Звуци и думи. Образи.
Думи като тези: общество, подкрепа, помощ, смисъл, семейство, настаняване, дух, щастливи, мир, безсилие, смирение, благодарност, отворени сърца, прегръдки, неволи, топлина, планове, трагедия, емпатия, вяра в доброто, заедно…
Това са асоциации, спомени, емоции, миксирани и поднесени в аудио-визуалния проект "Помагащият човек", който ще може да бъде видян и преживян от 22 февруари до 2 март в галерия "Топлоцентрала – Куб".
Звуковата инсталация е дело на Емилиян Гацов-Елби, визуалната среда - Анна Симеонова.
Самото откриване е на 21-ви от 18:00 часа.
Документално-визуалните медитации са изградени върху първите дни на войната в Украйна през разказите на помагащите, участници в инициативата BG4UA - България за Украйна, подкрепила 16 000 украински бежанци.
"Говорейки си с Елби какво да направим с думите на хората доброволци в кампанията, хрумна ни да направим интервюта. Той записа 12 доброволци, а като го чухме, осъзнахме, че резултатът е нещо фундаментално, което изисква пространство – разказа пред БНР-Радио София Елина Желева, която е сред инициаторите на платформата BG4UA. – Всъщност, в инсталацията се виждат думи в ритъм, получава се метроном на доброто. Няма грим, няма героизъм. Има импулс на доброто."
Според артиста Емилиян Гацов-Елби, събраният от него материал представлява изповеди. Не са интервюта, а спомени, изводи от първия, най-интензивен период за платформата, която обединява тези, които искат да помагат на бежанците от Украйна. Още преди държавата да канализира тази помощ, хората отвориха сърцата си.
"Изводите, до които стигат хората, си приличат. Оказаната помощ носи удовлетворение, което не може да се сравни с нищо, но просто трябва да се отключи доброто, заложено у всеки. Веднъж разблокирани и освободени от страхове и предразсъдъци, настъпва трансформация. Бих поканил хората да останат 10-ина минути в галерията, просто да останат и да чуят изповедите на хората на доброто", коментира Елби.
"Всъщност помагащият е и този, на когото си помогнал, защото те е провокирал за твоя по-добра версия - допълни Елина Желева. - Някои от записаните не искаха да си спомнят, защото са имали тежки моменти. Проектът цели да има и медитативен ефект."
С тях разговаря Даниел Ненчев.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..