Вече две години не са увеличавани средствата за възнаграждения и издръжка в Националния институт по метеорология и хидрология. Служителите са недоволни и очакват реакция от управляващите.
"Заплатите ни не могат да бъдат актуализирани, ако правителството не добави средства към предвидения бюджет на Института – изтъкна пред БНР-Радио София Анастасия Кирилова, синоптик и председател на синдикалната федерация "Висше образование и наука" към КНСБ. – За последните две години и минималната заплата отбеляза ръст от над 30 процента. Доходите ни се обезцениха и от инфлацията."
Знае се, че към тази професия все по-рядко се насочват млади хора, заради недостатъчно атрактивните възнаграждения. А и тези, които работят от години, се демотивират и може да напуснат системата.
Десет щатни бройки от НИМХ са взети към администрацията на Министерството на околната среда и водите за сформирането на главна дирекция "Политики по изменението на климата" към еко ведомството.
"През последните месеци може би 15-20 души са напуснали, и то само в София – допълни Кирилова. – А ние освен Национална хидрометеорологична служба, сме и научна организация – обучаваме и докторанти, имаме програми и за развитие на академичния състав."
Синдикалната организация е пуснала и протестна подписка.
Служителите настояват за начално възнаграждение, равняващо се на 160% от минималната работна заплата за магистър и 145% от МРЗ за степен бакалавър.
Чуйте разговора на Данаил Конов.
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. – Традициите са слабата и силната ни страна – Журналистите са се опитвали да бъдат близо до..
Пред микрофона на Даниел Ненчев последователно застават Иван Лечев, Стефан Вълдобрев и Белослава със специален поздрав към БНР и неговите слушатели в празничния ден: "Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник. Много време търсехме място за запис, където музиката ни да не звучи зле и китаристът..
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите . Златният ни фонд припомня гласа на първата говорителка на Радио София през 1933 г., Венче Добрева:..
Програмата за индикативна превенция на употребата на психоактивни вещества за тийнейджъри, младежи, техните родители и близки „Ценните връзки“ е създадена от Превантивно-информационния център по проблемите на наркоманиите – София. “В нашия център се занимаваме с превенция. Има универсална превенция, която е насочена към хора, които приемаме, че не..
Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъдиха темата на деня - взривът в Банкя, както и някои универсални проблеми като проблемите със здравеопазването: взривът в Банкя - колко отговорни сме за безопасността на домовете ни отговорно общество - хора, които се грижат за здравето си; липсата на добри..
Взривът е възникнал вследствие на технически проблем, най-вероятно в горелката на газовата инсталация в самата къща и взривът е бил доста голям, защото една голяма част от къщата е съборена от взрива, казва кметът на Банкя Рангел Марков . На този адрес са живели двама души - брат и сестра, които към момента са в неизвестност . Все още от..
В петъчното "Радиокафе" гост и събеседник е една космополитна личност, по думите на домакина и водещ Даниел Ненчев. Боян Бенев предприемач, пътешественик, писател, музикален продуцент. Сам осъзнава и признава, че се занимава с много и различни дейност и. Носи различни шапки. Влиза в различни роли. " Най-ценното е възможността да..