Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Мазалат" е хижа на годината с гласовете на над 25 000 туристи

Снимка: ФБ Хижа Мазалат

С официална церемония приключи конкурса "Хижа на годината - 2023" организиран от списание "360". Бяха раздадени статуетки в осем категории, сред които "Хижа с най-добра кухня", "Най-чиста хижа", "Хижа с най-устойчиви практики", стопанисван и нестопанисван заслон, както и хижа с автомобилен и без автомобилен и лифт достъп.

Победителите в последните две категории са две хижи в Стара планина, съответно: "Партизанска песен" и "Мазалат". Те се стопанисват от Антон Кръстев и Георги Кръстев (еднаквите фамилии са съвпадение). И двамата посрещат гости от над 10 години.

"Няма лесно. То какво си казва човек? Просто продължава", отговаря Антон Кръстев - хижар от 25 години в "Партизанска песен" на въпроса какво си казва в трудни моменти. Той добавя, че "това не е работа за сам човек".

За хижа на годината отново след 8 години бе обявена хижа "Мазалат". Наградата връчи Любомир Попйорданов - член на УС на БААТ .

"Важно е хижите всички да бъдат такива, всички да бъдат екологични, всички да бъдат чувствителни към кухнята, всички да бъдат чисти. Това нещо не е само защото трябва да има такива категории, а защото днешният турист иска това нещо да бъде така", каза той от сцената на 18-тите Дни на предизвикателствата.

"В интерес на истината в началото ми беше хоби планинарството. И често ходех, от дете, на хижата. И един ден стана така, че трябваше да се сменят хижарите на Мазалат. Ние бяхме много близки с тях. Предложиха на моето семейство да поеме хижата и така започна всичко", връща се 18 години назад Георги Кръстев, който стопанисва "Мазалат" заедно със семейството си.


В номинирането на туристически обекти в отделните категории участваха утвърдени организации, които пряко ползват тези обекти - Планинската спасителна служба, БТС, Българската асоциация за алтернативен туризъм (БААТ), екосдружение "За Земята", Асоциацията на парковете в България, Асоциацията по ски свободен и екстремен стил (БАССЕС), програма "Разказите на хижаря" и др.

"Спано поле" е едно място, което е възлово за зимните туристи особено, а и за летните туристи. Намира се на такава локация, че няма друго място, на което може да отседне човек високо в планината и да обиколи този красив район. Особено зимно време без заслон "Спано поле" просто все едно ще е отрязан достъпа до този район на Пирин", каза доц. д-р Момчил Панайотов от БАССЕС. Той връчи наградата за най-добър стопанисван заслон.

Освен наградите в осемте категории организаторите от списание "360" връчиха и три парични гранта по финансиращите програми в подкрепа на стопани на хижи и заслони и инициативни туристи, които желаят да подобрят условията в работещ планински обект или да възродят неработещ такъв.

"Нагарждаваме трите финансови гранта, които са на обща стойност 30 000 лв, за които са кандидатствали 67 проекта общо", каза Иван Панчев от "360". Той добави, че тези проекти ще бъдат публикувани и се те надява да достигнат до хора и бизнеси, които искат да ги подкрепят.

Победител във финансиращата програма за възстановяване на хижи и заслони е хижа "Грънчар", събрала 313 точки от общо 400. Отново "Грънчар" има най-висок брой точки и за гранта за обновяване на легловата база – 159 от 200 точки. Грантът за строителни материали се присъжда на заслон "Черни връх".

Повече за събитието "Хижа на годината - 2023" чуйте в звуковите файлове.

По публикацията работи: Мария Бояджиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15