Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 5 декември от 19 часа, ул. "Оборище" 17

Брасбендът на НМУ "Любомир Пипков" с благотворителен концерт

Вили Стоянов
Снимка: Радио София

Тромбонистът Вили Стоянов гостува в предаването "Радиокафе".

Той говори за брасбенда на НМУ "Любомир Пипков.- София", за едно тяхно предстоящо пътуване в Ротердам и за предстоящия им благотворителен концерт.

Вили Стоянов посвещава част от времето си на Биг бенда на музикалното училище, оказвайки подкрепа на младия оркестър да изгражда репертоар с възможност да излиза на сцена.

НМУ "Любомир Пипков" има хубава политика по отношение на възпитанието в музикалното образование на децата. Провеждат се обучения във фолклор, джаз, камерна музика, имат духов и симфоничен оркестър, хор и редица по-малки ансамбли, посочи той и допълни:

"Колкото повече избор имат подрастващите музиканти, толкова по-отрано ще знаят към какво ще се насочат, колкото по-обширен е кръгозорът им, повече възможности  да мислят как да направят нещо още по-смислено и по-добро", каза Стоянов.

Музикантът разказа за трудното начало, наследено от предшественика му Тодор Бакърджиев.

"Биг бендът беше страшно неуспешен в моите ръце, защото идваха 2 певици и един контрабасист. Реших да го нарека"брасбенд", защото там ми е силата и от този момент, ето че днес брасбендът наброява 21-22 деца. Вече имаме 12 произведения репертоар, които тепърва ще стават повече", разказва Вили Стоянов.

Нуждата от комуникацията с публиката е най-трепетното за музиканта – да споделиш това, което можеш, което знаеш, че изразява това, което със сигурност искаш да споделиш с хората, споделя Стоянов. Тогава налице са потребностите.

Този ентусиазъм с който тръгнаха, удивителната скорост, с която навлязоха в репертоара, който им предложих, реших, че не може да остане така. Когато направиш един Брасбенд от професионалисти, всеки си идва с инструментите, но при децата не е така – те имат нужда от много неща, разкри той. Конкретика ще чуете в разговора.

Музикантът решава да направи серия благотворителни концерти, които да са циклични – единият в есенно-зимния  период, а другият напролет.

"Всяка година мисля да правя такива благотворителни концерти за набиране на средства, защото нуждите на един Брасбенд са много", споделя той.

"Ние бяхме поканени от колежа "Кодартс" в Ротердам, който е част от Академията по изкуство "Кодартс" да изнесем един или два концерта, да участваме в уроци, уъркшопове, да посетим концерти, но за всичко това отново трябват средства", споделя Стоянов.

Смятам, че с една константна обществена подкрепа ние можем да създадем бюджет, чрез който аз и училищното настоятелство да можем да се грижим за нуждите на този брасбенд, подчерта той.

На 5 декември 2023 г., вторник, в Голямата концертна зала на НМУ "Любомир Пипков" на ул."Оборище" 17, ще бъде първият концерт на младите музиканти, за набиране на средства за участието им в Ротердам.

"Дори само да дойдете за да танцувате, това ще е голяма подкрепа за нас, ще има и кутия, в която всеки може да остави според възможностите и желанието средства с които да подкрепи това наше начинание", каза още Вили Стоянов.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Лидия Върбанова

НАТФИЗ свързва изкуство, бизнес и екология в едно

Иновативната платформа SuCiE свързва изкуството и бизнеса, творците и производители, които могат да вдъхнат нов живот на вече ненужни материали. Платформата е част от проекта “ЕМПАКТ: Съпричастност и устойчивост: Изкуството да мислиш като планина“, съфинансиран от програма „Творческа Европа“ на ЕК, обясни пред  БНР-Радио София проф. д-р..

публикувано на 19.07.24 в 19:18

Рисковете за нервната ни система се увеличават в горещото време

Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания. Това отбеляза пред БНР-Радио..

публикувано на 19.07.24 в 17:24

Кино с коктейл на открито за почитателите на Седмото изкуство

Александра Александрова разказа на екипа на „Добър вечер, София“, как може да се осъществи една мечта – "Кинодвор с коктейл", казано съвсем просто  - кино под звездите, на хладно, с коктейли. Инициативата представя най-обичаните филмови заглавия от предходни години на фестивала “Синелибри“. "Даваме възможност на хората да ги видят под..

публикувано на 19.07.24 в 17:04

Петима ще станат специалисти по киберзащита по стипендиантска програма на БАК

Българската асоциация по киберсигурност (БАК) обяви първата си стипендиантска програма. Тя ще осигури 5 едногодишни безплатни абонамента за най-популярната платформа за университетско електронно образование в света – Coursera, съобщиха от  асоциацията. За участие в стипендиантската програма могат да кандидатстват младежи между 16 и 29..

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Емблематичният Васил Найденов

Започна Sofia Summer Fest

публикувано на 19.07.24 в 15:36
Проф. Ингрид Шикова

Ингрид Шикова: България да участва активно в очертаните политики за новия мандат на ЕК и ЕП

Две дами затвърдиха позициите си начело на най-важните европейски органи и това за много хора не е изненада. Роберта Мецола ще оглавява Европейския парламент (ЕП) за следващите 2,5 години, а Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия (ЕК) за още 5 години. В крайна сметка обикновено няма толкова значение кой е..

публикувано на 19.07.24 в 14:18

"Генът на съмнението" на Никос Панайотопулос излезе на български

Недосегаеми, надарени бебета, доказани, зачеркнати – в това е превърнат светът на изкуството, след като в съвсем близкото бъдеще американският биолог Алберт Цимерман изолира гена на твореца. "Тестът на Цимерман" преобръща света на изкуството с главата надолу. Един обещаващ писател, изправен пред страха от евентуално отхвърляне, отказва да се..

публикувано на 19.07.24 в 13:48