Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Градска рециклиада" повиши събирането на отпадъци в 14 общини

Кампанията ще продължи в други 9

Приключи първото издание на кампанията "Градска рециклиада".

За последните 9 месеца на 2023 година в 14 общини бяха събрани над 161 тона пластмасови бутилки и алуминиеви кенове (с 24 тона или 18% повече от събраното за същия период на 2022-ра).

Четири общини постигнаха над 70% ръст на рециклираните си количества и печелят животоспасяващ автоматичен дефибрилатор, обяви Ива Стефанова от компанията организатор, чиято дейност е насочена към разделно събиране и оползотворяване на рециклируемите отпадъци.
Тя разказа, че „това беше нещо като олимпиада, но не за спортисти, а за общини, и по-точно за техните жители“. От март до декември 2023 г. в инициативата са се включили общините: Добрич, Кюстендил, Ловеч, Карлово, Дупница, Панагюрище, Карнобат, Айтос, Пещера, Ботевград, Хисаря, Левски, Стамболийски, Димитровград.

Имало е и тематичните кампании-състезания между учебни заведения, детски градини и обществени институции, участвал е дори пенсионерски клуб.

Събирани са пластмасови бутилки и алуминиеви кенове, защото – за разлика от картоните и стъклените бутилки, например – те са по-трудни за събиране и са по-широко разпространени.

  • Победителите
    Най-голям ръст отбеляза Карнобат (146% ръст или близо 3 тона повече).
    Община Карлово постигна най-високото номинално увеличение от близо 10 тона, или 138% повече от събраното през март-декември 2022 г.
    Община Левски увеличи събраните пластмасови бутилки и алуминиеви кенове със 72% или над 2 тона повече, а Община Айтос – 70% и над 2 тона над нивата от предходната година.

За награда тези общини получават по един автоматичен дефибрилатор за животоспасяваща първа помощ при внезапен сърдечен арест.

Апаратите ще бъдат поставени на оживени и общественодостъпни места, така че да бъдат от полза в случай на нужда и да могат да помогнат за спасяване на човешки животи. До края на февруари 2024 г. ще бъде осигурено и специализирано обучение на екип, посочен от общината.

Освен тези отпадъци, събираемостта нараства във всички цветни контейнери. Хората когато се научат да хвърлят разделно, това им става навик, коментира още Ива Стефанова. Тя припомни, че има законово изискване от 2025 г. всички нови бутилки на пазара да бъдат произведени с една четвърт рециклиран материал.

От февруари до края на юли "Градска рециклиада 2" ще се проведе в други 9 неголеми общини (с около 20 000 жители).

Стефанова съобщи, че по желание на десетокласници от Френската гимназия в София ще се осъществи пилотен проект, в който участниците ще проследят целия път на отпадъците до рециклирането им.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

Ива Стефанова
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Център към МТСП дава сертификат за дигитални умения, важи за целия ЕС

Над 14 000 души завършиха обучения по дигитални умения от началото на 2024 г. до момента и получиха сертификати от Центъра за развитие на човешките ресурси и регионални инициативи (ЦРЧРРИ). Курсовете се провеждат по проект на Министерството на труда и социалната политика, финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост...

публикувано на 01.07.24 в 18:42

Да намалим еднократната пластмаса в България този месец

За поредна година в България започва инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July . Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба . " Пластмасата е гениално изобретение. Спасила е животи в медицината – коментира пред БНР-Радио..

публикувано на 01.07.24 в 18:05
Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни . Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство. Това коментира пред БНР-Радио София..

публикувано на 01.07.24 в 15:44

Черно море - уникално и живо

В първия ден от юли "Грийнпийс" – България публикува доклад, създаден заедно с учените от Института по океанология в БАН, който подчертава критичната нужда от създаването на строго защитени морски зони в Черно море с цел опазването на живота в него.  По темата пред БНР-Радио София говори Меглена Антонова, офис директор на българския филиал на..

публикувано на 01.07.24 в 14:10

До 31 юли променят частично движението при бул. "България" и Софийския околовръстен път

Проведен предварителен оглед на конструкцията на надлеза при пътния възел на бул. „България“ и Софийски околовръстен път, посока от бул. „Братя Бъкстон“ към кв. „Бояна“, налага промяна в движението, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От днес (1 юли 2024 г.) до 31.07.2024 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства,..

публикувано на 01.07.24 в 12:58

Любо Киров и музиката

Как се подготвя Любо Киров за своя нов музикален период? "Емоцията покрай издаването на албума "Ново сърце" наистина е голяма, защото всеки артист се вълнува. Докъде трябва да се вълнуваш от от обратната връзка и докъде трябва да отстояваш себе си като артист", сподели Киров пред БНР-Радио София. "Колко се угажда на публиката и колко..

публикувано на 01.07.24 в 12:53

Безплатни беседи намясто за историята и археологията на Кокалянски Урвич

До средата на месец юли, желаещите да научат подробности за Кокалянски Урвич, могат да участват намясто в безплатни беседи за историята и археологията на обекта. В средата на миналия месец стартираха редовните археологически разкопки на Средновековния укрепен център Кокалянски Урвич, който се намира в непосредствена близост до София. Тази година..

публикувано на 01.07.24 в 10:46