Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Книгите-игри на Никола Райков са за малки и големи, търсят ги и в Китай, и в САЩ

Снимка: Личен архив

Ето една топла среща в радиоефира с писателя Никола Райков. Неговото творчество за възрастни получава признание и редица награди, но той става истински популярен с първите си детски книги и само за няколко години се превръща в един от най-обичаните детски писатели на България. Книгите му са продавани в многохилядни тиражи. Носител е на над 10 награди и номинации. Никола Райков е известен високохуманните си възгледи и споделя безплатно своите произведения в електронен формат.

Книгите му са доста по-различни от всички попадали досега в любопитните ръце на малките читатели. Те са приказки-игри, насочени към децата, които сами избират какво да направи главният герой и историята се развива по различен начин, като дава много варианти на прочит с около 20-30 различни края.

“По-късните издания имат и доста по-сложна игрова система – обикаляне по карта, събиране на предмети под формата на картички. Насочих се и към настолните игри, част от тях са в същите вселени, в които се развиват и книгите ми, част от тях в собствени. В по-късен етап се появяват и настолните игри за възрастни“, споделя писателят, допълвайки, че е отдаден на тази дейност вече над 10 години.

Никола Райков е популярен и в Китай.

„До договора с Китай се стигна по една случайност, ако можем да кажем, че има случайности - чрез едно момиче, което завърши Българистика в Пекин и се свърза с мен. Моите книги са налични безплатно за изтегляне, но не само на български. Доброволци правят преводи на различни езици, след което качваме и международните преводи. Тя се свърза с мен, за да започне превод на първата ми книга “Голямото приключение на малкото таласъмче“, за което аз с удоволствие се съгласих“, разказва той.

По-късно писателят е поканен на изложение, организирано от българо-китайско дружество с интерес към неговото творчество. Впоследствие към него проявява интерес и китайско издателство, с което сключва договор.

Неотдавна писателят подписва договор и с издателство в САЩ. През 2024 г. там ще издадат последната му настолна игра “В страната на чудесата“, ориентирана към по-възрастна аудитория, но плановете са да достигнат и до децата с “Таласъмски истории“ и “Невидим свят“.

Съветът към младите писатели е: "Да пишат. Просто да пишат, защото няма друг начин човек да стане по-добър в това, което прави, освен да го практикува."

Още аспекти от интересния разговор на Десислава Попова с писателя Никола Райков, чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята оживява - Музей на българския спорт

Разговорът е с Катя Иванова - уредник на Музея на спорта в София. Дама, която заедно с нейния екип, носи вдъхновение и увереност в бъдните спортни успехи на нашата страна! Снимки от Музея на спорта може да откриете в описанието на епизода. С уговорката, че най-добре да го посетите лично. Припомням - намира се в сградата на Сектор А на..

публикувано на 27.04.24 в 16:00
Никола Фурнаджиев

Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“. Със..

публикувано на 27.04.24 в 14:00
Надя Розева

Как изкуството може да гради мостове

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие: Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в..

публикувано на 27.04.24 в 13:00
Божана Славкова

Поезията е откровение

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е  Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“: Ето и..

публикувано на 27.04.24 в 11:56

Изчезват ли врабците

Броим врабчетата на 27.04  – интервю с Димитър Градинаров , експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“: "Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали,..

публикувано на 27.04.24 в 10:30
Андрей Илиев

Какво търси поколение зет

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев: "Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат..

публикувано на 27.04.24 в 09:48

Младите и ЕС

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с  Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ ; ·   Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ : "В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна..

публикувано на 27.04.24 в 11:00