Силвия Великова - водещ и репортер в програма "Хоризонт" на Българското национално радио (БНР), е големият победител на годишните награди "Сирак Скитник" за 2023 г. На церемония по връчването на отличията в Първо студио на БНР присъстваха вицепрезидентът Илияна Йотова, председателят на парламентарната комисия по култура и медии Тома Биков, председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова, генералният директор на общественото радио Милен Митев.
Силвия Великова:
"БНР не е "Хоризонт", а всички програми на Радиото! Колегите от страната са невероятни, те могат да променят много неща! Благодаря на колегите - преди и днес, от предаването "Преди всички". Това е предаване - марка. По него бяха конструирани всички телевизионни сутрешни блокове. Благодаря на всички, които по пътя ми помагаха да бъда Репортерът! През 2004 година трябваше да бъда наказана и от президентски репортер да стана съдебен. Беше ми супер трудно и реших, че свършвам с репортерстването. Но по-стабилен и авторитетен ресор в нашата професия няма! Затова благодаря на всички, които тогава ме наказаха! През последните години за мен голяма школа е и предаването "Политически НЕкоректно".
Наградата ѝ бе връчена от вицепрезидента Илияна Йотова:
"Когато човек каже радио, това е БНР! Поздравявам всички за този невероятно интересен и богат календар, с който отбелязахте годишнините от раждането и от кончината на Сирак Скитник. Велика личност!... През годините поколения журналисти в Радиото са имали един стремеж - да няма празно съдържание в думите, които изричат, да спазват стандартите - да информираш, да образоваш, да създаваш културни стандарти, да създаваш мостове... В този век на свръхинформацията истината се завлича все по-дълбоко към дъното от един тежък камък - лъжата, дезинформацията. Но днес, когато се говори за информация, дошла от вашите студиа, това е емблема за достоверност! БНР създаде център за проверка на фактите, който се ползва от много други медии. Повече от пет години чакаме закон за борба с дезинформацията. Ние, журналистите, трябва да внимаваме как ще изглежда и в чии ръце ще попадне той, защото винаги стои изкушението такива закони - с такъв характер, да се ползват повече за заглушаване на истината... Радиото е могъщо интелектуално чудовище с много нови технологии. Заслужава да го подкрепяме и финансово, и морално, и с добра дума".
Годишната награда за радиожурналистика
получи Златко Желев, ръководител на направление "Интернет портал" в Дирекция "Дигитални програми", за поредицата от тв студия, посветени на войната в Украйна и изборите у нас.
Той благодари за отличието и за това, че трудът на хората в дигитална дирекция се забелязва и от Обществения съвет на БНР, защото, както нееднократно и директорът на "Дигитални програми" Иво Тодоров е отбелязвал - БНР не е само звук.
"Затова: Гледайте радиото – хитовите ни видеоподкасти, за да сте в крак с медийната мода!", призова Желев.
Наградата за радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР
отиде при Кин Стоянов, директор на програма "Христо Ботев", и проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия, за виртуалната им изложба - мултимедиен проект "Да питаме Сирака – 140 години от рождението на Сирак Скитник".
"В началото беше Архивният фонд! В неговата тъмнина е запазена паметта за Сирака. След това дойдоха създателите - сценаристите Михайлина Павлова и Николета Атанасова, и създателят на тази мултимедийна публикация - проф. Боян Добрев. И те казаха: "Нека бъде светлина!". И в абсолютно виртуален план Сирак Скитник се осветли. Това е едно смело творческо търсене", каза Кин Стоянов.
Наградата "Златен глас"
се присъжда от фондация "Надежда Дженева" по инициатива на Кеворк Кеворкян и за 2023 година неин носител е Ангел Григоров, новинар в програма "Хоризонт" и бивш кореспондент на БНР в Москва.
"Искам да благодаря на човека, който създаде тази награда - на легендарния журналист Кеворк Кеворкян! Имах трудни моменти, особено докато бях кореспондент в Русия, но никога не съм се разколебавал и съм продължавал да работя, защото винаги съм усещал подкрепата на колегите си и на преките си ръководители, както и на ръководството на БНР в лицето на неговите генерални директори".
"Професионализъм в ефира"
е нова категория. Отличието е за проявена творческа смелост, новаторство, плурализъм, колегиалност, партньорство, толерантност, и за създаване на по-добра медийна среда, с която общественото радио отличава предаване или журналист от друга ефирна електронна медия.
Наградата "Професионализъм в ефира" за 2023 г. получи журналистът от БНТ Георги Любенов. Тя му бе връчена от генералния директор на БНР Милен Митев:
"И днес Радиото е изпълнено с мечтатели, които излъчват своите мечти към нашата аудитория. Радиото все още е изпълнено с хора, които обичат работата си и Радиото. Радиото не е нещо, което можеш да обикнеш от пръв поглед, защото е звук, то е малко по-тихата, по-скромната, по-интимната медия. Но понякога тази любов, която не е от пръв поглед, е най-силна и най-трайна. И днес Радиото е изпълнено с хора, които работят с любов. Честит празник на всички, които са отворили сърцето си за Старата къща така, както тя е отворила вратите си за тях!".
Георги Любенов благодари за вълнението:
"Сирака е най-после в моите ръце! Награда, която държа с огромно удоволствие! Заради значението, което има, заради наследството, заради този брилянт, който завеща мечтите си. Обичам Радиото. Аз съм дете на Радиото. От 1992-1993 година. Университетът по журналистика в България носи едно име - Българско национално радио".
Годишната награда на БНР "Сирак Скитник" е учредена през 2001 година и се присъжда за принос в развитието на Българското национално радио като обществена медия. Тя се определя от Обществения съвет на БНР. Призът носи името на първия директор на Радио София – Сирак Скитник, талантлив художник, критик, поет, театрал, общественик.
По време на откриването на церемонията председателят на Обществения съвет на БНР Милена Димитрова каза:
"Благодаря на професионалистите от Радиото, които номинираха и откроиха достойните дела в програмите и дигиталния напредък в БНР! Празнуваме гласовете, които укрепват доверието в радиото. Днес Старата къща – БНР е първа по обществено доверие с най-широк обхват и с изпреварваща информация".
И тази година Общественият съвет получи номинации посмъртно. По този повод в параклиса на Радиото ще бъде отслужен водосвет и ще бъде отправена молитва.
"Тъгуваме за добрите хора, които си отидоха от този свят. Скръбта не си отива лесно".
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..