Събеседник в "Ритъмът на столицата" е новият кмет инж. Владимир Александров, който спечели изборите след балотаж и заяви: "Поставяме начало на нова епоха!"
"Това означава съвсем нова визия за град Етрополе, нова визия при разходването на обществения финансов ресурс, както и при управлението", посочи той пред БНР-Радио София и допълни, че към момента спортът в поверената му община струва над 1,300 млн. лева, като близо 740 хиляди отиват за футболната школа в града, но тъй като са отделно юридическо лице, няма яснота как се разходват средствата и няма как да се държат отговорни.
"Работим по подобряване на комуникацията и в момента сме стигнали до освобождаване на Община Етрополе от този финансов ангажимент и намиране на нови спонсори", увери инж. Владимир Александров (▼).
Снимка: Катя Василева
Като първа стъпка в решаването на най-спешните проблеми на общината, кметът посочи извършването на кадрови промени, като стремежът е това да се случва плавно, както и осъществяването на това, което е липсвало на Община Етрополе – прозрачност при обществените поръчки.
"За никого не е тайна, че методиките са направени така, че да спечели една - единствена фирма", изтъкна той и увери, че именно това ще се постарае да промени, заради което има доверието на избирателите.
"Как ще направим Общината по-прозрачна, мисля, че вече съм го показал с действията си, с няколко поста от началото на годината, населението е информирано за финансовото състояние, какви са минусите и средствата, които не са разплатени", поясни инж. Владимир Александров, и обясни, че чрез преразпределение на разходите Община Етрополе ще излезе от тази ситуация.
Конкретни примери ще чуете в разговора.
Приоритет до средата на 2024 година е Община Етрополе да има собствена комунална фирма, която да поеме част от сметосъбирането и всички функции, изнесени към днешна дата на подизпълнители, подчерта инж. Владимир Александров. Като една от най-значимите инвестиции за управляваната от него община, кметът посочи енергийната ефективност, смяната на осветлението - месечно общината изразходва около 35 хил. лева за осветление, посочи той и допълни:
"С инвестицията и проектите, които сме предприели, като дори в момента правим енергийно обследване, за което имаме срок до месец февруари, би следвало да спестим до 50-60% от коментираната сума".
Пред кмета инж. Александров стои амбициозната задача да изгради модерна пречиствателна станция, но колко средства ще са нужни за тава и как ще бъдат набавени?
"Пречиствателната станция за питейни води е проблем, по който работя над година и колкото и да си мислех, че съм напреднал по него, се оказва, че трябва да стартирам със събирането на изходни данни за проектиране. Решаването на такъв проблем, не е само от компетенцията на кмета на населеното място, то зависи и от областният ВиК оператор, със сигурност анализите на питейната вода са определящи за избора на технологията за пречистване", каза той.
Повече за развитието по този казус, за състоянието на пътната инфраструктура при зимни условия, за бъдещите инвестиции и подобряването на образователната система и здравеопазването в Община Етрополе, чуйте в разговора на Катя Василева в звуковия файл.
С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..