Едно от основните оръжия на голямата пропагандна машина е неглижирането на подобен тип информация, каза Искра Ангелова.
„Премълчаването, пускането й в поток от новини, които нямат никакво значение. Никой не си дава сметка кой реди новините. Редят ги уж редакторите в големите медии, но истината е, че все по-често забелязваме пълен съвпад в реда на новините, дори в гостите и темите в студиата. Това не може да е случайно“, обясни тя.
По думите й, международните медии, за разлика от българските, правят анализи, канят коментатори, често самите журналисти имат позиции.
„Има специалисти, чийто ресор е свързан с войната в Украйна, с Навални, които познават неговата биография, неговото развитие и неговия случай, и те имат позиция. В България се казва, че ти като журналист, не можеш да имаш позиция, ти трябва абсолютно равностойно да гледаш на доброто и на злото, да предоставяш трибуна и на двете. Ние медийна свободна, според мен, реално в момента, нямаме“, изтъкна Искра Ангелова.
Според Кристиян Юлзари често в новините липсва контекст.
„Показват се репортажи и те са „каза, рече и отсече“ и няма контекст защо нещо се е случило. Ние знаем, че събитията днес имат своите предишни събития, които са се случили и са повлияли на съвременния свят. Когато журналистът не си прави труда да каже какво се е случило преди година, две, това не позволява на публиката да си направи преценка за света, в който живеем“, уточни Юлзари.
Искра Ангелова коментира реакциите на някои български политици, които са злорадствали за смъртта на Навални.
„Какъвто и да си, от която и да е политическа палитра, това не може да бъде цивилизована реакция на убийството на един смел човек, независимо, че имате разногласия“, изтъкна журналистката.
Според нея, лидерите на мнения почти не са коментирали случая.
„Къде са българските интелектуалци, къде е българският елит, българските артисти, музиканти? Всеки ден свободата трябва да се отстоява“, каза Искра Ангелова.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..
В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..
Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..
Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..
Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..
Фестивалът “Възможното образование“ се завръща с пълно издание от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него, е акцентът на разговора с Нели..
Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...