По отношение на електроенергията, много икономически развити страни са изправени пред сериозен енергиен недостиг през последните години. Потреблението на енергия непрекъснато се повишава, което буди безпокойство. Основна причина за това е нарастването на населението в световен мащаб и необходимостта от енергия в градските райони. Това налага ефективно енергийно планиране.
„Когато имаме подобна интерактивна карта, тя може да даде отговори на много проблеми. Енергийният атлас може да се разглежда като основен и много важен инструмент за изследователите, за обществото и местните власти, например в координиране на действия в областта на климата и намаляването на потреблението на енергия“, каза д-р инж. Лидия Витанова.
По думите й, в София се наблюдава бърза урбанизация и увеличение на потреблението на енергия. Тъй като до момента са липсвали проучвания върху оценката на потреблението на енергия на ниво сграда в столицата, не са били взети и конкретни решения за намаляване, както на потреблението на енергия, така и на емисиите на CO2.
„Нашето изследване комбинира подходи на географски информационни системи и статистически методи. Изчислението на потреблението на енергия, което ние използваме, е от данни, които са свързани със сертификация за енергийни характеристики на сгради в София. Ние използваме повече от 2500 представителни сгради в София, като групите, които са свързани към тези сгради са административни, културни, здравни, хотели, детски градини, жилищни сгради, търговски, училища, за спорт и университети“, добави инж. Лидия Витанова.
Тя добави, че изследването показва увеличение на използваната електроенергия в централната част на София, както и в търговските обекти, сградите със спортни съоръжения и университетите. Това се наблюдава именно в сградите, които са с по-голяма площ и с по-ниско ниво на енергийна ефективност, каза тя.
„От друга страна това е пряко свързано с увеличаване на температурите и с интензивността на остров на топлина в София“, уточни инж. Лидия Витанова.
Тя добави, че Енергийният атлас би бил полезен, когато се координират действия в областта на потреблението на енергия, в изменението на климата, както и за определяне на цели за нулеви емисии. Той е необходим и за подпомагане на гражданите и общностите, чрез предоставяне на полезна енергийна информация.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..