Ина Кънчева е оперна певица от световен мащаб, но все по-често се завръща в България, за да създава големи проекти в сферата на културата. Дейността ѝ обединява музика, изкуство, книгоиздаване. Чрез дългосрочната си инициатива "С усилие към звездите" тя подава ръка на млади хора през платформата Culturama, през различни изложби, концерти, събития.
Споделя, че изобилната, съзидателна енергия черпи от пеенето.
"Всеки ден си мисля, че ако съм направила нещо хубаво за някого, или за себе си, този ден е осмислен. Самото ежедневно занимание с музика изгражда дисциплина и едно голямо отдаване в търсене на съвършенството, в тези вибрации има непрекъснато учене и любопитство, което задоволяваш и споделяш с другите… Интересуват ме много теми", споделя тя и допълва, че сред колегите ѝ няма много такива, с които да споделя всичко, което я интересува, тъй като стремежът им е съсредоточен само и единствено върху успеха на кариерата им.
"Дълбоко вярвам, че успехът идва тогава, когато не го търсиш целенасочено", изтъкна тя.
Вече 25 години Ина Кънчева е по международните сцени, но днес тя сподели нов ракурс от своята дейност.
"Сега получавам една резиденция в Сите Дез Ар, в Париж, което ме радва, защото съм сред избраните 40 души в целия свят и ще имам възможност да експериментирам във всички тези изкуства, да се срещам с много други културни мениджъри, ще уча, ще направя няколко звукозаписни проекта в Париж с френски артисти, няколко композитори пишат специално за мен и какво по-хубаво от това", каза с вълнение Ина Кънчева.
В България от 12 години тя развива фондацията, доста устойчиво се развива, много е припозната. Работи с абсолютно всички институции в страната, с множество частни организации, донори, спонсор.
Да помага на младите за нея е приоритет, посочва Кънчева.
"Защото на мен продължават много хора да ми помагат, меценати, които ми дават възможност да правя това, което искам, което си представям и е моята визия".
Тя от своя страна ги убеждава да помогнат заедно и на други.
"Така убедих и Столичната община, която стои със стипендия зад мен вече 6 години. Смятам, че е важно и фундаментално да се помага, да се предава и на следващото поколение, което да се учи. Това е свеж обмен на интересна информация, с която боравиш, осъзнаваш се и създаваш нови контакти - отбелязва тя. - В момента, в който се намираме, в такава критична фаза на живота ни, между две войни, смятам за мой дълг вместо само да пиша във фейсбук, да слагам флагче на ревера или на профилната снимка, да направя нещо, което да изпрати много по-сериозно послание, което да достигне до повече хора, които да мислят в тази посока, да задават въпроси, защото артистът трябва да задава въпроси, да провокират вниманието, нали ние сме поетите на живота."
Чуйте разговора, с нея за да разберете за бъдещите инициативи на Culturama, която помага на млади хора, но и свързва различни светове в полето на изкуството.
Пред сериозни проблеми е изправен ПП "Витоша“ 90 години след създаването си. Това стана ясно по време на конференция, организирана от Съюза на архитектите в България на тема "Витоша-време е за решения“. Без автомобил паркът е труднодостъпен, а транспортната и водната инфраструктура са в тежко състояние. Остарели са местата за отдих,..
Асоциацията за иновации, бизнес услуги и технологии в България (AIBEST) представи Годишния си доклад за 2024 г. Данните показват добра позиция на страната ни в индустрията на знанието в Югоизточна Европа. Около 104 400 души са заети в бранша, като секторът отбелязва почти 11% ръст в приходите за 2023 г., каза пред Радио София Илия Кръстев -..
Новата книга на Петя Кокудева “Колелото на Кинан. 19 вълнуващи истории на деца бежанци” засяга актуалната и значима тема - тази за другостта. Зад кратките истории стоят имената и съдбите на истински деца от бежанските центрове в България. Авторката се среща с деца на бежанци, както и непридружени деца, които са в страната ни без роднина, но част от..
В края на мандата си американският президент Джо Байдън помилва 39 американци, осъдени за престъпления, в които не e имало насилие и намали присъдите на около 1500 други. Според Белия Дом това е най-мащабното помилване и намаляване на присъди извършено за един ден, което се случва малко след като Байдън помилва сина си Хънтър. Някои от помилваните..
"Поезия в метрото" е инициатива на Полския институт в България. Тя събира и другите културни институции в посолствата на страните - приятели на България и ги обединява чрез задачата да открият произведения от техни водещи поети и да ги аранжират върху пана в метрото. "Когато започнахме, искахме да представим не толкова секси и лековатите теми..
Чавдар Николов е известен карикатурист, художник. В предаването “Радиокафе“ той разказа за своята чисто нова книга “Премиерите на демокрацията“. 22-ма министър-председатели на България от периода 1989 -2024 г. е събрал той между страниците й. От Луканов до Главчев, с всеки нов министър-председател демокрацията има нова премиера...
Специалният приз „Рицар на истината”, който се връчва от Българския хелзинкски комитет и е част от наградите “Човек на годината”, беше присъден на Антикорупционен фонд поради приноса им в изобличаването на действията и бездействията на прокуратурата по разследването „Осемте джуджета“ и за дългогодишната си дейност по осветляване на мащабни корупционни..