Галерия “Синтезис“ представя изложбата „Заедно за кратко“ на младия документален фотограф Денислав Стойчев. В периода между 2010 и 2016 г., който съвпада с последните му години в гимназията в Ямбол и началото на следването му в София, Денислав неизменно снима близкото си обкръжение "от приятели и техни приятели", създавайки своеобразен портрет на своето поколение. Наричани милениали или поколението Y, това са родените между средата на 80-те и края на 90-те години на ХХ век.
"Не сме преживели комунизма и може би затова не сме такива бунтари като израсналите преди нас. Ние сме по-малко интровертни и обсебени от социалните мрежи от поколението след нас, но все пак отстояваме собствените си зони на комфорт. Това е нашият преход от детството към зрелостта, който съвпадна и с несигурния край на българския преход", споделя авторът.
Експозицията "Заедно за кратко" не е нито етнографски проект за постсоциалистическия млад българин, нито пък антропологическо изследване на ритуалите на прехода от детството към света на възрастните. Без да го търси обаче той е и едното, и другото.
Това е документална фотография, запечатала състоянията на неосъзната свобода и тревога от участник, потопен изцяло вътре. Нещо като портретите, които затворник прави на другите в килията без да е ясно дали тези образи изобщо ще оцелеят.
Светът на милениалите тук е представен като свят не на свръхиронични, а само на свръхчупливи същества.
Проявите на нежност се редуват със самоубийствени пози. Кадрите почти винаги са правени в сумрак, но са изпълнени с ярки цветове. Съвременната пиета на момичето, държащо главата на своя спящ приятел на седалка в автобус, прегръщащи се на пода на апартамент с парти посред шумотевицата и обрамчени от коледни лампички, пуснати в лятото. И още, и още сцени на самодейно театрално всекидневие. Защото партито и пътуването са всекидневието на човека в този преход. Но също деликатността на телата на спящите в края на партито и на все още неможещите да заспят – уморени, но и свръхнапрегнати", пише доц. Йордан Ефтимов в текст към фотокнигата "Заедно за кратко".
"Творецът не може да избяга от себе си във всичко, което прави - особено, когато е нещо толкова лично и в най-кулминационните моменти си имам един вътрешен глас, един наратив, в който всичко осмислям, коментирам, макар че през цялото време предварително бях настроен носталгично, че тези моменти ще свършат, затова толкова ожесточено снимах, не само по този, но и по други проекти, ожесточено снимам, защото във всеки един развиващ се миг, аз осъзнавам неговата краткотрайност", споделя Денислав Стойчев.
За него, също както за повечето представители на поколението Y, съзряването е период на непрестанно търсене и пътуване между “тук“ и “там“ – между големия и малкия град, между България и чужбина, а фотографията се превръща в неговия „щит, пропуск и спасение“.
"Свистенето на месеците и годините стана оглушаващо. Срещите ни се разредиха и бяха все по за кратко. Пораснахме, раздалечихме се, професиите и новоизградените семейства обсебиха всекидневието. Носталгията може би не се роди постфактум, а присъстваше още тогава, във всеки изтичащ миг, когато натисках спусъка в страст да запазя частица от емоцията. А после, когато музиката затихна и компаниите се пръснаха, гонзо-фотографиите в архива ми узряха като самостоятелен проект", пише Денислав Стойчев в предговора на книгата "Заедно за кратко".
Едноименният проект е представен за първи път в платформата Bulgarian Photography Now, а през 2022 г. изложбата е показана в Българския културен институт в Братислава в рамките на Месеца на фотографията. Едноименната фотокнига, издадена от автора през 2023 г., може да бъде намерена в онлайн книжарницата на платформата за фотокниги ПУК.
Денислав Стойчев посвещава изложбата на своя ментор и приятел Цветан Томчев (1960 – 2023) – фотожурналист, преподавател и основател на конкурса БГ Прес Фото, който вдъхновява, мотивира и свързва голяма част от настоящото поколение фотожурналисти и документални фотографи в България.
Споделя, че би искал всеки човек, който разгледа изложбата, или вземе фотокнигата в ръцете си, да остане с хубаво, приятно чувство, да види своята младост, или своето бъдеще.
"Всеки човек е различен и знае сам за себе си какво търси в изкуството, но това, което най-често чувам като отзиви е, че хората, дори от други поколения, откриват себе си в тези снимки", посочва Денислав Стойчев.
Неговата изложба може да бъде разгледана в галерия "Синтезис" до 2 април.
Изложбата се осъществява с подкрепата на Фотосинтезис и в партньорство с Кинофестивал „Срещи на младото европейско кино“, Институт „Лист“, Книжарница и галерия „НБУ в Центъра“, платформа за фотокниги ПУК! и сдружение „Конклав“.
Още интересни аспекти от разговора с младия фотограф, чуйте от разговора на Елена Пъневска в звуковия файл.
Снимките по-долу са част от фотоекспозицията.
Днес гостуваме на един модерен център за изкуство, театър, музика, изложби и бизнес - Сити Марк Арт център . Първият ни гост е режисьорът Благой Бойчев – говорим за спектакъла "Любовта в насрещното": "В тази зала никога не се е представял оперен спектакъл (проф.д-р Иванка Нинова). Това бе дипломен спектакъл на моите студенти. Изиграхме три в тази..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Началото е за Светлана Мухова - изследовател, автор на книги и научни публикации,..
Истинското име на събореното преди половин век Писателско кафене е сладкарница "Цар Освободител". Тези, които я помним намаляваме като бройка и си струва да се запознаете с нея: Чия е първоначално сградата ѝ, кой я купува и в какво превръща помещението, преди да стане сладкарница в 1908 с подробности в спомените на художника Иван Тенев и други нейни..
Американското разузнаване праща частни самолети за любовниците на агента си: Осъденият на смърт за шпионаж в полза на САЩ български дипломат Иван Асен Георгиев, докато работи в българското посолство в Париж върти три любовници, а освен това има съпруга. Американското ЦРУ толкова цени агента си, че осигурява фиктивна стипендия за уж..
За Милен Кукошаров времената са интересни. И плодотворни. Един от най-широкоспектърните пианисти на българската сцена, той се налага все повече като запомнящо се присъствие и в джаза (където участва в многобройни съвместни проекти с Вили Стоянов – и като пианист, и като аранжор, и като композитор, и с Марина Господинова и Златните години на джаза,..
Ново гражданско пространство „ Магнит “ за безплатни събития отваря врати на 20.11. на ул. Г. С. Раковски 76. Представя ни го един от основателите, Божана Славкова: "Проектът почна в 2019. Бе само пространство за климатични активисти. Сега е отворено за младежи, култура. Имаме няколко различни помещения. Искаме да сме шарени, разнообразни. Искаме..
С наближаването на официалната дата на "Черния петък" (29.11.), търговци започват да анонсират различни кампании за отстъпки, някои от които обаче не са коректни спрямо клиентите – описание и експертен анализ на некоректните практики с Габриела Руменова от платформата „ Ние потребителите “: "Използват се много маркетинг подходи, но се стига до..