Анжела Тодорова и Лаврен Петров бяха гости в предаването “Радиокафе“, за да разкажат повече за предстоящата прожекция на документалния филм “Нестинарка“. Филмът разказва за голямата среща на композитора Марин Големинов и художникът Цанко Лавренов, проследява историята на нестинарството у нас, разкрива обстоятелствата около написването на едноименната танцова драма и вълненията около нейната премиера.
В продукцията наследниците на Марин Големинов и Цанко Лавренов споделят неизвестни до момента факти около работата по постановката на „Нестинарка“ от 1968 г., а три примабалерини, вживели се в образа на Демна пред годините – Вера Кирова, Силвия Томова и Анелия Димитрова - обогатяват историята със своите разкази и изящността на танца.
Пианистката Анжела Тодорова сподели история, която предшества историята на филма. В него тя изпълнява “Младежки албум“ от композитора Марин Големинов. Случайно или не, тя попада на него по много интересен начин. Творбата е била награда-поощрение на нейния баща, като ученик във втори клас, в Музикалното училище в Плевен.
“Той се оказа страхотен албум, не е свирен, не е познат, а всички с много добро чувство го възприемат“, разказа тя.
Лаврен разказа за своята майка, пианистката Силва Лавренова.
“Разбира се, аз пианист не станах, но след много години като председател на семейната фондация „Цанко Лавренов“ стигнахме до идеята да създадем филм, защото историята ни бе позната, но когато Елисавета Станчева се задълбочи да напише сценария, откри много нови факти и обстоятелства. Ние знаехме за връзката между Марин Големинов и Цанко Лавренов, за приятелството, затова, че „Нестинарка“ е поставена през 1968, но не знаехме много неща, които могат да се видят във филма. Мисля, че се получи един чудесен, съвременен прочит на творчеството на Марин Големинов и Цанко Лавренов, на тяхната голяма среща през 1968 година, предадена чрез съвременните интерпретатори на Балета в Стара Загора, защото разполагаме с документални кадри от архива на Българската национална телевизия за представление премиера на Старозагорската опера и разказ на Марин Големинов“, посочи Лаврен Петров.
Той посочи, че е е привилегия, ако семейството ти се е занимавало с изкуство и е много сантиментално, че можеш да разкажеш за него на съвременната публика, по един достъпен начин с помощта на киното.
Анжела, която е студентка във Виена допълни, че е добре да запазим българското.
„Много ми допада да свиря българска музика, защото смятам, че е интересно това наследство, което имаме и много хора го харесват, но трябва да им се дава възможност да го чуват повече и да го опозноят“, поясни тя.
Премиерата на филма "Нестинарка“ започва от Кюстендил.
„Не случайно, тъй като там е роден композиторът Марин Големинов. На рождения му ден направихме премиерата, изпълних пиесата с голямо удоволствие, след това следваше прожекцията на филма...Ввсички бяхме толкова вглъбени и съпреживяващи, някои от нас плакаха, всички бяхме вплетени в тази емоция“, разказва Анжела Тодорова.
“Нестинарка“ изгаря на нестинарската жарава, за да възкръсне като феникс от пепелището“, казва самият Марин Големинов.
Чуйте още детайли около филма „Нестинарка“ в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..