Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След енергийния атлас на София работят по климатичния ѝ профил

Какви ще за ползите и за кого, обяснява д-р инж. Лидия Витанова

Снимка: climateka.bg

В института GATE в София се работи по изследвания, свързани с острови на топлина и енергиен атлас на София. Това са два много важни компонента, свързани с климатичния профил на българската столица.

Факторите за повишаване на температурите трябва да се проучват, както и последствията. Това ще помогне за по-добрата осведоменост на населението за възможните здравни, социални и екологични рискове и ползи, а на властта – за определянето на правилни политики.

Това обясни пред БНР-Радио София Лидия Витанова - изследовател в институт GATE и част от авторския екип на Климатека. Тя е доктор по климатология и инженер-еколог.

"Идеята е климатичният профил на София да се използва като инструмент от изследователите, обществото и местните власти при планирането на действията в областта на климата и намаляването на потреблението на енергия, както и за определяне на цели за нулеви емисии, за подпомагане на гражданите и общностите чрез предоставяне на енергийна информация по разбираем начин."

Специалисти като д-р Витанова определят като иновативен подхода, за изследване и очертаване на профила на София. По думите ѝ, за момента е трудно да се направи сравнение с друг голям български град.

Градският климатичен профил категорично може да е ценен за Столичната община, убедена е д-р Витанова:

"Подобни разработки могат да са полезни за вземането на мерки за бъдещето ни развитие в посока климатична и енергийна ефективност и въглеродна неутралност. Също така да се използват за оценка на влиянието на климата, потреблението на енергия и за идентифициране на стратегии за преоборудване и възобновяеми енергийни източници с цел постигане на енергийни и климатични цели. Това от своя страна ще допринесе за подобряването на енергийната сигурност, конкурентоспособността и устойчивостта в столицата ни.“

В момента с колегите си от института д-р Лидия Витанова планира съставянето на транспортен енергиен атлас за София, както и на рискова карта. Те ще допълнят климатичния профил на столицата.

Чуйте разговора на Елена Пъневска.

  • Климатичният профил съчетава информация свързана с климата (може да бъде градски остров на топлина, увеличението на местните температури, засушаване) и факторите, които им влияят. Това са градска среда, начин на живот, консумация на енергия, застрояване, транспорт, т.н. например. Факторите могат да бъдат представени като индекси въз основа на данните, които дават информация за тях.
    Чрез събиране и интегриране на различни данни за даден град, градските профили са важни за обществото, тъй като предоставят изчерпателна и достъпна информация за заобикалящото ни климатично, енергийно, икономическо и социално състояние и възможностите за вземане на решения с цел подобряване на начина ни на живот.
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Отляво надясно - Джил Байдън, Джо Байдън, Доналд Тръмп и Мелания Тръмп

"Форум", 20.01.25: Доналд Тръмп встъпва в длъжност като президент на САЩ

Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..

публикувано на 20.01.25 в 19:02

Най-големият конкурс с обучение по комуникация на науката за първи път стъпва в Антарктика

За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..

публикувано на 20.01.25 в 17:25

Да бъдат увеличени средствата за онкоболните, настояват лекари и пациентски организации

15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..

публикувано на 20.01.25 в 17:02

Хирурзи от ВМА ще оперират с нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi

С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..

публикувано на 20.01.25 в 16:29
Красимир Вълчев

Красимир Вълчев обяви за приоритет промяната на учебните програми

Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..

публикувано на 20.01.25 в 15:13

Ще се вдигнат ли цените на имотите заради готвени промени в Закона за ДДС?

20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..

публикувано на 20.01.25 в 15:13

България включена в световна класация сред 52 дестинации които да се посетят през 2025 година

За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ .  Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..

публикувано на 20.01.25 в 15:00