По данни на Министерство на здравеопазването лицата носители на ХИВ у нас са 2321, които се проследяват в секторите на лечение на пациентите с тази инфекция. Почти 100% от тях получават съвременна антивирусна терапия. От Столичната регионална здравна инспекция са организирали анонимен пункт за безплатни изследвания. Той е разположен на ъгъла на улиците "Иван Вазов" и "Кузман Шапкарев" и работното му време ще бъде до 18:00 ч.
По думите на доц. Алексиев стигмата, която е наложена върху хората носители на болестта се дължи на това, че през първите години на тази епидемия не е имало медикаменти и се е знаело малко за начините на предаването на вируса.
"През тези 40 години откакто се появи ХИВ при нас, еволюцията на терапията, изследванията и нашите познания за тази инфекция много се развиха. Преди 40 години хората с ХИВ са умирали без да им бъде предоставена възможност за лечение. Към момента имаме няколко разработени класа антиретровирусни медикаменти, терапията е с минимални странични нежелани реакции. Смята се, че нормално млад, здрав човек, ако бъде инфектиран с ХИВ и се лекува с настоящата терапия, той не би трябвало да живее по-кратко, отколкото ако няма ХИВ. Освен това е известно вече, че хората, които се лекуват и са с неоткриваем вирусен товар не могат да заразяват и по полов път. Същото се отнася и за бременни жени - ако те се лекуват по време на бременността си, рискът от заразяване на новороденото е нищожен", посочи той.
"Една от движещите групи за разпространение на ХИВ са мъжете, които правят секс с мъже", отбеляза доц. Алексиев. И допълни, че не само при тях, но и при хетеросексуалните и венозно употребяващите наркотици също може да бъде получена инфекция с болестта. Той подчерта, че по темата трябва да се говори, за да бъдат информирани хората за начините на предпазване, а също така да бъдат информирани, че при правилно лечение те не биха могли да бъдат опасни за своите партньори.
Световната здравна организация е отбелязала три главни цели за елиминиране на инфекцията:
"Важно е хората да не се страхуват от самото изследване. Много хора се притесняват, че ще разберат какъв е резултатът. По-добре е да бъде идентифицирана една инфекция в ранния й стадий, за да може да бъде предприето правилно лечение, за да се предпазят те и да предпазят и своите партньори", призова доц. Алексиев.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Преди дни Българският институт за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) представи най-новата версия на своя генеративен езиков модел BgGPT 2.0. От утре (23 ноември 2024 г.), специално създаденият за българските потребители, държавни институции и бизнеса модел, ще бъде достъпен за всички граждани чрез чат платформата. По този начин..
Полицията в София е установила и задържала част от участниците в инциденти и нападения в столичен мол преди близо два месеца. Случаите са докладвани преди месеци и на прокуратурата. След публикуване на видеоматериалите, на които се вижда как млади мъже се държат агресивно и предизвикват безредици в търговски център, от МВР са установили част..
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
Днес коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев отново обсъждаха актуални теми от деня, както и такива, които вълнуват хората от доста време: Технологиите: Защо автономните автомобили още няма зелена светлина в България и Европа? Идеи за организацията на движение в Столичната община – паркиране, зони, привилегии...
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..