Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да се справим с проблемите в семейството казва книгата "Без драми" на Недра Тауаб

Какво е токсична прошка? Чуйте анализа на редактора на Павлина Върбанова

Павлина Върбанова

Всяко семейство има своя история. За някои от нас то е здравата опора, която подхранва увереността ни и ни помага да се справяме с житейските несгоди. За други е източник на болка, обида и конфликти. Семейните отношения са решаващи за щастието ни, а раните, нанесени от близките ни, са най-дълбоки.

Американката Недра Тауаб, лицензиран терапевт и експерт по взаимоотношенията, е автор на книгата "Без драми", в която тя говори за дисфункционалните семейства. Предлага ясно формулирани съвети как да разпознаете дисфункционалните семейни модели и да изберем най-добрия път, за да прекъснем цикъла на токсични отношения и да продължим напред.

"Основният лайтмотив на книгата е следният: не винете себе си за тези отношения! Не само вие сте виновни за тях, тъй като има и отсрещна страна", споделя редакторът Полина Върбанова.

Авторката обръща особено внимание на това, че ние се формираме в семействата си, израстваме от най-малки в тях, попиваме моделите в тези семейства и няма как да е иначе. Това което виждаме в нашето семейство, ние го възприемаме едва ли не като единствено възможен модел на поведение и едва когато израстваме и се разширява кръга на нашите познати, приятели и близки. Виждаме, че има и друг вид отношения, анализира редакторът.

Книгата ще помогне да разберем и разрешим семейните си проблеми. Те може да са най-разнообразни – от травмата на емоционалното пренебрегване и наследството на зависими или отсъстващи родители до проблемите с психичното здраве на роднините.

Независимо дали смятате, че семейството ви е дисфункционално, или просто искате да подобрите отношенията си, наученото ще ви помогне да поемете контрол над собствения си живот и да станете човекът, който искате да бъдете, уверяват от издателството.

Книгата "Без драми" разглежда и анализира понятието “Токсична прошка“.

"На мен ми направи силно впечатление, когато работих върху тази книга и ми се стори като оксиморон, това словосъчетание, защото поне аз за себе си приемам, че когато човек прости, той се освобождава от нещо, което го е измъчвало , но има и друг поглед върху нещата, даден от авторката-

Едно от нещата, които казва за прошката, че "прости и забрави" означава "прости и потисни" – ти прощаваш и се опитваш да забравиш, но на подсъзнателно ниво, това всъщност е потискане на чувствата, които остават в нас и продължават да ни измъчват. Именно това, започва да действа като отрова и в този случай. Недра Тауаб определя прошката като токсична – непреработените чувства, неизяснените отношения между хората, когато единият е съгрешил, а другият трябва да прости, това не съдейства за психичното здраве, когато има чувство за сторена грешка. За вина е най-добре нещата своевременно да се изясни какво всъщност се е случило, но тук сложността идва от това, че се намираме на различни нива на осъзнаване стореното, коментира още Павлина Върбанова.

Какво да правим в тези ситуации, кои са често срещаните митове за прошката и начините да преодолеем преживените травми в отношенията си с близки хора и какви токсични нагласи е добре да преодолеем според Недра Тауаб и книгата ѝ "Без драми" - чуйте в разговора с Павлина Върбанова.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50