Всяко семейство има своя история. За някои от нас то е здравата опора, която подхранва увереността ни и ни помага да се справяме с житейските несгоди. За други е източник на болка, обида и конфликти. Семейните отношения са решаващи за щастието ни, а раните, нанесени от близките ни, са най-дълбоки.
Американката Недра Тауаб, лицензиран терапевт и експерт по взаимоотношенията, е автор на книгата "Без драми", в която тя говори за дисфункционалните семейства. Предлага ясно формулирани съвети как да разпознаете дисфункционалните семейни модели и да изберем най-добрия път, за да прекъснем цикъла на токсични отношения и да продължим напред.
"Основният лайтмотив на книгата е следният: не винете себе си за тези отношения! Не само вие сте виновни за тях, тъй като има и отсрещна страна", споделя редакторът Полина Върбанова.
Авторката обръща особено внимание на това, че ние се формираме в семействата си, израстваме от най-малки в тях, попиваме моделите в тези семейства и няма как да е иначе. Това което виждаме в нашето семейство, ние го възприемаме едва ли не като единствено възможен модел на поведение и едва когато израстваме и се разширява кръга на нашите познати, приятели и близки. Виждаме, че има и друг вид отношения, анализира редакторът.
Книгата ще помогне да разберем и разрешим семейните си проблеми. Те може да са най-разнообразни – от травмата на емоционалното пренебрегване и наследството на зависими или отсъстващи родители до проблемите с психичното здраве на роднините.
Независимо дали смятате, че семейството ви е дисфункционално, или просто искате да подобрите отношенията си, наученото ще ви помогне да поемете контрол над собствения си живот и да станете човекът, който искате да бъдете, уверяват от издателството.
Книгата "Без драми" разглежда и анализира понятието “Токсична прошка“.
"На мен ми направи силно впечатление, когато работих върху тази книга и ми се стори като оксиморон, това словосъчетание, защото поне аз за себе си приемам, че когато човек прости, той се освобождава от нещо, което го е измъчвало , но има и друг поглед върху нещата, даден от авторката-
Едно от нещата, които казва за прошката, че "прости и забрави" означава "прости и потисни" – ти прощаваш и се опитваш да забравиш, но на подсъзнателно ниво, това всъщност е потискане на чувствата, които остават в нас и продължават да ни измъчват. Именно това, започва да действа като отрова и в този случай. Недра Тауаб определя прошката като токсична – непреработените чувства, неизяснените отношения между хората, когато единият е съгрешил, а другият трябва да прости, това не съдейства за психичното здраве, когато има чувство за сторена грешка. За вина е най-добре нещата своевременно да се изясни какво всъщност се е случило, но тук сложността идва от това, че се намираме на различни нива на осъзнаване стореното, коментира още Павлина Върбанова.
Какво да правим в тези ситуации, кои са често срещаните митове за прошката и начините да преодолеем преживените травми в отношенията си с близки хора и какви токсични нагласи е добре да преодолеем според Недра Тауаб и книгата ѝ "Без драми" - чуйте в разговора с Павлина Върбанова.
Ева Перчемлиева - Тъканова, позната и от "Цинга Манга Фънк", и като преподавател по оперно пеене, записва поредица песни от български композитори: "Винаги съм имала интерес към авангарда. Иван Спасов е не просто композитор и диригент, той е един от тях, с особен поглед над света. Много съжалявам, че не съм го познавала лично. На 7 ноември ще..
Христо Йоцов за "Зодиак" - албум, който тази вечер, 3 ноември ще бъде представен на живо в София лайв клуб: "Генезисът на проекта се крие в документалиста Марио Кръстев. По време на КОВИД той е прочел всички книги на Харуки Мураками и му е благодарен, че го е върнал във времето. В края на миналата година ми се обади и ми каза, че иска да правя музика,..
Владимир Пасев, президент на Интеракт-клуб към Немската гимназия и Добромир Добринов - ротарианец за благотворителна проява , организирана от учениците: "Организацията е на 3 етажа - до 18 г., интеракт, до 35 г. - ротаракт и след 35 г. - ротарианци. Най-голямата ни кауза е полиомиелитът - почти сме го убили, само в две страни по света има останало."..
Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките качества на голяма част от тях. Българските спортисти от онези години съчетават изключителен талант с..
Александър Шпатов, председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се променяме вътрешно. София е един европейски град и стои по-добре на световната карта. Усещането, че..
Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата минават през тежки разводи – Мими с поляка Юрек Рибински, а Развигор с пианистката Теодора. Женитбата им..
Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач: „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната фантастика и хоръра. Да не забравяме, че Мери Шели като го е писала, е била само на 19! За да..