Освен предстоящата богата културна програма през месец март в Общинския културния институт "Надежда" (ОКИ), съвсем скоро там ще започне дейността си музикално-театрална школа към Детския център по изкуства.
Това е една необходима новост, която със сигурност ще провокира интерес у малките участници. С откриването на школата предстои да се уточни начинът, по който ще бъдат програмирани заниманията в нея. Ръководител на музикално-театралната школа ще бъде оперният режисьор Георги Симеонов.
"Идеята е генерирана от ръководството на ОКИ "Надежда", в частност на директора Анна Дамянова - съобщи той пред БНР-Радио София. - Замисълът на музикално театралната школа е да съберем децата с пиетет към музиката, изкуството и театъра, към тези висши ценности на живота, а ние като професионалисти да им покажем добрите неща от изкуството, защото то формира съзнание, чест, достойнство и много други добродетели."
Симеонов подчерта, че в културния институт работят изключителни професионалисти, музиканти, които са добре известни на цялата музикална общественост, правят се концерти с най-добрите диригенти в България, гостуват музикални постановки. Това дава възможност да бъде създаден един процес, обединяващ професионализъм и желание в младите хора, за да се обучават и да се развиват.
По думите му, музикално-театралната школа би могла да бъде едно широко поле за подготовка на младите хора в отворения динамичен свят, който им предлага много възможности за изява.
"Тя е едно много обширно понятие от театър, музика, мюзикъл, подготовка за кастинг. Всички тези процеси ще ги обединим - увери той. - Аз самият съм действащ режисьор. Имаме и изключителен композитор, който пише детски мюзикъли – Минко Ламбов. Работим и с други хора, не се капсулираме само с нашите имена, които сме служители на ОКИ "Надежда"."
Възрастовата граница за обучаващите се в школата е с широк диапазон - от 6 до 18 години.
"Нашата идея е школата да прерасне в училище по театър, мюзикъл, опера и оперета", допълни режисьорът Георги Симеонов.
Още подробности чуйте в разговора на Златина Петкова.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..