборник с поезия “Пръски”. Премиерата на новата стихосбирка ще бъде на 29 април в София, до градинката срещу Царския дворец. “Тези стихове са писани само през лятото, когато се опитвам да вляза в себе си и да забравя всичките си личности в града, отговорности и каквото и да е. Тогава тази природа влиза в едно..