Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След енергийния атлас на София работят по климатичния ѝ профил

Какви ще за ползите и за кого, обяснява д-р инж. Лидия Витанова

Снимка: climateka.bg

В института GATE в София се работи по изследвания, свързани с острови на топлина и енергиен атлас на София. Това са два много важни компонента, свързани с климатичния профил на българската столица.

Факторите за повишаване на температурите трябва да се проучват, както и последствията. Това ще помогне за по-добрата осведоменост на населението за възможните здравни, социални и екологични рискове и ползи, а на властта – за определянето на правилни политики.

Това обясни пред БНР-Радио София Лидия Витанова - изследовател в институт GATE и част от авторския екип на Климатека. Тя е доктор по климатология и инженер-еколог.

"Идеята е климатичният профил на София да се използва като инструмент от изследователите, обществото и местните власти при планирането на действията в областта на климата и намаляването на потреблението на енергия, както и за определяне на цели за нулеви емисии, за подпомагане на гражданите и общностите чрез предоставяне на енергийна информация по разбираем начин."

Специалисти като д-р Витанова определят като иновативен подхода, за изследване и очертаване на профила на София. По думите ѝ, за момента е трудно да се направи сравнение с друг голям български град.

Градският климатичен профил категорично може да е ценен за Столичната община, убедена е д-р Витанова:

"Подобни разработки могат да са полезни за вземането на мерки за бъдещето ни развитие в посока климатична и енергийна ефективност и въглеродна неутралност. Също така да се използват за оценка на влиянието на климата, потреблението на енергия и за идентифициране на стратегии за преоборудване и възобновяеми енергийни източници с цел постигане на енергийни и климатични цели. Това от своя страна ще допринесе за подобряването на енергийната сигурност, конкурентоспособността и устойчивостта в столицата ни.“

В момента с колегите си от института д-р Лидия Витанова планира съставянето на транспортен енергиен атлас за София, както и на рискова карта. Те ще допълнят климатичния профил на столицата.

Чуйте разговора на Елена Пъневска.

  • Климатичният профил съчетава информация свързана с климата (може да бъде градски остров на топлина, увеличението на местните температури, засушаване) и факторите, които им влияят. Това са градска среда, начин на живот, консумация на енергия, застрояване, транспорт, т.н. например. Факторите могат да бъдат представени като индекси въз основа на данните, които дават информация за тях.
    Чрез събиране и интегриране на различни данни за даден град, градските профили са важни за обществото, тъй като предоставят изчерпателна и достъпна информация за заобикалящото ни климатично, енергийно, икономическо и социално състояние и възможностите за вземане на решения с цел подобряване на начина ни на живот.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отбелязваме празника на "Младото Божоле" в София

Пред днешния ден Френско-българската търговска и индустриална камара организира посрещане на новото божоле в София, съобщават от камарата. По стара френска традиция всяка година в третия четвъртък на месец ноември се посреща първото младо вино "Божоле" . Вече близо 20 години тази традиция се спазва и в България. Основна заслуга за провеждането на..

публикувано на 21.11.24 в 10:44

Пет задължителни насоки за проектиране и ремонт на улици в София, предлагат общинските съветници от ПП-ДБ-СС

Пет задължителни насоки за проектиране и ремонт на улици и градска среда, които да гарантират безопасност, функционалност и естетика, предлагат общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България и Спаси София". Мерките са обособени в групи: -   Пътната безопасност или ясно обозначени пешеходни пътеки,..

публикувано на 21.11.24 в 10:17
Снимката е илюстративна

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия, съобщават от пресцентъра на аеропорта.  Извършват се процедури срещу обледеняване на самолетите. Летище София призовава пътниците да идват поне два часа по-рано на терминалите преди пътуване.

публикувано на 21.11.24 в 09:35

Условията в планините не са подходящи за туризъм

Условията в планините не са подходящи за туризъм, съобщават от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Времето е ветровито и облачно. На повечето места има минимална снежна покривка - между 1 и 6 см. Лифтовите съоръжения в курортите не работят заради силния вятър.  Няма регистрирани инциденти с туристи през последното..

публикувано на 21.11.24 в 09:26

Прагматичното пазаруване – водеща тенденция сред онлайн потребителите

В началото на месец октомври, Агенция за онлайн маркетингови проучвания извърши национално-представително изследване, което цели да определи навиците и мотивацията на онлайн потребителите. Данните показват, че има три основни категории купувачи – прагматични, спонтанни и неутрални потребители, каза пред Радио София маркетологът Даньо..

публикувано на 21.11.24 в 09:24

Студен атмосферен фронт понижава температурите в Западна България

Днес от северозапад през страната ще премине студен атмосферен фронт. От запад на изток облачността ще се увеличи, съобщиха от НИМХ. Валежите в Западна България и Предбалкана още в сутрешните часове ще спрат и облачността ще се разкъса и намалее. Ще се установява слънчево време. Около и след обяд валежите от дъжд ще обхванат и източната половина от..

публикувано на 21.11.24 в 07:35

"Форум", 20.11.24: Хубаво е събуждането на гражданското общество, дори по "джобни" причини

В средата на седмицата коментаторите във "Форум" адв. Николай Хаджигенов и Светлин Желев обсъждаха заедно с водещия Константин Лавсов теми, свързани с: Технологиите ; Изкуствения интелект; българският GPT. Трябва ли да се вдига "Гражданска отговорност" за таксиджиите и с (до) колко? Шофьорите на таксита наистина повече са..

публикувано на 20.11.24 в 18:45