Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проблеми и решения в Община Етрополе

Снимка: etropole.bg

Как започна 2024 година за Община Етрополе? 

Събеседник в "Ритъмът на столицата" е новият кмет инж. Владимир Александров, който спечели изборите след балотаж и заяви: "Поставяме начало на нова епоха!"

"Това означава съвсем нова визия за град Етрополе, нова визия при разходването на обществения финансов ресурс, както и при управлението", посочи той пред БНР-Радио София и допълни, че към момента спортът в поверената му община струва над 1,300 млн. лева, като близо 740 хиляди отиват за футболната школа в града, но тъй като са отделно юридическо лице, няма яснота как се разходват средствата и няма как да се държат отговорни.

"Работим по подобряване на комуникацията и в момента сме стигнали до освобождаване на Община Етрополе от този финансов ангажимент и намиране на нови спонсори", увери инж. Владимир Александров (▼).


Снимка: Катя Василева

Като първа стъпка в решаването на най-спешните проблеми на общината, кметът посочи извършването на кадрови промени, като стремежът е това да се случва плавно, както и осъществяването на това, което е липсвало на Община Етрополе – прозрачност при обществените поръчки.

"За никого не е тайна, че методиките са направени така, че да спечели една - единствена фирма", изтъкна той и увери, че именно това ще се постарае да промени, заради което има доверието на избирателите.

"Как ще направим Общината по-прозрачна, мисля, че вече съм го показал с действията си, с няколко поста от началото на годината, населението е информирано за финансовото състояние, какви са минусите и средствата, които не са разплатени", поясни инж. Владимир Александров, и обясни, че чрез преразпределение на разходите Община Етрополе ще излезе от тази ситуация.
Конкретни примери ще чуете в разговора.

Приоритет до средата на 2024 година е Община Етрополе да има собствена комунална фирма, която да поеме част от сметосъбирането и всички функции, изнесени към днешна дата на подизпълнители, подчерта инж. Владимир Александров. Като една от най-значимите инвестиции за управляваната от него община, кметът посочи енергийната ефективност, смяната на осветлението - месечно общината изразходва около 35 хил. лева за осветление, посочи той и допълни:

"С инвестицията и проектите, които сме предприели, като дори в момента правим енергийно обследване, за което имаме срок до месец февруари, би следвало да спестим до 50-60% от коментираната сума".

Пред кмета инж. Александров стои амбициозната задача да изгради модерна пречиствателна станция, но колко средства ще са нужни за тава и как ще бъдат набавени?

"Пречиствателната станция за питейни води е проблем, по който работя над година и колкото и да си мислех,  че съм напреднал по него, се оказва, че трябва да стартирам със събирането на изходни данни за проектиране. Решаването на такъв проблем, не е само от компетенцията на кмета на населеното място, то зависи и от областният ВиК оператор, със сигурност анализите на питейната вода са определящи за избора на технологията за пречистване", каза той.

Повече за развитието по този казус, за състоянието на пътната инфраструктура при зимни условия, за бъдещите инвестиции  и подобряването на образователната система и здравеопазването в Община Етрополе, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Принудителните извалявания в помощ на земеделието

България трябва да започне опити с извалявания от потенциални облаци, което е в интерес на земеделието и напояването. Това заяви Георги Стоянов, председател на Български фермерски съюз (член на голямата европейска организация "КОПА КОДЖЕКА"). Експериментите са свързани с измененията на климата и недостига на вода в някои райони на станата...

публикувано на 16.07.24 в 17:40

Крайградските зони на София ще бъдат застроени

Ограниченията за строителство в крайградски зони на София падат от 2025 година, като огромни терени в крайградската зона на София ще сменят предназначението си. В земеделски земи ще може да се строи, а във вече урегулираните ще бъде позволено по-високо и по-плътно застрояване. Малка част от тях е предвидена за паркове. В Общия устройствен план..

публикувано на 16.07.24 в 16:51
Десислава Алексиева и Петко Славов

Музикално поетични събития "Live на червения диван" завладяват София от утре

В горещите летни дни Столична община, съвместно с FOX book café и музиканта и писател Петко Славов, представят "Live на червения диван" – серия от литературно-музикални вечери на открито с вход свободен. От 17 юли до 6 септември 2024 г. гостите и жителите на лятна София ще могат да се насладят на четири представления на открито с..

публикувано на 16.07.24 в 15:41

Повече контейнери за събиране на текстил

От Столичната община (СО) планират изграждане на система за разделно събиране на текстил, тъй като т. нар. "бърза мода" е много вредна за околната среда. Коментар по темата направи Надежда Бобчева, зам.-кмет по направление "Зелена система, екология и земеползване". По думите й към момента има три фирми, с които СО работи и които са специализирани..

публикувано на 16.07.24 в 15:24

Световни музикални виртуози на една сцена на "Pravets Art Nights"

На 19 и 20 юли 2024 г. в Правец ще се проведе "Pravets Art Nights". Музикалната програма и тази година е дело на Софийската филхармония с диригент Найден Тодоров. Първият концерт е на 19 юли, а вечерта е посветена на музиката на Гершуин. Заедно с оркестъра на Филхармонията, ще чуем и виртуозния немски пианист Себастиан Кнауер, каза пред Радио..

публикувано на 16.07.24 в 13:21
Никул Георгиев

Независими български музиканти представят проектите си в онлайн поредицата Lampa Sessions

Петима музиканти от българската независима сцена представят своите експериментални  музикални проекти в рамките на Lampa Sessions - авторската oнлайн поредица на творческия  колектив Lampa Collective.  Проектът може да бъде гледан в канала на организацията в YouTube,  слушан в Spotify, а всичко за артистите и техните сесии можете да..

публикувано на 16.07.24 в 12:30

Родопската теснолинейка с атракционни пътувания от Септември до гара Цветино всеки уикенд на юли

Атракционни пътувания с ретро-теснолинейката по живописните маршрути на линията от град Септември до гара Цветино предлагат от БДЖ всеки уикенд на юли. Едно от имената, които стои зад идеята е това на Кристиан Ваклинов. Пред Радио София той разказа, че преди 20 години група ентусиасти, служители на държавните железници, решават с много..

публикувано на 16.07.24 в 11:29