Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Калоян Карамитов: Необходимо е да се направи рекултивация на цялата територия в район "Кремиковци"

Земеделските земи в целия район превишават с 80% замърсяването с тежки метали

Снимка: Меглена Димитрова, БНР

Район „Кремиковци“ заема 20% от територията на Столичната община, а мястото на бившия металургичен комбинат е най-голямата компактна бивша индустриална зона в обхвата на общината. По население обаче, районът е един от рядко населените.

Инвестициите никак не са много, тъй като няма да обслужват много хора, каза пред Радио София урбанистът Калоян Карамитов от „Екипът на София“.

„Необходимо е да се направи рекултивация на територията и да се възстанови – да изглежда като поляна, ливада, хълмчета. Това е нещото, което не е направено толкова много време, а е задължително, за да се развие района в малко по-добра екологична перспектива. Няма задълбочени изследвания, които да направят оценка колко точно ще струва такъв тип рекултивация. Това е малко по-страшното, защото не си даваме сметка за мащабите на необходимите действия“, обясни Карамитов.

Той добави, че са правени изследвания, които са свързани само със замърсяването. Оказва се, че земеделските земи в целия район превишават с 80% замърсяването с тежки метали.

„Това е малко стряскащо, имайки предвид всички земеделски земи, а тези, които са близо до самия металургичен комбинат, надвишават дори с над 100%. Това означава, че ако искаме да насочим някаква инвестиция, то и самият инвеститор трябва да си направи много добра сметка, защото изчистването на такъв тип територия няма да е много евтино. Проблемът е неглижиран, но това е свързано и с това, че няма голям инвеститор, който да има заявен интерес“, уточни урбанистът.

По думите му, е необходим голям инвеститор, който да се заеме с изчистването на цялата територия.

През 2020 г. Направление “Архитектура и градоустройство” възложи на „Софияплан“ да проучи възможностите за транспортно обслужване на „Кремиковци“ с масов транспорт.

Следвайки предвижданията на ОУП, през 2030 г. територията на НПЗ “Кремиковци” и съседните населени места могат да поемат общо почти 219 000 души – живеещи и работещи на територията. Тези стойности са изключително високи и определеният според ОУП пълен капацитет не е реалистичен за постигане.

Калоян Карамитов добави, че е необходим анализ, при който да се вземат проби от почвите във всички населени места в района и да се направи план за рекултивация.

„Това е обект, който може от стратегическо значение, да привлече инвеститор, който е от висок ранг. Това ми се струва задача към Столичната община и нагоре, т.е. към държавата“, каза урбанистът от „Екипът на София“.

Калоян Карамитов е урбанист с магистърска степен от УАСГ София и специализация от ТУ Виена. Той има опит с анализи на градската среда и мобилността, обработване на пространствени данни, разработване на политики и ангажиране на заинтересовани страни.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хранителни продукти за нуждаещите се в Община Самоков

За десета поредна година в рамките на благотворителната кампания "Бъди човек" доброволци ще раздадат хранителни продукти на хора в нужда в Самоков и част от селата в общината. Всеки, който иска да дари хранителни продукти може да го направи в дните преди Великден - на 1 и 2 май, на втория етаж в зала "Арена Самоков". Пакетите с храни ще..

публикувано на 30.04.24 в 17:31

Защо дизайнът става все по-важен?

Дизайнът далеч не е свързан само с дрехите, модата, архитектурата, интериора. Той е нужен в индустрията и в много други неща, за които може би дори и не се сещаме. За необятните възможности и потенциал в създаване на практични решения и едновременно с това и изживяване, каквото търсим във всичко днес, говори Маргарит Ралев - дизайнер, дигитален..

публикувано на 30.04.24 в 17:18

Бъди благодарен и бъди щастлив - посланието на модерния стоицизъм

Що е то "Модерен стоицизъм" - откровен разговор със Стефан Марков и Петър Теодосиев. Двамата водят подкаст със същото име, в който разказват кога и как са се запознали със стоическата литература, а в "Добър вечер, София!" разказаха какво точно е стоицизъм и как практикуването му помага в ежедневието и повишава качеството на живот...

публикувано на 30.04.24 в 16:38

Кои са факторите, които привличат или отдалечават педагозите от професията

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" направи национално изследване по повод на социалния статус на учителската професия и факторите, които привличат или отдалечават педагозите от образователните институции. В изследването участие са взели 4150 учители, родители и заинтересовани. Проучването цели да установи ефективността на образователната..

публикувано на 30.04.24 в 15:46

На 3 май се навършват 90 години от рождението на Иван Андонов

Във връзка с предстоящата годишнина от рождението на актьора, кинорежисьора и художника Иван Андонов, която ще отбележим на 3-ти май, в ефира на Радио София излъчваме два откъса от неговите спомени за началото на творческия му път, за филмите, за работата му с писателя Георги Мишев като сценарист и по време на снимките на "Дами канят", някои..

публикувано на 30.04.24 в 14:16
3D скулптура от серията „Упражнения за дясна ръка“

В нова изложба любопитството води Венцислав Занков към експерименти

Венцислав Занков представя „неочакван завой и изход“ от традиционните за него през последните десетилетия дейности в областта на живописта и скулптурата, като опити за намеса и като коментар на „социалното”. Експозицията е озаглавена „ТРЕНИРОВКИ ● Изходи: упражнения 2024“ и се открива на 1 май от 18:00 ч. с въведение от проф. Боян Манчев..

публикувано на 30.04.24 в 13:35