Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книгата "Живот с Пикасо" с български превод

Снимка: Издателство Изток-Запад

"Живот с Пикасо" е мемоарната книга на художничката Франсоаз Жило. Тя е посветена на нейния бурния и съвместен живот с Пабло Пикасо, както и на творческата й кариера в изкуството. Пикасо е създал над 50 хиляди произведения на изкуството, натрупал е стотици милиони приживе и е пленил безчет женски сърца. Художественото му наследство е оценено на 1 милиард и 275 милиона франка. Подробности разказа Ирина Димитрова, преводач на книгата за изд."Изток-Запад".

"Франсоаз Жило е една изключителна жена. Освен, че е художничка, тя е също и писателка и поетеса, издала е доста книги. Не само през годините прекарани с Пикасо, тя е творила почти през целия си живот, който е до 101 години. Почина миналата година през юни месец и през цялото време не е преставала да твори и да създава произведения на изкуството, както картини, така и керамика и гравюри", отбеляза Димитрова.

По думите й десетте години, през които големият художник е бил свързан с Франсоаз Жило са края на кубизма и период, в който той се връща към класическата, както и към абстрактната живопис. Кубизмът повлиява до известна степен и върху творчеството на Жило, докато тя е с Пикасо, но след време успява да открие свой собствен стил и да твори самостоятелно. Двамата се срещат в едно кафене в Париж през 1943 година, когато Франция е окупирана от немците. Това е било място, в което са ходели доста писатели и хора на изкуството. По това време Жило е била на 21 години, а Пикасо на 61.

"Нейният уникален поглед като толкова близка до него разказва за живота му и като творец и като човек. Той е доста добър баща към всичките си деца, много ги обича. Появяват се търкания по време на последния му брак с децата от предишните му спътници, тъй като последната му съпруга Жаклин Рок иска да го има само за себе си", отбеляза Димитрова.

Тя сподели, че това, което отличава Жило от останалите любовници и спътници в живота на големия художник е, че тя е изключително самостоятелна и целенасочена, посветена на своята кариера, образована и готова да преодолее всякакви препятствия, за да постигне това, което си е наумила. Жило среща много препятствия по пътя си след раздялата с Пикасо, който забранява на всякакви търговци на изкуство и галеристи да излагат нейни произведения. Излизането на книгата "Живот с Пикасо" налива масло в огъня след раздялата, защото той е против публикуването й. Започва няколко съдебни процеса в опит да я спре, но не успява, разбира се", каза Димитрова.

Голям брой от картините на Франсоаз Жило все още се продават за милиони долари, като до края на живота си тя прави изложби по цял свят.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Копривщица е едно от огнищата на българското Възраждане

Фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” събира почитатели на традициите

На 1 и 2 март в единствения град-музей в България - гр. Копривщица, ще се проведе мини фестивалът “Зимна приказка в Копривщица” .  “Фестивалът трябваше да се проведе през декември, около Коледните празници, но поради забавяне на финансирането му, се отлага за началото на март”, разказва Стоян Павлов - председател на Народно читалище “Хаджи Ненчо..

публикувано на 21.02.25 в 16:31
Пламен Димитров

Пламен Димитров: САЩ и Европа вече имат различна визия за международния ред

Има сигнали за нов световен ред и пренареждане след провелата се конференция по сигурността в Мюнхен и изказванията на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, който в речта си показа ясно, че Америка на Тръмп се отвръща от Европа. Темата коментира пред Радио София Пламен Димитров от Българското геополитическо дружество. "Ако преди 20 януари,..

публикувано на 21.02.25 в 15:53
Художникът Красимир Терзиев и кураторката Владия Михайлова

Три дискусии за състоянието на съвременното общество, наследството и перспективите за бъдещето

Между глобалните процеси и местните действия градът остава мястото на нашето ежедневие, грижи, тревожност и удовлетворение, лични планове и начин на живот. Градът е средата, в която се оглежда обществото такова, каквото е, заедно със своите заблуди, избори и действия. Това ще са темите на три публични дискусии за настоящето, миналото и бъдещето...

публикувано на 21.02.25 в 15:13
Президентите на Украйна Володомир Зеленски (вляво) и на САЩ Доналд Тръмп

Опасения за коренна промяна в курса на САЩ спрямо Русия на фона на нападки между Тръмп и Зеленски

Размяната на нападки между американския президент Доналд Тръмп и украинския президент Володимир Зеленски породиха опасения за коренна промяна на курса на Щатите спрямо Русия. В острата реторика някои видяха старт на най-голямото геополитическо преразпределение след края на Втората световна война. Обвиненията в диктатура спрямо Зеленски и..

публикувано на 21.02.25 в 14:56
Иван Марков - сценарист на филма

Филмът "Есента на ловеца" поставя акцент върху отчуждението и преоткриването в днешния свят

"Есента на ловеца“ е нов съвременен български филм, който тръгва по кината от този уикенд. Филмът е на белгийския режисьор Андре Шандел, чиято съпруга Вера Шандел познаваме от формацията "Сантиментъл суингър“ и множество музикални джаз проекти. Тя е и продуцент на филма. Филмът третира важни въпроси,  касаещи човешките..

публикувано на 21.02.25 в 14:46
Момчил Алексиев с книгата

Как чрез разказване на истории създаваме реалности?

Разговор за технологиите и за тяхното значение в живота ни, на нас и на обществото, за промените, които настъпват с дигитализирането, за виртуалната реалност, за изкуствения интелект и за тяхното влияние върху културата, изкуството и зрелищата. Това в резюме е съдържанието на книгата "Когато ти се обади хладилникът" с автори Момчил Алексиев и..

публикувано на 21.02.25 в 14:13

Общината почисти трите големи гробища в София преди Задушница

Над 400 тона отпадъци от прорасла растителност бяха разчистени от общо над 1200 дка площ в “Централни софийски гробища”, гробищен парк „Малашевци“ и гробищен парк “Бакърена фабрика”. С това приключи основното почистване на трите големи гробищни парка в столицата, наредено през миналата година от кмета на София Васил Терзиев, съобщават от Столичната..

публикувано на 21.02.25 в 13:15