Това е национална кауза, която цели да покаже, че разширяването на правата на децата/учениците не само не е трудно, но е и изключително полезно за всички съучастници в ученическото самоуправление и за училищните общности. В нея участват 28 училища с общо 17 612 ученици от 729 паралелки в начални, основни и средни училища, гимназии и професионални гимназии от всички видове селища в страната - село, община, областен град. 17 от учебните заведения имат статут на иновативни. Резултатите от участието в инициативата са представени в специално издадени електронни училищни вестници, включени в сборника. Подробности разказа д-р Таня Желязкова-Тея, председател на настоятелството на фондацията "Институт за информални иновации".
"Целта беше да преодолеем една празнота в практиката в българското училище днес - да не се дава възможност на децата на ниво паралелка да се самоуправляват. Странно защо е така, но е факт. След 7 учебни години откакто действа новия закон за училищно и предучилищно образование това не не се случва, или се случва твърде инцидентно на определени места. Този сборник с добри практики не се появява на празно място. Книгата е практическо продължение на създаденото по поръчка на Министерство на образованието и науката методическо помагало. Ученическото самоуправление е пътеводител - кой, къде, кога, как и защо, в което са разгледани ролите на всички участници в ученическото самоуправление. Това са учениците, учителите, директорът, родителите, местните институции, обществениците и медиите, бизнесът и структурите на гражданското общество", каза тя.
По думите й сборникът съдържа цялата документация на инициативата, а освен това в него са представени 28 училищни вестника. Той съдържа и изключително богата статистика в подкрепа на ученическото самоуправление. Анкетирани са учениците, класните ръководители, родителите, директорите и медиаторите от 28 училища. Резултатите са изключително успокояващи и обнадеждаващи за тези директори, които ще се осмелят да приложат нормативната уредба за правата на децата в полза на своите училищни общности.
"Анкетата за втори път ни показа с въпроса "какви качества трябва да имат ученическите лидери?", на първо място това е отговорността. Младото поколение е готово да носи своите отговорности. Проблемът е при нас възрастните, че ние трудно се доверяваме мислейки, че ще бъде много трудно, че може би ще се получи нещо като слободия, която после по-трудно ще можем да овладеем. А всъщност не е така. Дори в нашия сборник доказваме, че ефектите от ученическото самоуправление са толкова големи, че трудно могат да бъдат постигнати чрез някакви други механизми", заяви д-р Таня Желязкова-Тея.
Тя посочи, че родителите и учителите трябва да работят заедно в интересите на децата. Ученическото самоуправление е не само да се ползват правата на децата, но и те да се учат на граждански умения по един практически начин.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..
На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: - Метролинии 1, 2, 3 и 4 - Автобусни линии № Х9,..