Гост в предаването „Радиокафе“ бе спортният журналист и коментатор Любомир Тодоров, който е автор и водещ на подкаста за тенис „Начален удар“. Той коментира последните новини в спортния сезон – тенис, баскетбол, шахмат.
С настъпването на декември идва и времето за равносметка в спортния свят. Все още няма яснота ще има ли анкета за "Спортист на годината", вече няма церемония, но пък се роят множество други анкети – спортни “Икари“,“Най-добър млад спортист“, отбеляза Тодоров.
Според редактора от сайта на БНР, постиженията в различните спортове са несъпоставими, но ако трябва да има анкета за български спортни постижения, би поставил в първата тройка, Александър Везенков, Григор Димитров и Нургюл Салимова – първите двама, защото са единствените български спортисти известни в цял свят, а Нургюл постигна нещо прекрасно в един наистина уникален спорт, освен че неочаквано стигна до финала на Световната купа, взе сребърен медал, помогна твърде много на отбора ни да спечели Европейското първенство.
„Везенков, който бе избран за „Спортист на годината“ на 2022-ра, направи изключителен сезон и заслужава отново това признание, защото е първият българин избран за най-добър баскетболист в Евролигата. Той е и първият българин в това хилядолетие, който отиде в Националната баскетболна асоциация (НБА), още едно голямо признание. В развитието си той показва голямо израстване, когато му се дава повече време, показва, че го заслужава, повече се бори, обстоятелство много важно в НБА, има страхотен характер. Убеден съм, че ще успее, а това е успех и за България“, анализира Любомир Тодоров.
По думите му, въпреки Везенков националният ни отбор по баскетбол е със слабо представяне.
Многобой в шахмата, в който не се случи обединение
"Недопустимо е да има такова ръководство в шахмата. Това ръководство (БФШ 2022), което посрещна Нургюл, даде огромна пресконференция, награждаваха се, сега подаде оставка. Другото ръководство, благодарение на което нашите отидоха на европейското, то пък сега искало да узурпира властта. Всеки иска да води бащина дружина, нароиха се цели 7 федерации", заяви Тодоров.
“В момента имаме много силен състав, за световното първенството на рапид в Самарканд, Узбекистан, за което ще са нужни доста средства. Там ще участват Антоанета Стефанова, която е шампионка през 2012 г., Нургюл Салимова, Гергана Пейчева, 17-годишната Надя Тончева и Иван Чепаринов при мъжете. Това е световно първенство и би трябвало Министерството да отпусне пари. Какъв е смисъла министерството да ги преразпределя и да се роят едни чиновници? Тук трябва да заработи западния модел, при който пари се отпускат, за да спортуват хората“, каза още той.
За футбола днес е важен ден. Очаква се Изпълкомът, който се събира в 13 часа, да вземе решение кога да бъде Конгреса, на който ще бъде приета оставката на Борислав Михайлов и ще бъде избран нов президент. Според Любо Тодоров е добре той да бъде бизнесмен с бизнес програма, отколкото футболисти, известни с това, което са направили на терена и извън него. Първото нещо, което трябва да се промени е да се върне квотният принцип на гласуване, който бе въведен по времето на Славков, задължителна е и мандатността.
Ски сезонът започна успешно за Алберт Попов
„Трудолюбиво, скромно момче, има огромен потенциал, желая му много повече подиуми, но да не забравяме, че преди него имахме Петър Попангелов“, посочи журналистът.
В тениса се случи най-силният сезон за Григор Димитров от 2017 година насам.
„Страхотна игра, страхотно настроение и желание за игра, дано да продължи така и следващата година, защото е много трудно – след сезона - седмица-две почивка, не повече и започва жестока предсезонна подготовка, а на 30 декември трябва да бъде в Брисбейн, Австралия", коментира Любомир Тодорв.
"Ще бъде интересен за него този сезон, той поначало играе добре в Австралия, където се очаква и завръщането на Рафа Надал".
Чуйте още: за успехите ни в бадминтона – сестри Стоеви, които Любомир Тодоров отбеляза в петицата на своите фаворити, сред които Григор Димитров, Александър Везенков, Нургюл Салимова и Алберт Попов.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...