Плейбек театър с премиера на студио "Персона" - Антоанета Петрова и Денис Николов разказват:
"На 22.2 в 18:30 в галерия "Прегърни ме" сме с трупата по импровизационен игрови начин. Страхувах се, не знаех с кого и преди Нова година решихме - риск печели, риск губи. (Антоанета)
"Трупата ни се казва "Персона". Всеки носи своята. Всяко представление е за себе си. (Денис) Ако загреем публиката, тя без проблем застава на стола на разказвача. Като телемост между публика и зрител. Понякога има повече хора, които искат да разказват, отколкото спектакълът може да понесе." (Антоанета)
"Плейбек-театърът има катарзисен характер, но не лекува. Човек разказва истории, които крие дълбоко в себе си. Той ни прави подарък с личната си история, ние я изиграваме, така той се освобождава. Музиката на живо е с много различни инструменти, които създават атмосферата. Музикантите ги използват импровизирайки в зависимост от историята.
След спектакъла се срещаме с публиката, тя не си тръгва веднага - става една общност. Долавяме понякога подсъзнателно думи, които не са казани от разказвача, той е свещен. Всички истории са отговорност за нас. Понякога има само емоция, няма случка и от нас зависи формата, в която ще го изиграем.
Предизвикателно е, когато историята се разказва от двама. А един път майка разказваше история, оято трябваше да бъде изиграна от нейния син. Забранени са коментара, шаржа, гротеската, пренебрежението. Каквато и импровизация да ни се случва, не трябва да се минава една граница.
Има моменти, в които спираш да слушаш историята. Чисто интуитивно можеш да се свържеш с разказвача на друго равнище. Пасивното слушане е също много добър инструмент. Минимумът на трупата е от 4-6 души. Това не е спектакъл. Деликатна е атмосферата. Даваме задача на публиката, която може да се изявява и като музикант. Актьорът не е най-важен, важен е разказвачът. За импровизацията са нужни години работа в екип."
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..