Това е национална кауза, която цели да покаже, че разширяването на правата на децата/учениците не само не е трудно, но е и изключително полезно за всички съучастници в ученическото самоуправление и за училищните общности. В нея участват 28 училища с общо 17 612 ученици от 729 паралелки в начални, основни и средни училища, гимназии и професионални гимназии от всички видове селища в страната - село, община, областен град. 17 от учебните заведения имат статут на иновативни. Резултатите от участието в инициативата са представени в специално издадени електронни училищни вестници, включени в сборника. Подробности разказа д-р Таня Желязкова-Тея, председател на настоятелството на фондацията "Институт за информални иновации".
"Целта беше да преодолеем една празнота в практиката в българското училище днес - да не се дава възможност на децата на ниво паралелка да се самоуправляват. Странно защо е така, но е факт. След 7 учебни години откакто действа новия закон за училищно и предучилищно образование това не не се случва, или се случва твърде инцидентно на определени места. Този сборник с добри практики не се появява на празно място. Книгата е практическо продължение на създаденото по поръчка на Министерство на образованието и науката методическо помагало. Ученическото самоуправление е пътеводител - кой, къде, кога, как и защо, в което са разгледани ролите на всички участници в ученическото самоуправление. Това са учениците, учителите, директорът, родителите, местните институции, обществениците и медиите, бизнесът и структурите на гражданското общество", каза тя.
По думите й сборникът съдържа цялата документация на инициативата, а освен това в него са представени 28 училищни вестника. Той съдържа и изключително богата статистика в подкрепа на ученическото самоуправление. Анкетирани са учениците, класните ръководители, родителите, директорите и медиаторите от 28 училища. Резултатите са изключително успокояващи и обнадеждаващи за тези директори, които ще се осмелят да приложат нормативната уредба за правата на децата в полза на своите училищни общности.
"Анкетата за втори път ни показа с въпроса "какви качества трябва да имат ученическите лидери?", на първо място това е отговорността. Младото поколение е готово да носи своите отговорности. Проблемът е при нас възрастните, че ние трудно се доверяваме мислейки, че ще бъде много трудно, че може би ще се получи нещо като слободия, която после по-трудно ще можем да овладеем. А всъщност не е така. Дори в нашия сборник доказваме, че ефектите от ученическото самоуправление са толкова големи, че трудно могат да бъдат постигнати чрез някакви други механизми", заяви д-р Таня Желязкова-Тея.
Тя посочи, че родителите и учителите трябва да работят заедно в интересите на децата. Ученическото самоуправление е не само да се ползват правата на децата, но и те да се учат на граждански умения по един практически начин.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Днес над по-голямата част от страната ще бъде предимно слънчево. Значителна облачност ще има над югозападните райони, Източния Предбалкан и по крайбрежието на морето, съобщиха от НИМХ. Само на отделни места там ще превали слаб сняг, по южното крайбрежие дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен източен, в Източна България северен вятър. Максималните температури..
В края на седмицата водещият на предаването “Форум” прави обобщение на по-съществените събития през седмицата, които са провокирали някакъв дебат в обществото. Заедно със седмичните гости Яница Петкова-анализатор от социологическа агенция "Мяра" и доц. Александър Христов – комуникационен експерт, преподавател, председател на Българската федерация на PR..
Изпълнена с драматургични взаимовръзки е и следващата програма от сезона на Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Концертът е в петък и е под мотото „Любов и драми“. На пулта ще застане главният диригент на оркестъра Константин Илиевски, за когото това е втори сезон на тази позиция, но и първият изцяло програмиран от него. Ето..
По-рано през деня стана ясно, че Столичната община е предприела стъпки за съвместна работа с Националния институт за недвижимо културно наследство за актуализация на документацията на Цeнтралната минерална баня . Ще бъде извършено сериозно обследване на цялата сграда, както и на конструктивното ѝ състояние. При установена нужда от аварийно укрепване,..
И след като научихме кои са най-честите наранявания, присъщи за т.нар.„градски“ травматизъм, сега ще погледнем на темата и през призмата на съдебната практика. В някои случаи паданията на граждани са резултат от тротоари и настилки, които са в лошо състояние. Задължението, което има местната власт към изграждането и поддържането на пешеходна..
Христо Добринов е възпитаник на Музикалната академия в София с флейта. Преди това е учил в Националното музикално училище и още преди да го завърши печели 1-ва награда от Националния конкурс „Млади музикални дарования“. След дипломирането си в НМА е специализирал в Кьолн при един от доайените на флейтовото изкуство на XX век Робърт Уин. Свирил е в..
ГЕРБ-СДС е лидер при евентуални нови парламентарни избори, сочи последно проучване на Изследователски център „Тренд”. Изследването е реализирано по поръчка на „24 часа”. Изследването е реализирано в периода между 24 и 30 януари тази година, чрез пряко, полустандартизирано интервю лице в лице, сред 1003 пълнолетни граждани. Една от новините на това..