Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 19 февруари, от 19 часа в Дом на киното

Документалният филм "Нестинарка" ще бъде представен на Master of Art

Посветен на Марин Големинов и едноименната пиеса

Анжела Тодорова и Лаврен Петров в Радио София
Снимка: Радио София

Анжела Тодорова и Лаврен Петров бяха гости в предаването “Радиокафе“, за да разкажат повече за предстоящата прожекция на документалния филм “Нестинарка“. Филмът разказва за голямата среща на композитора Марин Големинов и художникът Цанко Лавренов, проследява историята на нестинарството у нас, разкрива обстоятелствата около написването на едноименната танцова драма и вълненията около нейната премиера.

В продукцията наследниците на Марин Големинов и Цанко Лавренов споделят неизвестни до момента факти около работата по постановката на „Нестинарка“ от 1968 г., а три примабалерини, вживели се в образа на Демна пред годините – Вера Кирова, Силвия Томова и Анелия Димитрова - обогатяват историята със своите разкази и изящността на танца.

Пианистката Анжела Тодорова сподели история, която предшества историята на филма. В него тя изпълнява “Младежки албум“ от композитора Марин Големинов. Случайно или не, тя попада на него по много интересен начин. Творбата е била награда-поощрение на нейния баща, като ученик във втори клас, в Музикалното училище в Плевен.

“Той се оказа страхотен албум, не е свирен, не е познат, а всички с много добро чувство го възприемат“, разказа тя.

Лаврен разказа за своята майка, пианистката Силва Лавренова.

“Разбира се, аз пианист не станах, но след много години като председател на семейната фондация „Цанко Лавренов“ стигнахме до идеята да създадем филм, защото историята ни бе позната, но когато Елисавета Станчева се задълбочи да напише сценария, откри много нови факти и обстоятелства. Ние знаехме за връзката между Марин Големинов и Цанко Лавренов, за приятелството, затова, че „Нестинарка“ е поставена през 1968, но не знаехме много неща, които могат да се видят във филма. Мисля, че се получи един чудесен, съвременен прочит на творчеството на Марин Големинов и Цанко Лавренов, на тяхната голяма среща през 1968 година, предадена чрез съвременните интерпретатори на Балета в Стара Загора, защото разполагаме с документални кадри от архива на Българската национална телевизия за представление премиера на Старозагорската опера и разказ на Марин Големинов“, посочи Лаврен Петров.

Той посочи, че е е привилегия, ако семейството ти се е занимавало с изкуство и е много сантиментално, че можеш да разкажеш за него на съвременната публика, по един достъпен начин с помощта на киното.

Анжела, която е студентка във Виена допълни, че е добре да запазим българското.

„Много ми допада да свиря българска музика, защото смятам, че е интересно това наследство, което имаме и много хора го харесват, но трябва да им се дава възможност да го чуват повече и да го опозноят“, поясни тя.

Премиерата на филма "Нестинарка“ започва от Кюстендил.

„Не случайно, тъй като там е роден композиторът Марин Големинов. На рождения му ден направихме премиерата, изпълних пиесата с голямо удоволствие, след това следваше прожекцията на филма...Ввсички бяхме толкова вглъбени и съпреживяващи, някои от нас плакаха, всички бяхме вплетени в тази емоция“, разказва Анжела Тодорова.

“Нестинарка“ изгаря на нестинарската жарава, за да възкръсне като феникс от пепелището“, казва самият Марин Големинов.

Чуйте още детайли около филма „Нестинарка“ в звуковия файл.


По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сиво и дъждовно, температурите в София ще са между 7° и 11°

Ще преобладава облачно , на места в равнините и мъгливо време. С временни прекъсвания на много места в страната ще продължи да вали дъжд , като най-слаби ще бъдат валежите по поречието на Дунав и в Североизточна България, главно там ще има и по-значителни разкъсвания на облачността. Ще духа слаб, в Дунавската равнина и източните райони - умерен..

публикувано на 01.04.25 в 07:15

"Форум", 31.03.25: Главният архитект да е безкомпромисен към незаконното строителство, но и към законното

Новата седмица започва с нови коментатори във "Форум". До петък новините и тенденциите в обществото ще анализират Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание, бяха: Конкурсът..

публикувано на 31.03.25 в 18:45
Фрагмент от творба на Иван Кънчев

"Кръгът. Човече, къде си?" - пита с керамиката си Иван Кънчев в изложба

Изложбата на Иван Кънчев  "Кръгът. Човече, къде си?" в галерия "Българи" дава повод на своите посетители да се замислят и потопят в света на твореца. Повече в предаването “Радиокафе“ разказа кураторът, проф. Аксиния Джурова. “Иван Кънчев в последните години се извиси много над българската сцена и завоюва много награди по света в..

публикувано на 31.03.25 в 17:26
За огромния интерес говори и препълнената зала

Как се влиза в Академията на МВР?

Академията на Министерството на вътрешните работи днес отвори врати за всички, които искаха да разберат как протича един учебен ден във висшето училище, да видят демонстрации, да научат повече за образованието и подготовката във факултет "Полиция" . Програмата включваше информативна лекция с участието на преподаватели, които разясниха..

публикувано на 31.03.25 в 16:50

За студентите по медицина е нужен "морков", а не "тояга" за работа у нас

Част от държавно-финансирания прием по медицина да се обвърже със сключването на договор за задължителна реализация в лечебно заведение в страната, предвижда проект за промяна в правителствено постановление на министъра на образованието Красимир Вълчев, публикуван за обществено обсъждане. Целта е да се гарантира, че държавата заплаща..

публикувано на 31.03.25 в 15:55

Изкуството като двигател за развитие и опазване на градските пространства

"Градоскоп" е колаборация на различни експерти , фокусирани върху градската среда и нейното преобразуване - накратко - двигател за градско преобразуване, съставен от различни специалисти с различен фокус и различна експертиза. В екипа на "Градоскоп" Ина Вълканова е архитект и урбанист, Павел Янчев, също урбанист, Анета Василева, която се..

публикувано на 31.03.25 в 15:21

НАП може да провери данъкоплатци и по информация от социалните им профили

Майсторите, извършващи домашни ремонти, са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна/кредитна карта, ваучер и др. Анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш показва, че в над 60% от ремонтите и подобренията на дома – майсторите не предоставят финансов документ при..

публикувано на 31.03.25 в 15:05