Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как технологиите се отразяват на живота ни?

Доброслав Димитров от БАСК пред Радио София

Снимка: Rawpixel

Имплантирането на чип в човешки мозък е стъпка напред, за да се даде възможност на хора преживели наранявания или други заболявания да контролират своите мисли, чрез технологични устройства, това заявява Илън Мъск. Но революционна ли е, или скандална тази стъпка?

В предаването "Ритъмът на столицата" събеседник по темата е Доброслав Димитров – председател на управителния съвет на Българската асоциация за софтуерни компании (БАСК)

"Всяко нещо, което е много ново и различно от това, с което сме свикнали може да бъде определено като скандално, но има много негативен заряд в тази дума, така че "революционно" е по-точната", уточни експертът.

По думите му както всяка голяма промяна и тази носи притеснения след себе си. Дори самият факт, че се сближаваме толкова много с машините, поражда представи за лош завършек на това, но е добре да се съсредоточим върху полезните страни.

"Реално погледнато ние и в момента сме изключително свързани с машините – носим своите телефони навсякъде. Къде знаем, къде не знаем споделяме всичко в социалните мрежи. Носим "умни" часовници, които ни мерят пулса – всичко това се цифровизира и тези данни са достъпни за големите компании", илюстрира Доброслав Димитров. Той допълни, че това, което си е поставила за цел компанията на Илон Мъск е много голямо, тъй като самият той мисли в голям мащаб и напред във времето, а именно, че чрез развитието на изкуствения интелект и машините и еволюцията, която се случва при тях, може да се окаже, че човешкия вид не е най-интелигентната единица на земята.

"С други думи той смята, че в дългосрочен план ние трябва да се надградим с машините, а прагматичното изражение на този факт е, че наистина може да даде нов живот, нов начин на преживяване на хора, които са пострадали, или родени с проблеми, които няма как да бъдат решени от настоящата медицина. Наистина медицинското приложение е много мащабно и много хуманно така, че смятам, че ползите ще бъдат много повече от минусите", подчерта Димитров.

 Какво ще се случи в бъдеще с творческите професии, ще отстъпи ли място човешкият гений на изкуствения интелект?

"Ако се замислите, това вече ни се е случвало. Машинно-фабричните изработки превъзхождат като качество тези създадени от занаятчиите, но това не е отменило факта, че много често предпочитаме да ползваме неща създадени от човешка ръка, поради това, че ги усещаме по-близки", поясни Доброслав Димитров. Ако сравняваме възможностите чисто като интерпретация, няма база за сравнение с машините, както труда на един занаятчия не може да се сравнява с машинен елемент, произведен с прецизна машина. Не мисля, че има заплаха, не е важно дали ни превъзхождат или не, по-скоро е въпрос на нашия избор", направи съпоставка експертът.

Какво казва Европейското законодателство за регулацията на изкуствения интелект, така че поне да се чувстваме защитени от кибер посегателства.

Регулацията на ЕС е с грешно ударение и насочена в грешна посока, но има своите качества, тъй като подчертава необходимостта от защита на личните данни, от защита на хората като биологични данни. Тези частни регулации са добри, но частта, в която се смята, че могат да спрат самите технологии и тяхното развитие са силно неадекватни, тъй като технологиите се развиват в целия свят, а да излезеш от съревнованието, би означавало да останеш без значение за бъдещето, категорични са от БАСК.

Регулацията трябва да прави само едно нещо и то е:

"Да не позволим технологията да бъде монополизирана, да не позволим да се владее от 4-5 компании, да не позволим данните, които са от критично значение за създаването й да бъдат свръх концентрирани в ръцете на малък брой играчи и да нямат достъп други до нея, така че да могат и те да развият своите технологии", изтъкна още Доброслав Димитров.

Още интересни аспекти, чуйте в разговора на Данаил Конов в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлия Мишкова – старши специалист по

Адаптираха два наръчника за климатичните промени за нуждите на българското образование

Образователната платформа prepodavame.bg адаптира два международни наръчника, създадени по инициатива на Office for Climate education (Офис за климатично образование) - международна организация под егидата на ЮНЕСКО със седалище във Франция, чиито цели са  да подкрепя образованието, свързано с климата чрез създаване на образователни ресурси и..

публикувано на 17.02.25 в 14:55

Banff Centre Mountain Film Festival отново в България

Banff Centre Mountain Film Festival в България - един от най-големите и най-престижни планинарски кино фестивали в света пристига за традиционна си първа спирка в страната ни - София. След провеждането му в градчето Банф, Канада през ноември 2024, най-добрите и отличени филми тръгват на световна обиколка, като посещават над 40 държави по целия..

публикувано на 17.02.25 в 14:26

Летище София работи нормално при зимни условия

Летище София работи нормално при зимни условия.  Пистата за излитане и кацане, рульожките за маневриране и перонът са почистени. Извършват се процедури против обледеняване на самолетите, уточняват от летището.  Препоръката към пътниците е да идват два часа преди полета си на съответния терминал на летището. През следващото денонощие в по-голямата..

публикувано на 17.02.25 в 14:16

Музиканти от няколко континента в Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров"

Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров“ ще посрещне едни от най-добрите млади пианисти от цял свят. За първи висшето училище ще бъде домакин на Международния клавирен конкурс "Панчо Владигеров", който ще се проведе от 1 до 9 март 2025 г. Идеята за международен конкурс за пианисти на името на Панчо Владигеров възниква в началото на..

публикувано на 17.02.25 в 13:59
Преводачът на изданието Гриша Атанасов

Книгата "Самата аз" - извън баналните представи за звездата Катрин Деньов

Мемоарната книга „Самата аз“ събира съкровените мисли на актрисата Катрин Деньов , записани между безкрайните часове усилена работа във филмите “Тристана”, “Танцьорка в мрака”, “Индокитай” и други шедьоври на киното. В края на книгата, която предстои да излезе тази седмица, е публикувано и пространно интервю, в което тя прави още интересни..

публикувано на 17.02.25 в 12:52

Заради снега спряха трите автобуса, които обслужват Витоша

На територията на цяла София продължават обработките със смеси срещу заледяване, както и избутване на снежна маса. Към 11.00 часа в понеделник, обработки се извършват със 170 снегопочистващи машини . Градският транспорт изпълнява маршрутите си при зимни условия, с изключение на автобусите към Витоша. Поради изключително обилния снеговалеж на Витоша..

публикувано на 17.02.25 в 12:33

Националният етнографски музей започва образователна програма за първомартенската обредност

Образователна програма за първомартенската обредност ще се проведе в Националния етнографски музей от 17 до 22 февруари. Работилницата е озаглавена "На́ на тебе мартеница, дай на мене здраве“. В нея децата ще разберат повече за образа на Баба Марта, за нейното семейство, за символиката на мартеницата и за обредните действия на..

публикувано на 17.02.25 в 11:53