Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ина Кънчева - поет на живота, готов да помага на младите

Ина Кънчева
Снимка: inakancheva.com/Adriana Yankulova

Ина Кънчева е оперна певица от световен мащаб, но все по-често се завръща в България, за да създава големи проекти в сферата на културата. Дейността ѝ обединява музика, изкуство, книгоиздаване. Чрез дългосрочната си инициатива "С усилие към звездите" тя подава  ръка на млади хора през платформата Culturama, през различни изложби, концерти, събития.

Споделя, че изобилната, съзидателна енергия черпи от пеенето.

"Всеки ден си мисля, че ако съм направила нещо хубаво за някого, или за себе си, този ден е осмислен. Самото ежедневно занимание с музика изгражда дисциплина и едно голямо отдаване в търсене на съвършенството, в тези вибрации има непрекъснато учене и любопитство, което задоволяваш и споделяш с другите… Интересуват ме много теми", споделя тя и допълва, че сред колегите ѝ няма много такива, с които да споделя всичко, което я интересува, тъй като стремежът им е съсредоточен само и единствено върху успеха на кариерата им.

"Дълбоко вярвам, че успехът идва тогава, когато не го търсиш целенасочено", изтъкна тя.

Вече 25 години Ина Кънчева е по международните сценино днес тя сподели нов ракурс от своята дейност.

"Сега получавам една резиденция в Сите Дез Ар, в Париж, което ме радва, защото съм сред избраните 40 души в целия свят и ще имам възможност да експериментирам във всички тези изкуства, да се срещам с много други културни мениджъри, ще уча, ще направя няколко звукозаписни проекта в Париж с френски артисти, няколко композитори пишат специално за мен и какво по-хубаво от това", каза с вълнение Ина Кънчева.

В България от 12 години тя развива фондацията, доста устойчиво се развива, много е припозната. Работи с абсолютно всички институции в страната, с множество частни организации, донори, спонсор. 

Да помага на младите за нея е приоритет, посочва Кънчева.

"Защото на мен продължават много хора да ми помагат, меценати, които ми дават възможност да правя това, което искам, което си представям и е моята визия".

Тя от своя страна ги убеждава да помогнат заедно и на други.

"Така убедих и Столичната община, която стои със стипендия зад мен вече 6 години. Смятам, че е важно и фундаментално да се помага, да се предава и на следващото поколение, което да се учи. Това е свеж обмен на интересна информация, с която боравиш, осъзнаваш се и създаваш нови контакти - отбелязва тя. - В момента, в който се намираме, в такава критична фаза на живота ни, между две войни, смятам за мой дълг вместо само да пиша във фейсбук, да слагам флагче на ревера или на профилната снимка, да направя нещо, което да изпрати много по-сериозно послание, което да достигне до повече хора, които да мислят в тази посока, да задават въпроси, защото артистът трябва да задава въпроси, да провокират вниманието, нали ние сме поетите на живота."

Чуйте разговора, с нея за да разберете за бъдещите инициативи на Culturama, която помага на млади хора, но и свързва различни светове в полето на изкуството.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Около Любляна, няколко часа след интервюто

С отношение и с грижа

На 8 май се отбелязват 10 години от социалната чайна с пътуващите в момента чайници с Мая Донева: "Днес съм в една кола пълна с чайници от Брюксел. 64 чайници от различни части на света, комбинираме ги с децата, получили първа работа в Социалната чайна. В момента съм на една отбивка пред Кьолн. На 8 май сме в София, на 9 - във Велико Търново, на 10 -..

публикувано на 05.05.24 в 11:56

Православието винаги е докосвало изкуството

Евгени Серафимов, създател на школата "Новите майстори" за две събития там: Кюстендил е град на художниците. Но за пръв път ще бъдат представени като иконописци. Факт е, че от около 50 действащи, има доста автори, които се занимават с иконопис. Успях да издиря осем имена и за пръв път ще бъдат представени като иконописци в двора на черквата...

публикувано на 05.05.24 в 09:57
Петко Теофилов пред кабинета си в къща-музей Димчо Дебелянов

Историята оживява - Петко Теофилов, беседа първа

Родният дом на най-нежния лирик в българската литература - Димчо Дебелянов е любимо място за работа и вдъхновение на всеотдайния и решителен копривщенец, за когото ще разкажем днес.  Той се казва Петко Теофилов - първият директор на Дирекция “Музеи” в град Копривщица: Разговор с доц.д-р Марина Теофилова - изкуствовед, преподавател в катедра..

публикувано на 04.05.24 в 16:05
Ул. “Московска”

Софийски разкази - Разходка по “Московска”

Ул. “Московска” е една от визитките на столицата ни. Преди се е казвала "Орханийска". Началото ѝ е при ул. "Малко Търново", където сега е ДА "Архиви". Преди там е била старата часовникова кула, съборена според легендата, по настояване на часовникарските ателиета. Друга легенда свързва къщата на номер 15 с любовница на Фердинанд, но всъщност къщата е била..

публикувано на 04.05.24 в 15:00

Адресите на любовта - Сава Хашъмов

Сава Хашъмов се жени за вдовицата на своя учител Да, наистина имам три брака и доста любовни авантюри, но аз съм зодия Риби - когато се влюбя, се женя - казва в интервю приживе, доайенът на Народния театър Сава Хашъмов. Той играе в академичната трупа 43 сезона, пресъздавайки повече от 100 роли. Елегантен, висок, с аристократично излъчване,..

публикувано на 04.05.24 в 14:00
Алекси Калев

Фестивалът ражда и любов

Мидалидаре рок с Алекси Калев - покана отсега: "Почнахме в 2017, това ще е четвъртото издание. Все още магнитът са артистите, но се стараем хората да идват за фестивалното изживяване. Пуснахме 1000 билета "на зелено", без имена и ги продадохме за 10 минути. Това, което правим е като европейски фестивал.  Миналата година имахме 20000 души за..

публикувано на 04.05.24 в 11:54
Мария Веселинова

Ах тези родители

Мария Веселинова, режисьор на "Ах тези родители" за спектакъла и за отношенията родители-деца: Идеята дойде от сина ми, който много хареса едноименната книжка, писахме на автора, той даде съгласие. Реално ни трябваше добър автор, който да превърне идеята в пиеса. Получи се много добре. Работата не е лесна. Темата е важна за родителите - в спектакъла..

публикувано на 04.05.24 в 10:16