Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 12 януари от 19 часа в СГХГ

Мирослава Кацарова с различен поглед към латиноамериканската музика

Снимка: Личен архив

Тя винаги създава интересни, концептуални концертни програми, а  една от тях е съвсем новата "Палома", която ще бъде представена на 12 януари 2023 г. в Софийската градска художествена галерия от певицата Мирослава Кацарова и Струнен квартет.

Певицата разказа за успешния концерт в Пловдив, в края на 2023-та година, където за първи път представи новата програма "Палома", която е своеобразен музикален, но и филмов разказ, с преработка на познати стари латино песни.

"Клубът беше пълен, голяма част от хората не успяха да влязат, ние ще повторим този концерт в Пловдив", разказа музикантката и допълни:

"За мен това е голяма радост - музиката, която избрахме да изпълним и да преработим заедно с Мирослав Турийски, който е основният аранжор и човекът, който направи оркестрациите, защото в джаз квартета е включен и струнен квартет, създаден преди време за друга наша програма, свързана с френската музика, но този път нашето пътешествие е насочено към латиноамериканската традиция. Музиката е преработена някъде с по-модернистични звучни аранжименти, другаде пък сме верни на класиката и душата на самата песен".

"За мен беше много приятна работа, сигурна съм, че и за всеки един от артистите, които взеха и ще вземат участие на 12 януари, бе много приятно предизвикателство", разкри още певицата.

Сред имената, които са част от проекта са Милен Димитров, автор на песента "Чудеса".

"Тайно си пожелавам повече чудеса, много се надявам така да се случи и с музикалната програма "Палома", нищо, че е насочена към латиноамериканската музика. В нея сме включили и други песни, които са наши авторски, те са в по-сдържана своя версия и са по-малко", уточни Мирослава Кацарска и подчерта, че тази сдържаност е вплетена във всяка една от песните.

"Защото когато човек каже "латиноамериканска музика" си представя нещо по-карнавално, по-шумно, но тук е точно обратното обаче. Песните звучат по един много магичен начин, точно като магически реализъм, характерен за литературата на Латинска Америка. След 22 години, като автор и водещ на предаване посветено на латиноамериканския джаз, откривам тази специфика и в музиката", поясни тя.

"Много е приятно да работиш с хора, които изповядват твоят собствен музикален вкус и идеал за красива музика и идеална песен, защото за мен съвършената песен е една много силна, неразривна връзка между текст и музика", изтъкна Кацарова.

"Палома" – заради песента, която е създадена още през 1954 година, изпълнявана от различни певци с демонстрация и сила на вокалното майсторство.

"При мен обаче, тази песен е много важна, благодарение на филма на Алмодовар "Говори с нея", където съвършено различен беше нейният  вариант, излязъл от устата на Кайтано Валосо, в компанията на един изумителен виолончелист, също композитор на филмова музика", разкри вдъхновението си певицата.

"Не всички песни са свързани с филми но някои песни за мен са като филми. До голяма степен, песните са като ароматите – сублиматори на спомени и точно заради това си мисля,че всяка една песен е като един кратък филм", твърди певицата.

Осем музиканти ще очакват своята публика на 12 януари от 19:00 часа: Мирослав Турийски, Младен Димитров, Александър Леков, Струнен квартет – Ивалина Христова, Диляна Давидова, Мария Венкова и Атноанина Юрганджиевя, както и самата Мирослава Кацарова.

Проследете всички нюанси от нейния разказ в разговора на Лили Големинова в  звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00

Софийски разкази - Стара София в спомени

Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна.  Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..

публикувано на 30.11.24 в 15:00
Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Адресите на любовта - Анна-Мария и Никола Гюзелеви

Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..

публикувано на 30.11.24 в 14:00
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41