Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кметът на Община Мирково Цветанка Йотина: "Имаме готови проекти, но липсва финансиране"

Снимка: Fb/Община Мирково

Кметът  на Община Мирково - Цветанка Йотина започва своя пети мандат, след като на местните избори през октомври спечели доверието на близо 67% от избирателите. Пред Радио София тя сподели:

За приоритетите през настоящия мандат, за спешните задачи и за развитието на общината през следващите 4 години бе интервюто с нея, в „Ритъмът на столицата“-

Тя разкри, че вероятната причина за доверието към нея се базира на това, че е искрена с хората.

"Просто казвам това, което бих могла да направя и наистина, това, което съм казала досега, съм удържала на думата си", отбеляза.

"Проблемите в малките населени места са много – като започнем от ВиК системите, асфалтиране на общински пътища, на улици, осветление, социални дейности, образование, здравеопазване – всичко това, което стои като проблеми в държавата, в по-голяма степен стои в малките населени места, посочи тя.

"Трудно е с транспорта, откъснати сме от света, трудно е със здравеопазването – един лекар обслужва няколко села. Трудничко е, но се справяме, не сме от най-закъсалите, но би било добре, да е по-добре“, поясни Йоткина.

Общината има готови проекти за подмяна на водопроводна мрежа в село Буново, както и за асфалтиране на улици и пътища, а наскоро е подменено и уличното осветление в  последното населено място, подчерта тя и поясни, че Община Мирково се състои от 5 населени места, всяко от които е с подновено улично осветление.

"Имаме 7 проекта, които са с издадено разрешително за строеж, което значи, че ако има средства, аз утре мога да обявя процедурата. Което казва, че общините не са готови и нямат проекти, или не е запознат, или ако има такива, те са изключение – всички общини сме готови, стига да има кой да ни финансира", подчерта кметът.

"А финансирането идва от Европейските фондове, чрез различни програми, от Министерство на финансите, имам предвид Държавен фонд "Земеделие", където са допустими малките общини, в бюджета за 2024 също има предвидени средства“, уточни тя.

Влагаме и общински средства. Бюджетът ни е оскъден, но по-малки проекти можем да си позволим и ги реализираме с общински средства, увери Йоткина.

Какво предстои?

Като конкретни действия, предстои да бъде завършен водопровод в с. Буново, чиито първи етап вече е завършен. Предстоят още 3 етапа, за които Общината има готовност да започне веднага, дори има избран изпълнител.

Готови проекти има и за изграждане на общинска пътна мрежа, проекти за корекция на реки в с. Каменово и с. Буново, проект за изграждане на мост, както и проект за парково благоустрояване.

С разрешаването на проблемите в здравеопазването би било добре да се намеси държавата, една малка община като Мирково, не би могла много да направи, заяви кметът Цветанка Йоткина.

Тя разкри, че е внесла предложение в Общинския съвет и е взето решение да се отпуснат стипендии на студенти – фармацевтичен работник, медицина и архитектура, но никоя не е проявил желание да се възползва.

"Аз като кмет няма да оставя населените места без обслужване, ще направя каквото е по силите ми" заяви тя.

По думите й, организирани са безплатни медицински прегледи за населението в Община Мирково.

Чуйте  още в интервюто на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Вълков

Стресът на българските журналисти е над здравословния за професията

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..

публикувано на 25.11.24 в 16:54
Иван Станчев и Георги Стоянов

Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи

“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..

публикувано на 25.11.24 в 15:56

Месец преди Коледа празничният дух завладява София

За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..

публикувано на 25.11.24 в 14:10

В Кюстендил грейва иновативна коледна елха

Тази година в центъра на Кюстендил ще грейне елха, която не е нито отрязано дърво, нито изкуствена елха. В събота вечерта ще грейнат лампичките върху една коледна иновация - дърво, покрито с елхови клонки. “Знаем, че елхите винаги са много интересни по коледно време. Всички градове се опитват да ги направят по-големи, по-блестящи, по-екологични. На мен..

публикувано на 25.11.24 в 13:16
Надежда Бобчева - заместник-кмет на София

Забраняват употребата на твърди горива за битово отопление в сгради в 9 района в София

От 1 януари 2025 г. в 9 столични района се забранява употребата на твърди горива за битово отопление в сгради с изградена и работеща топло- и газопреносна мрежа. Това е първият етап от така наречената нискоемисионна зона. Целта е след 2029 г. забраната да обхване цяла София. От миналата година в София функционира нискоемисионна зона за..

публикувано на 25.11.24 в 12:57
В Халщат (Австрия) развиват устойчив туризъм

Проф. Соня Милева: Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем

Устойчивият туризъм става все по-задължителен и разпознаваем и то на най-високо международно и национално ниво. Всъщност устойчивото развитие, това е симбиозата между отговорността да използваме и съхраняваме ресурсите, с които разполагаме днес, за бъдните поколения. Това коментира в "Радиокафе"  проф. Соня Милева - директор на магистърската програма..

публикувано на 25.11.24 в 12:26