Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къде се крие успехът в постигането на целите за 2024 година?

Снимка: Ани Петрова

Как да спазим обещанията, които си поставяме в началото на годината? По темата говори спортният психолог от НСА проф. Татяна Янчева. Проф. Татяна Янчева д.п.н. e българска психоложка и бивша национална състезателка от ансамбъла по художествена гимнастика. Преподавателка в катедра "Психология, педагогика и социология" на НСА, доктор на психологическите науки. Лектор на треньорската школа по футбол към УЕФА.

"Не можем да сложим знак на равенство между хората, които са ангажирани в спорта и хората, които са ангажирани в по-различна посока. Но може би това желание на края на годината човек да си направи равносметка, да направи анализ на постигнатото и непостигнатото, началото на новата година е ново начало, нов импулс да се развиваме... А и много често от нас изискват подобна равносметка и подобно ново начало", каза тя.

И отбеляза, че дисциплинираността и организираността винаги подпомагат добрите постижения и по-добрата изява на потенциала на човека.

"Желанието да дадеш ново начало, но някога, отдалечено в бъдещето, дали то ще е утре, или след година, или след 10 по-скоро е начин на мислене и отношение към живота", отбеляза проф. Янчева.

Относно постигането на целите тя заяви, че при всеки човек това е различно. По думите й голямата цел ни дава насочеността към бъдещето, но ежедневната ни мотивация се регулира с ежедневните, краткосрочни оперативни цели. И те поддържат ежедневната мотивация, която се управлява по-трудно.

"Много важно е наистина да имаме едно добро целеполагане. Малки, постепенно нарастващи цели. Тези цели трябва да бъдат малко над реалните ни възможности, така, че от една страна да ни дърпат напред, а от друга да са достижими", каза проф. Янчева.

Тя поясни, че един от подводните камъни е да попаднем в рутината и да "забуксуваме" на място:

"Да загубим целта. Да се увлечем до такава степен в ежедневието, че да изпаднем в апатия, да престанем да искаме, да не знаем какво искаме, да се лутаме в ежедневието. Изключително важно е да имаме фокус, всеки да знае какво иска от себе си. За живота си въобще."

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлиян Петров

Юлиян Петров: Очакваме образованието да е сред приоритетите на кабинета

Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..

публикувано на 05.02.25 в 15:14

Нинко Кирилов е поетът на февруари в Столичната библиотека

Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..

публикувано на 05.02.25 в 14:05

Над 70 души в напреднала възраст се включиха в турнир по "ходещ футбол"

Над 70 души в напреднала възраст взеха участие и се забавляваха в турнира по "ходещ футбол", организиран от Българския футболен съюз с подкрепата на Столичната община. Клубове от сдружение „Федерация спорт, здраве и активно дълголетие“ показаха, че за спорта няма граници, а най-възрастният участник бе на 93 години. С отбори участваха спортните клубове..

публикувано на 05.02.25 в 13:18

Керамикът Иван Кънчев: За мен инстинктът е по-голям от разума

Керамикът Иван Кънчев беше удостоен с международната награда "Артист на годината 2025“ в италианския град Флоренция. Той беше отличен с престижната награда на церемония в Palazzo Pucci, на 25 януари 2025 г., в присъствието на колекционери, журналисти, политици и любители на изкуството. Международната награда "Артист на годината 2025" е насочена към..

публикувано на 05.02.25 в 12:23

"Анн от острова" - трета книга от поредицата за Анн Шърли

На българския книжен пазар вече може да бъде намерена третата част от най-четения детски канадски роман - поредицата за Анн Шърли от Луси Монтгомъри - “Анн от Острова”. Историята започва с “Анн от фермата Грийн Гейбълс”, продължава в книгата “Анн от Авонлий” и сега продължава с книгата “Анн от Острова”. “Когато Луси Монтгомъри е присала тази история със..

публикувано на 05.02.25 в 12:16

Млад артист образова децата за човешката анатомия чрез компютърни платки

Работилниците “Хомо техникус”, ”Хомо диджиталс” и “Хомо техникус срещу хомосапиенс” запознават по вълнуващ начин деца от малки населени места с човешката анатомия.  Цветелина (Лина) Тонева е съвременен артист, създаващ визуални и дигитални изкуства. В нейните проекти, тя изследва технологиите, човека и тяхното взаимодействие. Магистър е по..

публикувано на 05.02.25 в 11:39

Кой носи отговорност при ПТП, в което участва каруца с животинска тяга?

През 2024 г. са регистрирани четири пътнотранспортни произшествия с участието на каруци, като всички са с материални щети, сочи статистиката на отдел "Пътна полиция“ – СДВР. От там не разполагат с информация за броя конфискувани каруци. Пред Радио София Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадали при катастрофи коментира, че е трудно да..

публикувано на 05.02.25 в 09:49