Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и решения в Община Етрополе

Снимка: etropole.bg

Как започна 2024 година за Община Етрополе? 

Събеседник в "Ритъмът на столицата" е новият кмет инж. Владимир Александров, който спечели изборите след балотаж и заяви: "Поставяме начало на нова епоха!"

"Това означава съвсем нова визия за град Етрополе, нова визия при разходването на обществения финансов ресурс, както и при управлението", посочи той пред БНР-Радио София и допълни, че към момента спортът в поверената му община струва над 1,300 млн. лева, като близо 740 хиляди отиват за футболната школа в града, но тъй като са отделно юридическо лице, няма яснота как се разходват средствата и няма как да се държат отговорни.

"Работим по подобряване на комуникацията и в момента сме стигнали до освобождаване на Община Етрополе от този финансов ангажимент и намиране на нови спонсори", увери инж. Владимир Александров (▼).


Снимка: Катя Василева

Като първа стъпка в решаването на най-спешните проблеми на общината, кметът посочи извършването на кадрови промени, като стремежът е това да се случва плавно, както и осъществяването на това, което е липсвало на Община Етрополе – прозрачност при обществените поръчки.

"За никого не е тайна, че методиките са направени така, че да спечели една - единствена фирма", изтъкна той и увери, че именно това ще се постарае да промени, заради което има доверието на избирателите.

"Как ще направим Общината по-прозрачна, мисля, че вече съм го показал с действията си, с няколко поста от началото на годината, населението е информирано за финансовото състояние, какви са минусите и средствата, които не са разплатени", поясни инж. Владимир Александров, и обясни, че чрез преразпределение на разходите Община Етрополе ще излезе от тази ситуация.
Конкретни примери ще чуете в разговора.

Приоритет до средата на 2024 година е Община Етрополе да има собствена комунална фирма, която да поеме част от сметосъбирането и всички функции, изнесени към днешна дата на подизпълнители, подчерта инж. Владимир Александров. Като една от най-значимите инвестиции за управляваната от него община, кметът посочи енергийната ефективност, смяната на осветлението - месечно общината изразходва около 35 хил. лева за осветление, посочи той и допълни:

"С инвестицията и проектите, които сме предприели, като дори в момента правим енергийно обследване, за което имаме срок до месец февруари, би следвало да спестим до 50-60% от коментираната сума".

Пред кмета инж. Александров стои амбициозната задача да изгради модерна пречиствателна станция, но колко средства ще са нужни за тава и как ще бъдат набавени?

"Пречиствателната станция за питейни води е проблем, по който работя над година и колкото и да си мислех,  че съм напреднал по него, се оказва, че трябва да стартирам със събирането на изходни данни за проектиране. Решаването на такъв проблем, не е само от компетенцията на кмета на населеното място, то зависи и от областният ВиК оператор, със сигурност анализите на питейната вода са определящи за избора на технологията за пречистване", каза той.

Повече за развитието по този казус, за състоянието на пътната инфраструктура при зимни условия, за бъдещите инвестиции  и подобряването на образователната система и здравеопазването в Община Етрополе, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13